Egy orosz oligarcha fiával is megtörténhet az, amire nem feltétlenül gondolt, amikor belevágott a nagybetűs életbe. Kirúgták onnan, ahová ezerrel küzdött. Ez történt Nyikita Mazepinnel, akit nem régen a Forma1-es Haas Ferrari csapatból kipenderítettek.
Mostanában nem nagyon ad interjút, de egy elejtett mondatából, amit az UNN ukrán hírügynökség idézett, arra lehet következtetni, hogy esetleg a Forma 1-en kívül, de a négy kerekek világában maradva akarja majd kamatoztatni tudását. Azt mondta, hogy szívesen vezetne Kamaz K5-ös teherautót, ha erre felkérik.
Nyikitát egyébként saját apja hozta kellemetlen helyzetbe a csapatnál. Tudnivaló, hogy Dmitrij Mazepin iparbáró a „szovjet” térségben lett milliárdos oligarcha, s a Haas csapat főszponzoraként rengeteg pénzt ölt a csapat, így fia versenyeztetésébe. Volt is miből, a becslések szerint jelenleg 1,8 milliárd dollárra rúg a vagyona.
Ám a közelmúltban azzal fenyegette meg a csapatot, hogy visszavonja a pénzeket, mert szerinte a csapat vezetése miatt szerepel ilyen rosszul a fia. Ezen megnyilvánulása után személyre szóló szankciókkal sújtották, majd kirúgták a fiát. Azt rótták fel az idősebb Mazepinnek, hogy nem függesztette fel üzleti kapcsolatait a csapatot névleg szponzoráló Uralkalia nevű iparvállalattal, holott ezt kellett volna tennie.
Az orosz oligarchának a hazai, orosz terep mellett jól fekszik a belarusz is. Pavel Latusko belarusz ellenzéki politikustól, volt diplomatától tudjuk, hogy a legnagyobb káliumfeldolgozó céget is ellenőrzése alá akarta vonni úgy, hogy egyesíthesse a korábban állami tulajdonú orosz Uralhim vállalattal. Mindezt persze azért tervezte, hogy diktálhassa az árakat ezen a piacon a volt szovjet térségben és a világ egészében is.
A diplomata szerint a Kreml éppen Mazepint akarta felhasználni 2020-ban, hogy teljesen átvegye a belarusz elnök Lukasenka feletti irányítást egy olyan időszakban, amikor a „demokrácia megmentőjének” szerepében tetszeleghetett volna, hiszen pont akkoriban voltak a sorozatos tüntetések Lukasenka rezsimje ellen.
2020 végén Mazepinnek végül sikerült bekebeleznie az Uralkalia vállalatot az orosz Uralhimon keresztül, de az ellene hozott szankciók miatt kénytelen volt átadni az új konglomerátum részvényeinek egy részét ismerőseinek. Az oligarcha szerette volna, ha a nálunk is ismert orosz óriásbank, a Sberbank segítségével beolvaszthatja a legnagyobb belarusz káliumcéget, a Belaruszkalijt. De ez nem sikerült, Lukasenka nem ment bele az üzletbe. A belarusz elnökválasztás utáni zavargások, tüntetések láttán Mazepin immár a nemzeti megmentés bizottságát fabrikálta Belaruszban.
Mazepinnek volt hátországa a gyors és agyafurt cselekvéshez. Egyrészt a minszki Szuvorov katonai akadémián nevelkedett, majd tolmács volt Afgnaisztánban.1992-ben a híres moszkvai diplomáciai főiskolán a MGIMO-n is diplomát szerzett, s természetesen ezzel is bővítette kapcsolati hálóját. Idővel több orosz energetikai és vegyipari óriásvállalat vezetőségében is helyet kapott, majd kisebb szeleteket megszerezve bennük szép lassan felépítette céges birodalmát.
A Putyinnak tett szolgálataiért cserébe Mazepin nem csak azt remélte, hogy nem bántja őt az orosz elnök, mint sok más oligarchát, akik behódoltak neki, hanem azt is, hogy a háború után könnyen megszerezheti az odesszai kikötőben lévő nagy ipari üzemet, s ezzel megkönnyíti Putyinnak Odessza elfoglalását.
Mazepin nagyot akar szakítani a vegyiparban. Az általa felügyelt Himaktivinvest nevű cég a közelmúltban 9,75 százalékról 80,51 százalékra növelte az orosz TogliattiAzot nevű vegyipari vállalatban meglévő részesedését, s ezzel közvetve máris behatolt Odesszába, ugyanis a TogliattiAzotnak van egy elég nagy, Togliattit Odesszával összekötő ammóniavezetéke. Ezen keresztül bonyolódik le az ammóniaexport az USA-ba, a fő partner az Occidental Petroleum nevű amerikai mamutvállalat. Oroszország évente 12 milliárd dollárt kapott eddig az Ukrajnán keresztül exportált ammóniáért.