5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz média szerint a milliárdosok belefáradtak abba, hogy vagyonukat elpárologtatják a nyugati szankciók. Kirijenko ellen az egyre erősödő orosz mélyállamnak sem lehet egy szava sem, hiszen családjának gyökerei egészen a csekista (a KGB elődszervezete) nagyapáig nyúlnak vissza. Káncz Csaba jegyzete.

Vlagyimir Putyin elnök aláírta, hogy az Északi-tengeri Út (NSR) teljes irányítását a Roszatomnak, az állami nukleáris vállalatnak adja, ezzel a lépéssel mellőzve a többi kormányzati minisztériumot, amelyek eddig osztoztak a Kreml egyik legnagyobb gazdasági projektjének kialakításában.

Egy eldugott hír

A RIA Novosztyi hivatalos hírügynökség szerint - amely május 23-án egy rövid, nem feltűnő cikket közölt a hatalomváltásról - ez a többmilliárd dolláros feladat most egyedül a Roszatomra hárul.

Az állami ügynökség szerint Putyin arra utasította a kabinetet, hogy módosítsa azt a 2018-tól hatályos jogszabályt, amely kodifikálta a Roszatom felhatalmazását az Északi-sarkvidéken áthaladó 6000 kilométeres tengeri artéria felett, de az adminisztratív ellenőrzést és az átjárón való áthaladásért fizetendő úthasználati díjak kivetését a kormány a Közlekedési Minisztérium kezében hagyta.

Putyin új parancsai viszont megkövetelik

„a [Roszatom] hatáskörének központosítását az Északi-tengeri út igazgatására és a hajózás megszervezésére az NSR vizein”

– ami anélkül, hogy ezt kifejezetten kimondaná, kiveszi ezeket a feladatokat a Közlekedési Minisztérium kezéből.

Az Északi-tengeri út és a Szuezi-csatornán áthaladó alternatívája. Illusztráció: Wikimedia
Az Északi-tengeri út és a Szuezi-csatornán áthaladó alternatívája. Illusztráció: Wikimedia

Úgy tűnik, hogy ez a lépés rendezi a 2018-as jogszabály körül - annak életbe lépése óta - dúló vitákat, amely során a Közlekedési Minisztérium azt követelte, hogy fenntarthassa a felelősséget az átjárón áthaladó hajók engedélyeinek kiadásáért. Nos, mostantól ez a minisztérium ebben a stratégiai kérdéskörben a Roszatom kiszolgálója lesz.

Kirijenkó üstökös-szerű emelkedése

Ez egyben nagyobb hatalmat is ad Szergej Kirijenko kezébe, aki a Roszatom igazgatótanácsát vezeti – és akinek neve folyamatosan felmerül, amikor Putyin lehetséges utódairól beszélnek a Kreml bennfentesei, miközben elhúzódik Moszkva Ukrajna elleni háborúja. Az orosz média értesülése szerint a milliárdosok állítólag belefáradtak abba, hogy vagyonukat elpárologtatják a nyugati szankciók. Szerintük pár orosz politikus van, aki bekerülhetne az elnöki székbe, és megjavíthatná a kapcsolatokat a Nyugattal – mégpedig leginkább Kirijenko.

Vlagyimir Putyin és Szergej Kirijenko egy 2014-es képen. Fotó: kremlin.ru
Vlagyimir Putyin és Szergej Kirijenko egy 2014-es képen. Fotó: kremlin.ru

Valójában Kirijenko közel három évtizede agilis bürokratának bizonyul, először 1998-ban Borisz Jelcin rövid életű miniszterelnökeként vált ismertté, majd számtalan Kreml-típusú politikai megrázkódtatást élt át, és végül Putyin adminisztrációjának főnöke lett.

2005 és 2015 között a Roszatom vezérigazgatójaként is dolgozott, amelyet egy nyugati típusú technológiai góliáttá alakított.

Kirijenko ellen az egyre erősödő orosz mélyállamnak sem lehet egy szava sem. Sőt: nagyapja, Jakov Izraitel elkötelezett kommunistaként és a Cseka (a KGB elődszervezete) tagjaként tette le a névjegyét, így Lenin elvtárs feliratos pisztollyal tüntette ki jó szolgálataiért.

A Roszatom terve

Az NSR Észak-Norvégia és a Bering-szoros között halad, és egészen a közelmúltig nagyrészt járhatatlan maradt a nyári hónapok kivételével. A NASA adatai szerint azonban az elmúlt évtized szokatlanul magas hőmérséklete miatt a sarkvidéki jégtakaró mintegy 13 százalékkal zsugorodott.

A Roszatom – amely Oroszország összes atomerőművét, valamint atomjégtörő flottáját üzemelteti – ezentúl teljes jogkörrel fog rendelkezni az infrastruktúra, a hozzáférés, a biztonság és a hajózás felett az északi vízi úton. Meg akarja nyitni egész évben az Északi-sarkkört a kereskedelmi hajózás számára– így Moszkva szerint felére csökkentve az Európa és Ázsia közötti hajózási időt.

Az Északi-sarkvidéki Tanács szétesése

Ukrajna orosz inváziója az egész világon óriási hullámokat okoz, de a legerősebbek a messzi északon csapnak össze. Ott az orosz agresszió az Északi-sarkvidéki együttműködés fő nemzetközi fóruma, az Északi-sarkvidéki Tanács felfüggesztéséhez vezetett, amelynek elnöki tisztét – kínos módon – 2023-ig Oroszországra bízták.

Az ukrajnai orosz invázió és az éghajlatváltozás konverziója visszavonhatatlanul megváltoztatja a kereskedelem és a biztonság egyensúlyát az Északi-sarkvidéken, amely hosszú ideig elkerülte a világ többi részének bajait.

Oroszország - a leghosszabb északi-sarkvidéki partvonallal rendelkező ország - az elmúlt évtizedekben jelentősen kibővítette lábnyomát az Északi-sarkvidéken. Utakat, repülőtereket, erőműveket és atom-meghajtású jégtörőket épített gazdaságának fellendítése érdekében a fosszilis tüzelőanyagok kitermelésére támaszkodva. Az olaj és a gáz adja Oroszország szövetségi költségvetésének 40 százalékát és exportjának 60 százalékát.

Összességében bruttó hazai termékének mintegy 20 százalékát állítja elő az Északi-sarkkör felett, főként olajból és gázból, de ​​ásványok és fémek bányászatából is. Valóban, az Egyesült Államok hadseregének 2021-es stratégiai terve szerint „az elkövetkező 30 évben az Északi-sarkvidék létfontosságú lesz az orosz gazdaság túlélése szempontjából”.

A geopolitikai feszültséget tovább növeli, hogy Svédország és Finnország, hogy Oroszország inváziója miatt csatlakozni szándékozik a NATO-hoz. Ez pedig állandó ékké válhat a sarkvidéki nemzetek között és lehet, hogy Moszkva már soha nem tér vissza az Északi-sarkvidéki Tanácshoz. A NATO-tagság bővítésének lehetősége komoly oka volt annak, hogy Oroszország letámadta Ukrajnát.

Nem véletlen, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: új sarki szervezetet szeretne felépíteni Kínával.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG