5p

A lengyel alkotmánybíróság nagy port kavart döntéséről vitázik ma az Európai Parlament a lengyel kormányfő részvételével. Mateusz Morawiecki szerint Lengyelország EU-tag marad, de ragaszkodik a szuverenitásához.

Az EP-képviselők Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel, valamint Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökéve vitatják meg Strasbourgban a lengyel alkotmánybíróság legutóbbi döntését.

Eszerint

az uniós alapszerződés egyes előírásai, illetve az, ahogyan ezeket az Európai Unió Bírósága értelmezi, összeegyeztethetetlenek a lengyel alkotmánnyal.

A lengyel alkotmánybíróság ezzel bizonyos esetekben megkérdőjelezte az uniós jogrend és az uniós jog elsőbbségét.

Nonstop háború: Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő és Orbán Viktor miniszterelnök. (Korábbi felvétel. Fotó: Európai Tanács)
Nonstop háború: Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő és Orbán Viktor miniszterelnök. (Korábbi felvétel. Fotó: Európai Tanács)

EU-tag marad Lengyelország, de...   

A vita előtt Morawiecki levelet írt a tagországok állam- és kormányfőinek. Ebben hangsúlyozta:

Lengyelország az Európai Unió lojális tagja marad, az unió jövőjét viszont veszélyeztetné, ha többé nem szuverén tagállamok közösségét alkotná.

A kormányfő kifejtette: az uniós alapszerződések közösek minden tagállam számára, a tagországok egy sor hatáskört a közös intézményekre ruháztak át. Lengyelország betartja az uniós jogot, és elismeri ennek elsőbbségét az alapszerződésből eredő közös kötelezettségekkel összhangban.

Ugyanakkor figyelmeztetett: az EU jövőjét veszélyezteti a közösség átalakítása olyan formációvá, amely többé nem szabad, egyenlő és szuverén államok szövetsége lenne, hanem egy központilag irányított, a demokratikus ellenőrzés alól kivont szervezetté válna.

Morwieczki szerint a lengyel alkotmánybíróságnak ugyanolyan jogosultságai vannak, mint más EU-tagállamok taláros testületeinek, az általuk hozott ítéletek lényege ugyanaz:

az uniós jog elsőbbséget élvez a nemzeti jog felett, ez az elsőbbség széles körű, de vannak egyértelmű határai.

Elfogadhatatlannak és a jogállamisági elvet sértőnek nevezte az alapszerződésekben nem rögzített uniós hatáskörök kibővítését, és aláhúzta: az EU bíróságának azon ítéletei, melyek túllépnek az átruházott hatáskörökön, nem kötelező érvényűek az érintett tagállamra nézve.

Veszélyesnek minősítette azt, ha bizonyos uniós szervek kisajátítanak olyan jogosultságokat, amelyeket az alapszerződésekben nem ruháznak át rájuk, és rákényszerítik akaratukat a tagállamokra.

Ez különösen ma látható, amikor e célból pénzügyi jellegű eszközöket próbálnak mozgósítani

- jegyezte meg a levélben az MTI szerint.

Visszatartott pénzek

Ezzel valószínűleg arra utalt, hogy az Európai Bizottság továbbra sem hagyta jóvá az uniós Helyreállítási Alap forrásainak elköltésére benyújtott lengyel, illetve magyar tervet, így még sem Magyarország, sem Lengyelország nem jutott hozzá ehhez a pénzhez.

Az Európai Bizottság emellett többször utalt arra, hogy már idén ősszel bevetheti az úgynevezett jogállamisági mechanizmust a két országgal szemben – ez végeredményben lehetővé tenné az uniós források befagyasztását bizonyos jogállamisági kritériumok sérülése esetén.

Az EP most arra készül, hogy felhívja az Európai Bizottságot a Helyreállítási Alaphoz fűződő feltételrendszer alkalmazására Varsó esetében, mégpedig "a tagállami kötelezettségek megszegése" miatt –

azaz feltehetően azt kéri majd, hogy a bizottság továbbra is tartsa vissza ezen források kifizetését.

Az üggyel kapcsolatban Varga Mihály pénzügyminiszter egy mai konferencián azt mondta

azzal kalkulálunk, hogy az idén sikerül megállapodni az Európai Bizottsággal és még ebben az évben megkapjuk az uniós Helyreállítási Alap pénzeit.

Mit mond a lengyel alkotmánybíróság?

Ami a lengyel alkotmánybíróság döntésének részleteit illeti, eszerint

ellentmond például a lengyel alkotmánynak, ha egyes uniós előírások felhatalmazzák a bíróságokat az államfő által adott bírói kinevezések felülvizsgálatára.

A lengyel alaptörvénnyel az uniós alapszerződés azon előírásai sincsenek összhangban, amelyek a nemzeti alkotmány figyelmen kívül hagyására jogosítják fel a bíróságokat, valamint arra, hogy korábban érvénytelenített jogszabályok alapján döntsenek.

Emellett nem felelnek meg a lengyel alkotmánynak azok a lépések, amelyeket Brüsszel - az uniós alapszerződésekre hivatkozva - a Lengyelország által átruházott hatásköröket átlépve tesz, véli a lengyel alkotmánybíróság.   

A taláros testület Mateusz Morawiecki márciusi indítványára vizsgálta meg az uniós jog és a lengyel alkotmány elsőbbségének kérdését.

Az alkotmánybíróság döntése, amely ellen több tüntetés volt Lengyelországban, uniós szinten is nagy felzúdulást keltett.

Ursula von der Leyen aggasztónak nevezte azt, és közölte: a bizottság minden rendelkezésre álló eszközt felhasznál arra, hogy fenntartsa az Európia Unió jogrendjének alapelveit.

Az Európai Bizottság kiemelte: az uniós jog elsőbbséget élvez a nemzeti joggal szemben.

UPDATE: A beszámolót a mai vitáról itt olvashatják: 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG