Meginogni látszik a Fehéroroszországot 1994 óta vezető posztkommunista elnök, Aljakszandr Lukasenka hatalma.
Nem elég, hogy tegnap 200 ezer fősre becsült tömeg tüntetett ellene Minszk központjában – és csupán jóval kisebb tömeg állt ki mellette –, mától az ellenzék általános sztrájkra hívott fel, az állami televízió előtt pedig tüntetők gyülekeznek. A munkabeszüntetéshez már az intézmény dolgozói is csatlakoztak.
"Ismeritek a kegyetlenségemet"
Ráadásul Lukasenkát egy mai gyárlátogatáson lehurrogták, hazugnak nevezték és lemondásra szólították fel egy állami cég dolgozói Minszk külvárosában a Guardian szerint.
A belorusz elnök, aki a ’80-as években a szovjet Kommunista Párt tagja és egy kolhoz vezetője volt, a dolgozók előtt azt mondta:
Már tartottunk választásokat. Amíg nem öltök meg, addig nem lesz semmilyen más elnökválasztás.
A tüntetőkkel szembeni rendőri erőszakkal kapcsolatban pedig úgy vélekedett, hogy a káosztól védte meg az országot.
Valóban nem vagyok szent. Ismeritek a kegyetlenségemet. Tudjátok, hogy ha nem lennék kegyetlen, ez az ország nem lenne
-idézte a brit lap Lukasenkát, aki korábban azt mondta: a tüntetéseket homályban maradó külföldi erők szervezik és finanszírozzák. Egyúttal beavatkozást kért Vlagyimir Putyin orosz elnöktől.
Lukasenka ugyanakkor azt is hozzátette, hogy
kész változtatni az alkotmányon, és egy referendum után hajlandó átadni az alkotmányos jogait.
Elemzők szerint ez annak a jele, hogy szeretne kiegyezni a tüntetőkkel és a sztrájkolókkal, miután hatalma egyre nagyobb veszélybe kerül.
Rendkívüli EU-csúcs jön
Fehéroroszországban augusztus 9-én tartottak választásokat, amiket hivatalos közlések szerint nagy fölénnyel nyert meg Lukasenka fő riválisával, Szvjatlana Cihanouszkajával szemben.
Cihanouszkaja és a tüntetők szerint a választást elcsalták. Az ellenzék vezére azóta kényszerből Litvániába távozott,
de jelezte: kész átvenni az ország irányítását.
A választás után kitört tüntetések során a hatóságok csaknem hétezer embert vettek ideiglenesen őrizetbe. Két ember életét vesztette, több százan megsérültek. Egybehangzó beszámolók szerint a belorusz rendőrség súlyosan bántalmazta az őrizetbe vett tüntetőket.
A történtek jelentős nemzetközi tiltakozást váltottak ki, amely után a belorusz kormány vizsgálatot ígért.
Az EU rendkívüli csúcsot tart szerdán a fehérorosz helyzet miatt videókonferencia formájában, és megkezdte szankciók előkészítését a felelősökkel szemben.