5p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb részletek kerültek nyilvánosságra azokból az információkból, amelyekre Budapesten tett szert az Európai Parlament (EP) Költségvetési Ellenőrző Bizottsága. A küldöttség vezetőjét, Monika Hohlmeiert például a kommunista időkre emlékezteti, ahogy titkosszolgálati emberek cégeladásokra akarják rábírni azok vezetőit elmondásuk szerint.

Az EP-küldöttség azért érkezett a magyar fővárosba, hogy tájékozódjon az uniós költségvetés védelmével kapcsolatos, folyamatban lévő ügyekről.

"Rendszeresen felbukkan valaki" 

A háromnapos látogatást lezáró tegnapi sajtótájékoztatón, amelyről lapunk is beszámolt, Monika Hohlmeier, a küldöttség néppárti vezetője a problémák között említette egyes vállalatok hátrányos megkülönböztetését, az egyik napról a másikra hozott törvénymódosításokat és a cégekkel szembeni “megfélemlítő titkosszolgálati vizsgálatokat”, melyek célja “előkészíteni az utat egy esetleges felvásárláshoz”.

A német ARD közszolgálati televízió híradója, a Tagesschau honlapján részletesebben is beszámolt a küldöttség ezzel kapcsolatos tapasztalatairól.

Azt írják: német, osztrák és francia cégek magyarországi érdekeltségeinek vezetői az EP-képviselőknek a kulisszák mögött elmondták, miként helyezik őket nyomás alá Magyarországon annak érdekében, hogy kormányközeli oligarcháknak passzolják át a cégekben meglévő részesedéseket.

A menedzserek maguk nem kívántak nyilvánosság elé állni, mivel megtorlástól tartanak.

28 milliárd euró a tét. Az EP küldöttsége Budapesten 2023. május 17-én. Fotó: Facebook/Petri Sarvamaa
28 milliárd euró a tét. Az EP küldöttsége Budapesten 2023. május 17-én. Fotó: Facebook/Petri Sarvamaa

Monika Hohlmeiert – írja a német oldal – például a kommunista időkre emlékeztette, amikor a menedzserek arról beszéltek nekik, hogy felfegyverzett titkosszolgálati emberek eléjük tettek egy vételi ajánlatot. Ez állítólag bevett gyakorlatnak számít:

„Rendszeresen felbukkan valaki, és arról érdeklődik, nem vehetné-e meg olcsón a céget. Ha a cég azt válaszolja, hogy tovább szeretne tevékenykedni itt és még bővítésben is gondolkodik, akkor újabb zaklatások jönnek, például a családot is felkeresik”, mondta a CSU (Keresztényszociális Unió) politikusa.

A beszámolók szerint a nyomásgyakorlási eszközök közé tartoznak a hatósági vizsgálatok vagy intézkedések, és az is, hogy az adott vállalatok nem kapnak engedélyt a részvételre az uniós támogatási programokban. A cél, hogy így bírják őket úgymond jobb belátásra.

„Ha továbbra is ellenállnak, akkor újabb intézkedéseket hoznak. Ha van egy bírósági ítélet, akkor másnap születik egy új törvény, egy új rendelkezés, hogy ismét veszteségbe hajtsák őket. Olyan vállalatokról volt szó, amelyeknek évi 70,80,100 milliós mínusszal kell megküzdeniük”, jegyezte meg Monika Hohlmeier.

Rosszabbodó történetek

A képviselők szerint célzott stratégiáról van, amely a média állami kontroll alá terelésével kezdődött, majd folytatódott a bankokkal, most pedig az építőipar, a kiskereskedelem, valamint az agrárcégek és a telekom vállalatok vannak soron.

A nagy konszernekhez – például a német autógyártókhoz, az Audihoz, a Mercedeshez és a BMW-hez – ugyanakkor „eddig nem nyúltak,” sőt, befektetéseik érdekében „még a munkavállalói jogokat is korlátozták”.

