Hiábavaló abban reménykedni, hogy hamarosan az egész országra kiterjedő népfelkelés lehet ellene. Oroszországban az a kérdés, hogy a hűtőszekrény vagy a televízió győz-e. Jelenleg még egyértelműen a televízió áll nyerésre
-mondta a Die Weltnek adott interjúban Rüdiger von Fritsch egykori moszkvai nagykövet arra a kérdésre, hogy ki mozdíthatja el a hatalomból Vlagyimir Putyint. Ezzel arra utalt, hogy az orosz állami propaganda még működik, az életszínvonal pedig egyelőre nem zuhant annyira, hogy az felülírja a hatását.
A diplomata, aki 2014 és 2019 között volt Németország nagykövete az orosz fővárosban, úgy véli, hogy elsősorban a hadsereg lehet képes Putyin megbuktatására.
Ott természetesen nagyon tisztában vannak azzal, hogyan áll a háború. És néhány katonai vezető arra a következtetésre juthat, hogy a háború annyira egyértelműen káros Oroszország számára, hogy jobb lenne lecserélni az elnököt
- fogalmazott az ex-nagykövet. Szerinte annyira rosszul alakult a háború Putyin számára, hogy most már hatalmának megtartásáért is harcol Ukrajnában, és nem mehet bele egy rossz kompromisszumba.
Lecserélése a háború végét jelentené, annak felelősségét pedig rá hárítaná az új orosz vezetés. Ugyanakkor egy új vezetéssel sem lenne feltétlenül könnyebb a helyzet, fűzte hozzá.
Eszelősen kockázatos
A puccs lehetőségével kapcsolatban Rácz András Oroszország-szakértő lapcsoportunk korábbi rendezvényén, a Klasszis Klubban azt mondta:
az orosz történelemben és általában a posztszovjet térségben nem sok sikeres puccs volt, ott ilyet szervezni "eszelősen kockázatos”, hiszen családostul bele lehet halni.
Ráadásul instabilitást eredményez, azaz nem áll a hatalmi elit érdekében.
Ha már hatalomváltásról van szó, Rácz András puccs helyett „menedzselt átmenetet” tart valószínűnek: „megkérhetik” Putyint, hogy a következő elnökválasztáson, 2024-ben már ne induljon el.
Egy harmadik lehetőség Putyin idő előtti távozására, ha elhatalmasodik rajta egy betegség. Az elmúlt években időről-időre reppentek fel hírek arról, hogy rákos vagy Parkinson-kóros, de ezek mindmáig feltételezések maradtak.
Valami nem stimmel
Tény, hogy a közelmúltban készült felvételeken Putyin rosszul néz ki, furcsán tartja magát, kapaszkodik az asztalba. A héten Kirilo Budanov, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának vezetője azt állította:
több súlyos betegsége van, ezek egyike a rák. Szintén a rákot említették betegségeként állítólagos Kreml-közeli források.
Christopher Steel, egy korábbi brit kém úgy tudja, hogy Putyin rendszeresen kezelésre szorul.
Értesüléseink szerint egyre nagyobb zűrzavar uralkodik a Kremlben
-mondta a sokáig Oroszországban tevékenykedő kém az LBC brit rádiónak múlt héten. Szerinte folyamatosan egy orvosi team vigyáz rá, betegsége pedig egyre súlyosabb.
Richard Dearlove, a brit hírszerzés (MI6) volt főnöke még ennél is tovább ment.
Egy podcast műsorban a héten arról beszélt, hogy Putyint év végéig szanatóriumba fogják küldeni egy „maradandó betegség” miatt.
Visszatérhet ugyan, de már nem Oroszország vezetőjeként. Ez egyfajta módszer a puccs nélküli hatalomváltásra, mondta Deaerlove, aki 1999 és 2004 között irányította az MI6-t.
Rácz András szerint ha az orosz elnökön valóban eluralkodna egy betegség, az egy „nagyon mozgalmas”, „instabil helyzetet” eredményezne.
Az utódjelölt
És hogy ki válthatja Putyint, ha eljön az idő? Hát ő:
A képen Nyikolaj Patrusev a KGB-utódszerv Szövetségi Biztonsági Szolgálat egykori vezetője és Oroszország Biztonsági Tanácsának jelenlegi titkára látható főnöke társaságában.
Katonai és politikai értelemben is keményvonalasnak számít – ő az elnök egyik legközelebbi bizalmasa.
Sajtóhírek szerint Putyin jelölte ki őt helyettesének arra az esetre, ha orvosi beavatkozás miatt nem lenne képes ellátni feladatát. Dearlove szintén úgy véli, hogy Patrusev léphet majd a helyére.
Tegyük persze hozzá, hogy ebben a kérdésben (is) nehéz tisztán látni, és a „jól értesült források” kiszivárogtatásai akár egy politikai játszma részei is lehetnek.
Putyin nem tűnik el hetekre, rendszeresen megjelenik a nyilvánosság előtt, ugyanakkor valóban sokkal rosszabbul néz ki, mint akár csak néhány évvel ezelőtt.
És Ukrajna lerohanása sem tűnik egy alaposan átgondolt, Oroszország politikai-gazdasági érdekeit szolgáló lépésnek.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője mindenesetre többször is tagadta Putyin betegségéről szóló híreket, sőt a közelmúltban azt mondta: az elnök kiváló egészségnek örvend. Hogy így van-e, az idővel úgyis kiderül.