4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EP Magyarországon járt delegációja lát pozitív jeleket, de addig nem támogatja az uniós pénzcsapok megnyitását, amíg a magyar kormány nem teljesít maradéktalanul minden feltételt. Szerintük nem szálltak rá Magyarországra, csak szeretnék betartatni a jogállamisági normákat.   

Az Európai Parlament (EP) Költségvetési Ellenőrző Bizottsága pozitív és negatív jeleket is azonosított magyarországi látogatása során. Nem akarja büntetni Magyarországot, és azt szeretné, ha az uniós pénzek minél előbb eljutnának a magyar társadalom egészéhez. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha a magyar kormány maradéktalanul átülteti a gyakorlatba a Brüsszel által megszabott feltételeket, a 27 úgynevezett szupermérföldkövet – mondták a küldöttség tagjai a budapesti vizitjüket lezáró mai sajtótájékoztatójukon.

Vannak még aggályok

A küldöttség azért látogatott Budapestre, hogy tájékozódjon a jogállamisági feltételességi mechanizmussal és általában az uniós költségvetés védelmével kapcsolatos, folyamatban lévő ügyekről. Ennek keretében a helyreállítási és ellenállóképességi mechanizmus (a Helyreállítási Alap) magyarországi működtetésére kialakított folyamatokat és ellenőrzési mechanizmusokat is megvizsgálták.

A hattagú küldöttség néppárti, zöld és szociáldemokrata képviselőkből állt, és alapvetően a korrupcióval, az uniós pénzek politikailag elfogult elköltésével és az igazságszolgáltatás függetlenségének kérdésével kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat.

Monika Hohlmeier, a delegáció vezetője kiemelte: azért jöttek Budapestre, mert felelősek az uniós pénzek védelméért, és aggódnak amiatt, hogy a pénz fair módon jut-e el a cégekhez és az emberekhez. Mint mondta, látnak pozitív fejleményeket, például a korrupcióellenes hatóság felállítását, ugyanakkor számos hiányosságot is azonosítottak, és bizonyos kérdésekre nem kaptak választ, például az Állami Számvevőszéktől.

Monika Hohlmeier még lát hiányosságokat. Fotó: EP/Ferenc Isza
Monika Hohlmeier még lát hiányosságokat. Fotó: EP/Ferenc Isza

Példaként említette, hogy Magyarország a szabadpiac része, és emiatt a piaci versenynek is fairnek kellene lennie, azaz nem megengedhető egyes szereplők diszkriminációja. Kiemelte azt is, hogy az uniós forrásoknak az egész társadalmat el kell érniük, és azoknak megfelelő módon kell hasznosulniuk. A tét majdnem 28 milliárd euró, ekkora összeg van jelenleg blokkolva, jegyezte meg.     

Valódi változást akarnak

Petri Sarvamaa néppárti EP-képviselő utalt arra, hogy nem pécézték ki maguknak Magyarországot, hiszen az EU egészében felügyelik az uniós pénzeket és a jogállamiságot, és nincsenek semmilyen párt ellen vagy párt mellett.

Arra a felvetésre, hogy mikor nyílhatnak meg a pénzcsapok, azt mondta: akkor, ha a magyar kormány minden feltételt teljesít.

Lara Wolters szociáldemokrata képviselő szintén azt hangsúlyozta, hogy nem csak Magyarországon vizsgálódnak, hanem más uniós tagországokban is, ugyanakkor valódi változásokat szeretnének látni.

Daniel Freund zöldpárti EP-képviselő pedig azt mondta: azt akarják, hogy az uniós pénzek ne csak Orbán Viktor miniszterelnök köreihez érjenek el. Ő is jelezte, hogy a lehető leghamarabb szeretnék megnyitni a pénzcsapokat.    

Monika Hohlmeier végül jelezte: a Budapesten szerzett információkat ellenőrzik, majd a jelentést továbbítják a Bizottságnak.

Kiemelte, hogy a végső döntéseket az uniós pénzek ügyében a tagállamok hozzák meg.  

Befagyasztott milliárdok

Ami a hátteret illeti, az úgynevezett jogállamisági (vagy más néven kondicionalitási) eljárás tavaly tavasszal indult meg Magyarország ellen. Az Európai Bizottság ugyanis komoly korrupciós problémákat észlelt Magyarországon a közbeszerzéseknél és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban.  

A mechanizmus keretében az Európai Tanács tavaly decemberben 6,3 milliárd eurónyi forrást zárolt. Ehhez a pénzhez csak akkor juthat hozzá a kormány, ha végrehajtja az összes vállalt korrupcióellenes lépést.

A Tanács akkor arról is döntött, hogy Magyarország a Covid-válság nyomán létrehozott Helyreállítási Alap forrásaihoz sem juthat hozzá. A testület ugyan jóváhagyta a pénzek elköltésére benyújtott magyar tervet, de a kifizetést feltételhez kötötte: a kormánynak előbb végre kell hajtania a Brüsszellel egyeztetett 27 korrupcióellenes és az igazságszolgáltatás függetlenségét célzó lépést (ezek az úgynevezett szupermérföldkövek).

Az uniós pénzek ügyét laptársunk, az mfor.hu foglalta össze részletesen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG