Két fotósorozatot is közölt tegnap Vlagyimir Putyinról hivatalos oldala, a kremlin.ru. Az egyiken honvédelmi minisztere, Szergej Sojgu társaságában látható a Kremlben:
A találkozóról, amelyen Putyin a mariupoli hadművelettel kapcsolatban adott ki parancsokat, videó is készült:
Ezt követően Nikolaj Tokarevet, a Transznyeft állami olajipari cég elnökét fogadta a hivatalos közlések szerint:
Erről a vizitről szintén több fotót publikáltak – az egyik szemből mutatja Putyint:
De miért fontos mindez?
Valami nem stimmel
Bár néhány képből még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, testbeszéde mégis árulkodik egészségi és lelkiállapotáról.
Az orosz elnök mindkét találkozón "kapaszkodott" az asztalba – a videófelvételen az is látszik, hogy beszéd közben el sem engedi. Míg tárgyalópartnerei egyenesen ülnek, ő nagyrészt elterül a székben.
Évekkel ezelőtti dinamizmusának nyoma sincs: fáradt, megöregedett ember benyomását kelti.
Persze egy 69 éves, két hónapja háborúzó vezetőnél ez nem feltétlenül meglepő, a képek alapján mégis az a benyomásunk, hogy ennél többről van szó.
Furcsa fickó: titokzatos hiedelmei vannak, nem igazán látni bele a fejébe, ráadásul nem vagyok benne biztos, hogy stabil mentális állapotban van
- mondta róla Kira Jarmis, a börtönbe zárt ellenzéki vezér, Alekszej Navalnij szóvivője március elején az Azonnalinak. Szerinte Putyin nem használ internetet, nincs mobiltelefonja. Nincs saját hozzáférése információkhoz, csak olyanokhoz, amiket valaki összeeszkábál számára.
Információink alapján Putyin már a saját világában él, fél mindenkitől, fél attól, hogy megbetegszik
- tette hozzá.
Arról már az invázió megindításakor reppentek fel hírek, hogy "nem stimmel vele valami", saját (tév)eszméinek foglya lett. Talán nem is szembesül azzal, hogy háborúja elképesztő szenvedést, pusztítást okoz. Ráadásul lassan csődbe viszi országát, és így saját hatalmát ássa alá.
Zárt világ
Nyugati vezetők – elsősorban Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár – az elmúlt két hónapban is tartották vele a kapcsolatot telefonon, Karl Nehammer osztrák kancellár pedig bő egy hete személyesen is tárgyalt vele.
Az osztrák kancellár szerint közvetlenül akarta szembesíteni az orosz elnököt a háború következményeivel, a háborús bűnökkel, a civilek szenvedésével és azzal, hogy Nyugaton abszolút nem osztják nézetét, miszerint a háború csak „speciális művelet” és jogos önvédelem Oroszország részéről.
Putyin azonban hajthatatlan – úgy tűnik, nem akar vagy nem képes kitörni saját világából, a "háborús logikából".
Ezzel csak fokozza a pusztítást, a további következmények pedig beláthatatlanok. Vagy ahogy Kira Jarmis fogalmazott:
Február 24-e előtt senki nem gondolta, hogy Putyin megtámadja Ukrajnát, de megtörtént. Oroszországban minden megtörténhet.
(Erről is szó lesz majd Klasszis Klubunk április 28-i rendezvényén, amelynek vendége Dr. Rácz András Oroszország-szakértő. Részletek az alábbi cikkben.)