Hohlmeier szerint ugyanakkor hamarosan egyetlen cég sem lehet biztos abban, hogy nem kerül ő is sorra. A magyar kormány célja – írja a Tagesschau –, hogy az állam és az oligarchák révén átvegye az ellenőrzést a fontos gazdasági ágak felett, amihez előszeretettel használ uniós pénzeket.

A német oldal idézi a delegációban szintén helyet kapó Daniel Freundot is:

„Mindig, amikor Magyarországra jövök, egy még rosszabb történetet hallok. Elképesztő, mivel találjuk szembe magunkat az EU közepén”, mondta a zöldpárti politikus, aki már nyolcadik alkalommal járt uniós ügyekben Magyarországon.

Átlátható és igazságos forráselosztást szeretne az EP

A kritikákkal kapcsolatban Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: az EP-küldöttség a politikai nyomásgyakorlás fokozása érdekében jött Magyarországra. Szerinte Brüsszelnek valójában az nem tetszik, hogy Magyarország nemet mondott az illegális migrációra és „szigorú gyermekvédelmi törvénycsomagot” fogadott el, és bele akarja kényszeríteni az országot az ukrajnai háborúba. 

Ezzel szemben az EP-képviselők tegnap teljesen más típusú (például a küldöttség vezetője által jelzett) problémákat fogalmaztak meg. A magyar kormánynak 27 úgynevezett szupermérföldkövet kell maradéktalanul megvalósítania az uniós pénzcsapok megnyitása érdekében – ezek alapvetően korrupcióellenes és az igazságszolgáltatás függetlenségét biztosítani hivatott lépések.

Elismerték, hogy vannak pozitív fejlemények – például korrupcióellenes, az uniós források felhasználását felügyelő Integritás Hatóság felállítása –, de ezek korántsem elegendők.

Mint Monika Hohlmeier fogalmazott: azt szeretnék, hogy az uniós források “átlátható, igazságos módon és részrehajlás nélkül” jussanak el a magyar állampolgárokhoz, vállalatokhoz és régiókhoz.

Jelenleg mintegy 28 milliárd euró (több mint 10 ezer milliárd forint) van blokkolva. Az EP-küldöttség a jelentését továbbítja majd az Európai Bizottságnak, a végső döntést az uniós pénzek ügyében azonban a tagállamokat tömörítő Európai Tanács hozza majd meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton fellebbezni készül a Budapestnek kedvező ítélet miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:44
A miniszer vitatja a bírósági döntést a 10 milliárd forint visszafizetéséről. Felhívta Karácsony Gergely figyelmét arra, hogy 2019 óta még több állami pénzből gazdálkodhat a főváros.
Makro / Külgazdaság Kamatostul visszakapja a főváros
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:09
Az Államkincstárnak 10 milliárd forintot kell visszafizetnie, erről döntött a bíróság.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az árrésstop vége? Csillag Istvánt kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:41
A volt gazdasági és közlekedési miniszter június 25-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A japán jegybankot nem rázta meg a közel-keleti háború – így döntött
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:27
A japán jegybank (BoJ) az elemzők által vártnak megfelelően, egyhangú döntéssel évi 0,5 százalékon, 2008 óta a legmagasabb szinten tartotta irányadó kamatát kedden.
Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Makro / Külgazdaság Ha a legsötétebb jóslatok jönnek be, durva infláció vár ránk
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 15:27
Az izraeli-iráni háború miatt komolyabban megugrott az olajár, egyes jóslatok 100-120 dolláros hordónkénti árat sem tartanak kizártnak. Munkatársunk a Trend FM reggeli műsorának vendége volt – a témák között a plázastop szigorítása is szerepelt.
Makro / Külgazdaság Ki nem találná, melyik országból jött a legtöbb menekült az unióba
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:49
Összességében csökkent a menedékkérők száma az első negyedévben, itt vannak a friss statisztikák.
Makro / Külgazdaság Nem lassít az Európai Bizottság – jön az összeütközés Magyarországgal?
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:18
Az uniós energiaügyi biztos nem enyhítene a korábban felvázolt, a magyar kormány által élesen kritizált intézkedéscsomagon.
Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG