4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Irán véres „rendrakása” rámutat arra, hogy milyen szinten csúszott ki Washington kezéből az irányítás Irakban. Izrael eközben azt követeli, hogy Libanon az amerikai katonai segély átutalása előtt zárassa be a Hezbollah precíziós rakétagyárait. Káncz Csaba jegyzete.
Kormányellenes tüntetők Bagdadban 2019. november 3-án. Irak több városában október eleje óta zajlanak tüntetések a munkanélküliség, a kormányzati korrupció és a hiányos közszolgáltatások miatt. Fotó: EPA/Murtaja Lateef

A világ népességének 41 százaléka 24 év alatti, akik Hongkongtól Chiléig egy évtizeddel a 2008-as globális pénzügyi válság után szembesülnek azzal, hogy életszínvonaluk és anyagi biztonságuk bizonyosan nem fogja elérni a szüleikét. Fokozottan igaz ez a túlnépesedett muszlim világra, ahol a becslések szerint 27 millió fiatal lép a stagnáló munkaerőpiacra az elkövetkező 5 évben. Napjainkban Iraktól Libanonig százezrek követelik a teljes politikai elit távozását, hiszen az intézményesült korrupció, a politikai elnyomás, a rossz minőségű oktatás, a magas fiatalkori munkanélküliség, az óriási társadalmi különbségek és a krónikus szegénység kilátástalanná teszi helyzetüket.

Irak

Izraeli értesülések szerint Kászim Szulejmáni tábornok, az iráni Forradalmi Gárda ’al-Kudsz’ (Jeruzsálem neve arabul) különleges egység parancsnoka egy hónapja titokban találkozott Bagdadban az iraki biztonsági szervek vezetőivel. Szulejmáni határozottan közölte, hogy „mi Iránban pontosan tudjuk, hogyan kell bánni a tüntetőkkel”. És láss csodát, rá pár napra síita milicista mesterlövészek a tüntetők közé lőttek, kioltva mintegy 150 ember életét.

Teherán azt is megakadályozta, hogy Abdel Abdul Mahdi iraki miniszterelnök lemondjon. Holott két nehézsúlyú iraki politikus – akik maguk is síita miliciák vezetői – követelték a miniszterelnök távozását: egyrészt Muktada asz-Szadr, az iraki Mahdi Hadseregének vezetője, másrészt Hadi asz-Amiri, a Badr Szervezet vezetője. Szulejmáni „rendrakása” rámutat arra, hogy milyen szinten csúszott ki Washington kezéből az irányítás Irakban.

Libanon

Az ötmilliós ország hetek óta tartó tüntetései és a súlyosbodó bankválság hatására a múlt héten lemondott Saad Hariri miniszterelnök, aki kevesebb mint egy évig vezette a kormányt. A tüntetők azonban a teljes politikai elit távozását követelik, amely a libanoni polgárháborút lezáró Taif Megállapodás nyomán került hatalomra két évtizede. Ebbe az elitbe kerültek be akkor egyes politikai dinasztiák képviselői, valamint milíciák-, és a különböző szekták vezetői, akik azóta rendesen megszedték magukat.

Kormányellenes tüntetők Bejrútban 2019. november 3-án. Az egész országra kiterjedő és két hete tartó tüntetések nyomán Szaad Haríri miniszterelnök nemrég bejelentette saját és kormánya lemondását. Fotó: EPA/Wael Hamzeh
Káncz Csaba

Figyelemre méltó, hogy orosz értesülések szerint a libanoni tüntetések egyik fontos kiváltó oka az volt, hogy Irán a súlyos pénzügyi problémái miatt levágta támogatását a paramilitáris és politikai szervezet, a Hezbollah számára, amelyet követően Szaúd-Arábia is lecsökkentette átutalásait a korrupt Hariri kormány részére. Ráadásul a múlt héten Trump elnök újabb szankciókat jelentett be a Hezbollah ellen, azzal céllal, hogy „lerombolja műveleti és pénzügyi hálózatait”– amely Hezbollah egyébként több minisztert is delegált a Hariri kormányzatba.

Teherán rendkívül ideges a kormány bukása miatt, nem véletlen, hogy az elmúlt napokban Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hámenei elítélte a tüntetéseket és azokat az USA és Izrael felbujtó tevékenységének számlájára írta. Iránt kétségtelenül aggaszthatja, hogy izraeli nyomásra Trump elnök az elmúlt napokban felfüggesztette 105 millió dollár katonai támogatás átutalását a libanoni hadsereg számára. Izrael azt követeli, hogy Bejrút az átutalás előtt zárassa be a Hezbollah precíziós rakétagyárait.

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG