5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Parlament a jogállamisági és az uniós pénzek körüli aggályok miatt kétli, hogy Magyarország méltó lesz az uniós elnökség betöltésére 2024-ben. Mivel azonban azt megakadályozni aligha tudja, számos eszközzel próbálja majd megnehezíteni a magyar elnökség dolgát.

Nem kötelező érvényű, de politikailag mégis fontos állásfoglalást szavazott meg ma az Európai Parlament (EP) brüsszeli ülésén.

Célkeresztben a magyar elnökség

A képviselők – 442 igen szavazattal 144 nem ellenében, 33 tartózkodás mellett – megkérdőjelezték, hogy Magyarország hitelesen tudja majd betölteni az Európai Tanács soros elnökségét 2024 második felében.

Úgy vélik ugyanis, hogy a magyar kormány „szándékosan és szisztematikusan” próbálja aláásni az EU alapvető értékeit, valamint nem tartja be „az őszinte együttműködés elvét”.

Ami a részleteket illeti, az EP közleménye szerint „a rendeleti kormányzás, a tanárok és az LGBTIQ+ emberek jogainak megsértése és a rendszerszintű korrupció” újabb okot ad az aggodalomra. Elítélik a magyar kormány EU-ellenes kampányait is, amelyek szerintük azt a célt szolgálják, hogy „eltereljék a figyelmet az Unió alapértékeitől való eltérésről és a rendszerszintű korrupcióról”.

Az uniós intézmény aggódik az uniós források nem megfelelő felhasználása miatt is. Azt szeretnék, ha ezek feloldása „politikailag és jogilag biztonságos környezetben” történne meg.

Attól is tartanak, hogy a magyar kormány az uniós értékekkel szemben álló értékek propagálására használja majd fel a féléves elnökséget, ráadásul egy érzékeny időpontban, közvetlenül a 2024 tavaszi EP-választások után, egyben az uniós vezető posztok elosztásának időszakában tenné ezt.     

Nem döntő, de fontos szerep

„Az Európai Parlament ismét egyöntetűen kifejezte súlyos aggodalmait a jogállamiság magyarországi helyzetének további romlása miatt. A befagyasztott források megnyitása ezen a ponton a FIDESZ-nek fehér lapot adna az alapjogok további megsértéséhez. Itt az ideje, hogy a Tanács megkérdezze: egy, a 7-es cikk szerinti eljárás alatt álló tagállam képes-e hitelesen betölteni az EU elnökségét” – összegezte a zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield, az EP Magyarországra vonatkozó állandó jelentéstevője az állásfoglalás lényegét.

Az uniós elnökség ugyan nem jelent végrehajtó hatalmat, ugyanakkor mégis fontos, hiszen az elnökséget betöltő ország többek között helyet adhat az uniós üléseknek, napirenden tarthat témákat, irányíthatja a tárgyalásokat, azaz összességében jelentősen befolyásolhatja a jogalkotást.

Az EP-nek azonban nincs jogköre arra, hogy megakadályozza a magyar uniós elnökséget. Ebben a kérdésben – mint általában mindenben – a tagállamokat tömörítő Európai Tanács mondja ki a végső szót. Márpedig a kiszivárgott hírek szerint a Tanács egyelőre nem hajlik egy ilyen, precedens nélküli lépésre, amelynek kivitelezése szakértők szerint jogilag is problémás lenne.       

Sophie in ’t Veld holland liberális EP-képviselő szerint keményen kellene játszania az uniós parlamentnek. Fotó: Európai Parlament
Sophie in ’t Veld holland liberális EP-képviselő szerint keményen kellene játszania az uniós parlamentnek. Fotó: Európai Parlament

Kemény játék

Ezzel együtt az uniós parlament nem engedi el az ügyet: mai közleménye szerint azt kéri a Tanácstól, hogy találjon megfelelő megoldást, ennek híján ugyanis az EP „megfelelő lépéseket fog tenni”.

A Politico információi szerint az EP-ben már készülnek azok a stratégiák, amelyek célja, hogy gyengítsék vagy akár teljesen „megöljék” a magyar uniós elnökséget.

„Itt az ideje, hogy elkezdjünk keményen játszani” – mondta Sophie in ’t Veld holland liberális EP-képviselő egy sajtótájékoztatón a napokban. Szerinte az uniós parlament „nem teljesen hatalom nélküli” az ügyben.

„Nekünk kell kitalálnunk, hogy mit tehetünk ezzel az uniós elnökséggel” – fogalmazott Gwendoline Delbos-Corfield francia EP-képviselő. Szerinte az uniós szerződések nem túl informatívak ebből a szempontból, és még az általa megkérdezett szakértők sem látják tisztán, hogy mit lehetne tenni.          

Az egyik javaslat lényege, hogy az EP csökkentse  majd a „a lehető legminimálisabbra” az együttműködést a magyar uniós elnökséggel.

Ezzel párhuzamosan nem venne részt a háromoldalú – tehát az EP, a Tanács és az Európai Bizottság részvételével zajló – kulisszák mögötti alkukon, hanem nyílt szavazással helyettesítené azt. „Nem kell függenünk az elnökségtől” – jegyezte meg a holland liberális képviselő.

Mindemellett elszigetelnék a magyar uniós elnökséget: nem tartanának közös fotóeseményeket vagy nagyszabású sajtótájékoztatókat. 

Enrico Letta korábbi olasz miniszterelnök, a Jacques Delors think tank jelenlegi vezetője pedig azt javasolta a brüsszeli lap szerint, hogy halasszák el azt.

Ez a megoldás illene leginkább Brüsszelhez, fogalmazott Letta.

Mindezzel kapcsolatban Novák Katalin köztársasági elnök ma az ATV-nek azt mondta: bizakodik abban, hogy nem születik antidemokratikus, a jogszabályokat felrúgó döntés, és fel sem merül komoly emberek között, hogy az Európai Uniós elnökséget el lehetne vitatni Magyarországtól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG