Az egyesült ellenzék külpolitikai kabinetvezetője az ukrajnai fegyverszállítások kérdésével kapcsolatban úgy fogalmazott:
A hat párt között konszenzus van abban, hogy fegyvereket közvetlenül Ukrajnába nem kívánunk átengedni. Az érvényes kormányhatározat is azt mondja ki, hogy fegyverszállítmányok átmehetnek, de nem közvetlenül Ukrajnába. Ezzel egyetértünk.
Hozzátette ugyanakkor, nem tudják, hova fejlődik majd ez a válság, és milyen további lépések lesznek. Ezért eljuthatnak oda, hogy egy korábbi álláspontot felül kell vizsgálni.
Szerinte jelenleg nagyon sok más mindenben – a golyóálló mellénytől kezdve a katonai sisakokig – lehet segíteni Ukrajnát és az ukrajnai védekezést.
Arra a felvetésre, hogy ha Magyarország fegyverekkel segítené Ukrajnát, akkor belekeveredhet-e az orosz-ukrán háborúba, így válaszolt:
Visszataszító hisztériakeltés, amit a kormány folytat ebben az ügyben, de úgy tűnik, hogy sajnos eredményes, és ezt az érvet jószándékú emberek is elfogadják. Ha csak a szomszédos országokat nézzük, belekeveredett Szlovákia, Románia vagy Lengyelország a háborúba a fegyverszállítások miatt? Megtámadták szállítmányát a saját területén? Nyilván nem, mert ez a NATO elleni támadás lenne, és automatikusan maga után vonná a NATO fellépését, amit az oroszok sem akarnak megkockáztatni.
Hozzátette ugyanakkor: elfogadják, hogy az emberek jelentős része szerint ez kockáztatná a biztonságukat, és nem akarják sérteni a biztonságérzetüket.
Arra a kérdésre, hogy támogatja-e az orosz energiaembargót, és ha igen, milyen időtávon belül tartja megvalósíthatónak, kifejtette:
Azt támogatom, amit Von der Leyen (az Európai Bizottság elnöke – a szerk.) is javasolt, hogy öt éven belül ki kell vezetni az orosz energiafüggőséget uniós szinten.
Szerinte nyolc olyan európai ország van – köztük Magyarország –, amely jelen pillanatban nem tudja megoldani a leválást az orosz energiaforrásokról.
Ezt az ellenzék nem is szorgalmazza, azt viszont igen, hogy öt éven belül alternatív forrásokat találjunk, nyissunk a megújulók felé, és minden más lehetőséget jobban kihasználjunk, beleértve például a geotermikus energiát.
Szent-Iványi István a Privátbankár-Mfor lapcsoportnak adott interjúban beszélt arról is, hogy támogatja a NATO-csapatok állomásoztatását, azonnal felmondaná Paks 2-t és kiutasítaná az orosz kémbankot.
Az uniós ügyekkel kapcsolatban elmondta: vissza kell szerezni szövetségeseinket, öt éven belül be kell vezetni az eurót és új tervet kell benyújtani a Helyreállítási Alapból nekünk járó források elköltésére.
Mint fogalmazott, az új terv elkészítése több hónapig tart, ezért leghamarabb idén november-december táján juthat hozzá Magyarország a Helyreállítási Alap forrásaihoz.
A teljes interjút Szent-Iványi Istvánnal itt olvashatják.