4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A havonta közzétett Beszerzési Menedzser Index több összetevője is pozitív üzenetet hordoz, ugyanakkor a szállítási átfutási idő indexe továbbra is gondot jelez.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 56,4. A válaszadók az előző hónaphoz képest immár kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A recessziós tartományban lévő szeptemberi érték után az index értéke nagyobb, ismét bővülést jelez – írja közleményében a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). Mint írják, általában elmondható, hogy a részindexek növekedtek, s túlnyomórészt bővülő tendenciára utalnak.

Az új rendelések mennyisége továbbra is erős bővülést mutat, az index értéke 7,4 százalékponttal emelkedett. A termelési mennyiség 50,0 alatti értékről bővülést jelez, az index 11,4 ponttal nőtt. A foglalkoztatás 50 pont felett maradt, 1,6 százalékponttal emelkedett. A szállítási átfutási idő értéke továbbra is szűkülést jelez, az indexérték nem változott. A vásárolt készletek index szintén szűkülés után mutat fellendülést, 18,0 százalékpontos az emelkedés. A külpiaci mutatók szintén bővülésről tanúskodnak. Az import folytatta a bővülési tendenciát, míg az export szeptember után újra bővült. A beszerzési árak emelkedése tartós, bár 0,7 százalékponttal csökkent az index értéke szeptemberhez képest. A fellendülést mutató beszerzési mennyiség index közel 20,0 százalékpontos emelkedése a legmarkánsabb a részindexek között. A késztermékkészletek szintje 17,8 százalékponttal nőtt, ismét bővülésre utal. A 2022 októberi BMI index magasabb a szeptemberi (49,6) értéknél. Október átlag feletti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,5; az októberi értékeké 52,7). A most mért szezonálisan kiigazított indexértéknél csupán két év októberében volt magasabb érték.

A közlemény szerint:

  • a termelési mennyiség indexe nőtt a szeptemberi értékhez képest, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség növekedését jelzi. 1995 óta ez a harmadik legmagasabb októberi érték;
  • az új rendelések indexe szintén nőtt, 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz képest. 1995 óta ez a legmagasabb októberi érték;
  • a szállítási átfutási idő indexe nem változott. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. Az eddigi októberi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta;
  • a vásárolt készletek indexe nőtt, 50,0 pont felett ismét fellendülést mutat. Az idei indexérték a legmagasabb e havi érték 1995 óta;
  • a foglalkoztatottsági index e hónapban is növekedésre utal, tizenharmadik alkalommal. Az index értéke nőtt előző hónaphoz képest, folytatva a kedvező tendenciát.

Egyedül a szállítási átfutási idő indexe maradt 50 pont alatt (Fotó: Pixabay)
Egyedül a szállítási átfutási idő indexe maradt 50 pont alatt (Fotó: Pixabay)

A beszerzési mennyiség indexe nőtt szeptemberhez képest, immár tizenkilencedik alkalommal mutat bővülést. A bővülés üteme sokkal gyorsabb az előző hónaphoz képest. A mostani indexérték magasabb az elmúlt három év átlagánál, emellett a legmagasabb október havi adat.

A beszerzési árak esetében az októberi index csökkent, bőven 50,0 pont felett maradva intenzív, tartós árnövekedést jelez. Ez a huszonhetedik hónap, amelyben az árindex 50,0 érték felett maradt. A mostani részindexérték 1995 óta vizsgálva a legnagyobb e havi érték.

A késztermékkészletek indexe októberben magasabb az előző hónaphoz képest, ismét fellendülésre utal. A korábbi októberi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, ez a legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2018-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban ismét hatot, 2021-ben pedig tízet.

A külpiaci mutatók fellendülést mutatnak. Az exportindex szűkülést követően újra 50,0 pont feletti értéken áll.  A másik külpiaci mutató, az importindex esetében stabilabb bővülésről beszélhetünk, az indexérték emelkedett az előző, szeptemberi hónaphoz képest. Az elmúlt év változó tendenciája után az idei évben immár hetedik hónapja tart már a bővülő tendencia.

Ebben a hónapban acél, cukor, egész nyúl, festék, karton, máj, műanyag, palack, papír és sárga réz kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, bútorlapból, bútorszerelvényből, címkéből, elektronikai cikkekből, fali lámpából, fémből, fóliából, gumi alapanyagból, hőálló üvegből, kartonból, készárúból, kiszerelési anyagból, lemezből, palackból, papírból, segédanyagokból, speciális elektronikai eszközökből, üvegből, vászonból és vasból. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be válaszadóink.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG