Áprilisban ebben az évben először csökkent a német export, ennek a világszerte gyenge gazdasági növekedés és az adósságválság lehet az oka – tudósít a Handelsblatt.com. A német vállalatok 1,7 százalékkal kevesebbet exportáltak, mint egy hónappal korábban, pedig az előző három hónapban mindig pozitív irányú volt a változás. A Reuters által megkérdezett elemzők szezonálisan kiigazítva mindössze 1,0 százalékos mínusszal kalkuláltak, sőt a Bloomberg konszenzusa stabil importtal számolt.
(Fotó: Wikimedia Commons) |
A német vállalatok külföld forgalma így is 87,1 milliárd euró volt, 3,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A recesszióval küzdő euróövezeti országokba menő export 3,6 százalékkal visszaesett, az EU-n kívüli kivitel viszont 10,3 százalékkal nőtt.
Más aggasztó jel is érkezett a német gazdaságból, az exportfüggő iparban a külföldi megrendelések áprilisban 3,6 százalékkal csökkentek. Az export Németországban is a növekedés tartóoszlopa. A lap szerint az után kezdett el inogni, miután nyolc euróövezeti ország is recesszióba fordult, és Kínában, Indiában is lassulás tapasztalható. Ráadásul az USA-ban is felerősödtek azok a hangok, amelyek szerint az ország gazdaságát a devizák oldaláról is támogatni kell, mert a gyengeség jeleit mutatja. (A dollár sokat erősödött az utóbbi hónapokban, ami az exportnak nem tesz jót.)
A német külkereskedelmi mérleg többlete 17,4 milliárd euróról 14,4 milliárdra esett áprilisban. Péntek reggel Spanyolország leminősítése és a kedvezőtlen külkereskedelmi adat miatt emelkedett a német államkötvények árfolyama – teszi hozzá a lap.
A reggel közzétett magyar külkereskedelmi adatok a németnél is nagyobb visszaesést jeleznek. A gazdaság motorjának nálunk is az export számít (mivel a fogyasztás stagnál és a beruházások csökkennek, nem marad más variáció), különösen a németországi export, így a német lassulás minket is komolyan érinthet.