5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrán műveletek súlypontja most átkerül a nagy hatótávolságú csapásmérő rakétákra, mint a Storm Shadow, a Taurus, és az ATACMS. Kijev a NATO felderítő platformjait használja fel az ilyen műveletekben, márpedig így az USA virtuális hadviselőtárs lesz. Káncz Csaba jegyzete

Joe Biden és Volodimir Zelenszkij a G7-csúcs idején is egyeztetett, de most nehezebb dolguk lesz. Fotó: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Joe Biden és Volodimir Zelenszkij a G7-csúcs idején is egyeztetett, de most nehezebb dolguk lesz. Fotó: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Most vasárnap mind Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, mind Mark Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságnak elnöke arra figyelmeztetett, hogy nem lesz gyors vége az ukrajnai háborúnak. Milley kiemelte: „hosszú időbe telik”, hogy Oroszország 200 ezer katonáját kiűzzék az országból, ami Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tágabb stratégiai célja.

Washingtoni fogadtatás

Zelenszkij tegnap utazott Washingtonba, és csütörtökön tárgyal a Kongresszusban, hogy meggyőzze a republikánus képviselőket Ukrajna további támogatásáról. Republikánusok egy csoportja ugyanis már blokkolná az Ukrajnának ígért, újabb 24 milliárd dolláros támogatási csomagot.

Az ukrán elnököt fogadja a Fehér Házban Biden elnök is. Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó elmondta: “Biden és Zelenszkij harmadszor találkozik majd a Fehér Házban, és a találkozóra "egy nagyon kritikus időszakban kerül majd sor”, arra is kitérve, hogy az USA továbbra is fegyvereket és felszereléseket szállít Ukrajnába.

Zelenszkijnek a Fehér Házban tett látogatása meghatározó pillanat lesz. A Biden-kormányzat ugyanis borús hangulatban van amiatt, hogy az elhúzódó ukrajnai háború lelassítja a Kínát feltartóztató indo-csendes-óceáni stratégia megvalósítását.

Talán ez lehet a motiváció, hogy az ABC televíziós csatorna „This Week” című műsorában Blinken külügyminiszter nagy formátumú kijelentést tett. Először szögezte le ugyanis egyértelműen, hogy az Egyesült Államok nem fogja ellenezni, ha Ukrajna a leszállított nagyobb hatótávolságú amerikai rakétákkal mélységében támad meg orosz területeket – holott ezt a lépést Moszkva korábban „vörös vonalnak” nevezte. Ez a lépés  Washingtont a konfliktus közvetlen részvevőjévé tenné.

Az Egyesült Államok hetek óta fontolgatja, hogy az Ukrajna által régóta kért ATACMS nagy hatótávolságú rakétákat leszállítja Kijevnek, hogy képesek legyenek csapást mérni az Oroszország területén lévő katonai bázisokra - beleértve Szevasztopolt, a Fekete-tengeri Flotta krími bázisát. A legprovokatívabb aspektusa ennek az esetleges szállításnak az, hogy a NATO felderítő platformjait felhasználja Kijev az ilyen műveletekben, így az USA virtuálisan hadviselőtárs lesz.

Arra a határozott kérdésre válaszolva, hogy Washington hogyan tekintené az orosz területek elleni amerikai fegyverekkel és technológiával végrehajtott támadásokat, Blinken azzal érvelt, hogy az ukrán drónok által orosz területet ért támadások növekvő száma „arról szól, hogy [ukránok] hogyan védik meg saját területet, és hogyan dolgoznak azon, hogy visszavegyék azt, amit elfoglaltak tőlük. A mi [USA] szerepünk - és a világ több tucat más országának szerepe, amelyek támogatják őket -, az, hogy segítsük őket ebben.”

Orosz megfontolások

Oroszország azonban a jelek szerint nem nyeli le ezt az eszkalációt, különösen azért nem, mert ezekben a fejlett fegyverrendszerek kezelését, amelyeket Oroszország megtámadására használnak, valójában NATO-személyzet –kiképzett volt katonák, vagy akár szolgálatot teljesítő tisztek – látják el. Putyin elnök múlt pénteken azt mondta a médiának, hogy „külföldi zsoldosokat és oktatókat észlelünk mind a harctéren, mind a kiképzést végző egységekben. Azt hiszem, tegnap vagy tegnapelőtt megint elfogtak valakit.”

Washington a jelek szerint azzal számol, hogy  Oroszország egy bizonyos ponton tárgyalásra kényszerül, és egy befagyott konfliktus következik be, ahol a NATO-szövetségesek megtartanák a lehetőséget, hogy folytassák Ukrajna katonai felépítését és az atlanti szövetségi tagsághoz vezető folyamatot. Mindez lehetővé tenné a Biden-kormányzat számára, hogy az indo-csendes-óceáni térségre összpontosítson.

De egyáltalán nem biztos, hogy Moszkva belemegy ebbe a játszmába, és az észak-koreai tengely létrehozása után tovább mélyítheti kapcsolatait Iránnal, Kubával vagy Venezuelával. Az ukrajnai válság elhúzódása ráadásul egyre destabilizálóbb kihatással van a Koreai-félsziget és Tajvan helyzetére is.

További eszkaláció lehetséges

Mi több, Szergej Sojgu védelmi miniszter múlt szerdán az állami televízióban kijelentette, hogy Oroszországnak „nincs más lehetősége”, mint győzelmet aratni különleges katonai műveletében. Ez azt sugallja, hogy a Kreml a „ledaráló” háború folytatódásával számol.

Mindezek fényében a finn elnök óvatosságra inti Európát. "Nagyon érzékeny helyzetben vagyunk. Még a kis dolgok is sokat változtathatnak a dolgokon, és sajnos még rosszabbra. Ez a kockázata egy ilyen nagyszabású hadviselésnek. Óriási a kockázata annak, hogy atomfegyvereket használhatnak" - mondta Sauli Niinistö a The New York Timesnak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG