5p

Nagyító rovatunkban ezúttal az uniós pénzekért folytatott ütközetet nézzük meg közelebbről, amelyben végül politikai kompromisszum született Brüsszel és az Orbán-kormány között. Az EU 6,3 milliárd eurós kohéziós forrást befagyaszt, és a Helyreállítási Alapból járó 5,8 milliárd eurót sem utalja át egyelőre – ezeket a pénzeket akkor kapja meg az ország, ha a kormány maradéktalanul teljesíti a korrupcióellenes és az igazságszolgáltatás függetlenségét célzó feltételeket. A Bizottság az operatív programokat jóváhagyta, Navracsics Tibor szerint ennek köszönhetően 130 milliárd forintnyi előleget kapunk. Az alku értelmében a magyar kormány végül nem vétózta meg az Ukrajnának szánt uniós támogatási csomagot és a globális minimumadót.

Hozzájut-e Magyarország a befagyasztott uniós pénzekhez, vagy újabb jelentős összegeket függeszt fel az EU? Ez volt az Orbán-kormány és Magyarország számára az egyik legfontosabb kérdés az idén – már csak azért is, mert az országnak a jelenlegi gazdasági helyzetben sürgősen szüksége van uniós forrásokra.

Alkut kötöttek. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcson Brüsszelben 2022. december 15-én. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Alkut kötöttek. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcson Brüsszelben 2022. december 15-én. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Befagyasztott pénzek

Az év mindenesetre nem indult jól: április ötödikén – két nappal az újabb kétharmados Fidesz-győzelmet hozó parlamenti választás után – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette: a testület megindítja a jogállamisági (vagy más néven kondicionalitási) mechanizmust Magyarország ellen.     

Az eljárás lényege, hogy amennyiben egy tagállam megsért bizonyos jogállami normákat, akkor az EU visszatarthatja egyes uniós források kifizetését.

Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

A Bizottság komoly korrupciós problémákat észlelt Magyarországon a közbeszerzéseknél és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban.

Az úgynevezett gyermekvédelmi törvény ügye ugyanakkor, a magyar kormány korábbi állításaival szemben, nem szerepelt a brüsszeli indokok között.

Eközben két másik vonalon is folytak tárgyalások az EU-val uniós pénzek ügyében – magyar részről a főtárgyaló itt is Navracsics Tibor uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter volt.      

Az egyik az új uniós forrás, az úgynevezett Helyreállítási Alap (teljes nevén Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz) ügye, amelyhez 2021 nyara óta nem fér hozzá Magyarország, mivel Brüsszel – a fenti okokból – nem fogadta el az annak elköltésére benyújtott magyar tervet. Emellett sokáig nem volt megállapodás a 2021-2027 közötti operatív programokról sem, amelyek esetében 21,7 milliárd eurós kohéziós támogatás a tét.

A tárgyalások nyáron nem vezettek eredményre, így szeptemberben az Európai Bizottság bejelentette: 7,5 milliárd eurós kohéziós forrás befagyasztását javasolja Magyarországgal szemben, elsősorban a közbeszerzésekkel kapcsolatos korrupciós aggályok miatt.

Ezt követően a kormány számos korrupcióellenesnek szánt lépésről állapodott meg a Bizottsággal, és számos ezzel kapcsolatos törvényt fogadott el a megegyezés érdekében. Ide tartozik például a Integritás Hatóság felállítása, az uniós támogatások átlátható felhasználásának biztosítása, az uniós forrásokból finanszírozott egyajánlatos közbeszerzési eljárások számának csökkentése és cselekvési terv elfogadása a közbeszerzési verseny fokozására.

Alkut kötöttek

A végső szót a tagállamokat tömörítő uniós szerv, az Európai Tanács mondta ki decemberben. A döntés salamonira sikeredett: Magyarország jövőre hozzájut az uniós pénzek egy részéhez, több forrás lehívásához azonban előbb számos feltételt teljesítenie kell.  

A döntés egy alku része volt: az uniós pénzekhez való részleges hozzáférés fejében Magyarország nem vétózta meg az Ukrajnának szánt uniós támogatási csomagot és a globális minimumadót.

Ami a részleteket illeti, az Európai Tanács egyrészt jelentős forrásbefagyasztásról döntött  a jogállamisági eljárás keretében, mivel Magyarország „csak részleges korrekciós intézkedéseket hozott”.

A befagyasztott kohéziós források összegét ugyanakkor a Bizottság által javasolt 7,6 milliárdról 6,3 milliárd euróra csökkentette. Ehhez a pénzhez akkor juthat hozzá majd a kormány, ha teljesíti az összes vállalt korrupcióellenes lépést.    

Másrészt a Tanács jóváhagyta az uniós Helyreállítási Alapból Magyarországnak járó pénzek elköltésére benyújtott magyar tervet, így elvileg majd hozzájuthatunk 5,8 milliárd eurós vissza nem térítendő forráshoz.

Navracsics Tibor szerint a megállapodást a karácsony előtti héten írták alá.

A kifizetésnek azonban az a feltétele, hogy a kormány előbb végrehajtja azt a 27 korrupcióellenes és az igazságszolgáltatás függetlenségét célzó lépést (ezek az úgynevezett szupermérföldkövek), amelyekről megállapodott Brüsszellel.

A szupermérföldköveket „teljes mértékben és helyesen végre kell hajtani, mielőtt bármilyen kifizetésre sor kerülhetne a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből Magyarország részére”, fogalmaz a Tanács a közleményében.

Harmadrészt az Európai Bizottság jóváhagyta a magyar operatív programokat és a 2021-2027 között érvényes kohéziós politikára vonatkozó partnerségi megállapodás szövegét.

Ennek értéke csaknem 22 milliárd euró (mintegy 9 ezer milliárd forint).

Navracsics Tibor szerint a megállapodás körülbelül 130 milliárd forintnyi előleg kifizetését teszi lehetővé, tehát meg lehet kezdeni a pályázatok kiírását és elindulhatnak az uniós források által támogatott fejlesztések.

Nagyító rovatunk cikkei itt érhetők el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tüntetéssel is el lehet söpörni egy ország vezetését – aggódhat Orbán Viktor barátja
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 16:22
Több ezer egyetemi hallgató érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton tömeges tüntetést tartson a vajdasági városban, a tiltakozók előbb megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját.
Makro / Külgazdaság Azért kár lenne temetni a németeket: megkapták a lehető legjobb minősítést
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 10:09
Megerősítette Németország hosszú és rövid lejáratú hazai és külső államadósság-kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” besorolását az S&P Global Ratings. Az osztályzatok kilátása változatlanul stabil.
Makro / Külgazdaság Beváltotta fenyegetését Donald Trump – máris itt az új világ
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 09:33
A korábban kilátásba helyezett büntetővámok hatályba is léptek.
Makro / Külgazdaság Hiába a vaskos fizetés, nagyot romlott Orbán Viktor anyagi helyzete
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 08:28
Legalábbis a hivatalos vagyonnyilatkozat szerint – egyébként sem túl vaskos megtakarításaiból milliók tűntek el. Pedig elég jó a fizetése.
Makro / Külgazdaság Olyan hír jött Németországból, hogy Orbán Viktor is örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 16:46
Az elemzők által várt stagnálás helyett lassult a németországi infláció januárban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló pénteki jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Donald Trump hamarosan fontos döntést hoz a vámokról
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 12:16
Két jelentős kereskedelmi partnere figyelheti árgus szemekkel a Fehér Házat.
Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 11:05
Új hónap, új árak a kutakon.
Makro / Külgazdaság Még egy pocsék hírt hozott az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 09:46
Az ipari termelői árak 2024 decemberében az egy évvel korábbiakat 9,0, az előző havit 0,3 százalékkal múlták felül, 2024-ben pedig átlagosan 1,0 százalékkal emelkedtek.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kettős mércével méri az oroszokra kivetett amerikai és az uniós szankciókat
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 09:01
A kormányfő Brüsszeltől féltette a 13. havi nyugdíjat a pénteki rádiós beszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Megérkeztek a tavalyi demográfiai adatok, nincs ok örömre, sőt!
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 08:30
Csökkent a házasságkötések száma, a termékenységi arányszám is, és 50 ezer fő volt a természetes fogyás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG