A rövid lejáratú szuverén spanyol kötelezettségek besorolását a cég "F1"-ről "F2"-re minősítette vissza, ugyanakkor megerősítette a Spanyolországra is vonatkozó közös euróövezeti besorolási országplafont a lehetséges legjobb, "AAA" szinten. Ez a besorolás azt jelzi, hogy a Fitch Ratings szerint jelenleg elenyésző az euróövezeten belüli konvertibilitási kockázat, és a cég nem számol azzal sem, hogy Spanyolország kikerülhet a valutaunióból. A leminősítés indoklásában a Fitch Ratings kifejtette, hogy saját becslései szerint a spanyol bankrendszer átalakításának és feltőkésítésének valószínűsíthető államháztartási költsége hozzávetőleg 60 milliárd euró lesz, de elérheti a 100 milliárd eurót is, ami az éves spanyol GDP-érték 9 százalékának felelne meg. A Fitch korábbi alapeseti becslése még 30 milliárd eurós spanyol banki tőkepótlási költséggel számolt.
A cég közölte, hogy új előrejelzése szerint a bruttó spanyol államadósság-ráta a hazai össztermék 95 százalékán tetőzik 2015-ben - akkor, ha a bankrendszer feltőkésítésének államháztartási költsége az alapesetben feltételezett 60 milliárd euró lesz. A Fitch Ratings az idei év elején még arra számított, hogy a spanyol bruttó államadósság-ráta 2013 végén éri el csúcspontját, a GDP-érték 82 százalékán. A cég mindemellett a spanyol gazdaság teljesítményére adott prognózisát is rontotta: most már azt jósolja, hogy Spanyolország az idén és 2013 egészében is recesszióban lesz, jóllehet a Fitch korábbi előrejelzése 2013-ra szerény ütemű kilábalást valószínűsített. A Fitch Ratings "drámainak" nevezte Spanyolország szuverén adósprofiljának romlását, ami a cég szerint részben az európai szinten tett hibás gazdaságpolitikai lépéseket is tükrözi, mivel e hibák csak súlyosbították azokat a gazdasági és pénzügyi nehézségeket, amelyekkel Spanyolország kénytelen szembenézni.
A valutaunió reformjával kapcsolatos hiteles elképzelések és a hiteles pénzügyi "tűzfal" hiánya miatt Spanyolország és az európeriféria többi gazdasága ki van téve a tőkemenekítés kockázatának, és szűkült hozzáférésük a megfizethető költségvetési finanszírozáshoz is - áll a Fitch elemzésében. A hitelminősítő szerint Spanyolország különösen érzékeny az euróövezeti válság súlyosbodására, tekintettel magas - a GDP-érték hozzávetőleg 90 százalékával egyenlő - nettó külső eladósodottságára. Emellett "törékeny" a piaci bizalom azzal kapcsolatban is, hogy Spanyolország időben végre tudja-e hajtani a költségvetési konszolidációt és a bankrendszer átalakítását. A Fitch Ratings közölte: Spanyolország befektetésre ajánlott szuverén besorolása a cég azon feltételezésére alapul, hogy az euróövezet jelenlegi formájában fennmarad, és az eurójegybank (EKB), az euróövezteti mentőmechanizmus (EFSF/ESM), valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szélsőséges szükséghelyzetben pénzügyi támogatást nyújt Spanyolországnak a költségvetési finanszírozási válság elhárítása végett.
A Fitch néhány héten belül a második olyan hitelminősítő, amely megvonta Spanyolországtól az elsőrendű befektetői szuverén besorolást. Április végén a Standard & Poor's jelentette be Londonban, hogy Spanyolország hosszú futamidejű államadósságának osztályzatát az addigi "A" szintről két fokozattal - a köztes "A mínusz" kihagyásával - "BBB plusz"-ra rontotta, és az új osztályzaton is negatív kilátást hagyott érvényben. Az S&P szintén azzal indokolta a lépést, hogy most már kétévi recessziót vár Spanyolországban, és növekvő kockázatát látja annak is, hogy a spanyol bankrendszer további kormányzati segítségre szorul. A spanyol leminősítéshez fűzött akkori elemzésében a Standard & Poor's közölte, hogy várakozása szerint a spanyol hazai össztermék az idén reálértéken 1,5 százalékkal, 2013-ban 0,5 százalékkal visszaesik. Ez meredeken rontott prognózis, az S&P ugyanis addig 0,3 százalékos idei és 1 százalékos jövő évi spanyol GDP-reálnövekedéssel számolt.
Agresszívan, három fokozattal minősítette le Spanyolországot a Fitch, egyebek mellett arra a becslésre hivatkozva, hogy a bankrendszer rendbetétele a spanyol GDP 9 százalékával egyenlő költségvetési forrást is felemészthet. A hitelminősítő csütörtök este bejelentette, hogy a hosszú futamú spanyol szuverén hazai és küladósság besorolását az eddigi elsőrendű "A"-ról - a köztes "A mínusz" és "BBB plusz" besorolások kihagyásával - a gyenge befektetői osztályzatnak számító "BBB"-re rontotta, és az új besoroláson is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Ukrajnának továbbra is szabad országnak kell maradnia
körülbelül 1 órája
-
Zelenszkijjel bővülhet a Trump-Putyin csúcstalálkozó
2 órája
-
Izraeliek tüntettek izraeliek ellen
2 órája
-
Trump elárulná Ukrajnát
3 órája
-
Izgatottan várhatja Lázár János a jövő hetet
3 órája
-
Tanácstalanok a tőzsdei befektetők
4 órája
-
Ellentámadást indítanak a bankok a kormány szuperfegyverével szemben
4 órája
Mfor.hu Top24
- A könnye is kicsordul örömében annak láttán, mit művel a forint
- Váratlan lépésre szánta el magát az idehaza össztűz alatt lévő kínai akkumulátorgyár
- Nagy bejelentést tett Pintér Sándor államtitkára
- Nem mérik nagy kanállal a zöld kamatkedvezményeket a bankok
- Határ a csillagos ég: mennyit ér egy kosárlabda? És egy mez?
- Lezuhant egy repülőgép Aradon
- Napokon belül találkozhat Zelenszkij Putyinnal?
Pénzügyi szektor
Meglepetés az Allianznál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 16:03
A német Allianz SE biztosítótársaság a vártnál nagyobb profittal és rekordmagas működési eredménnyel zárta az idei második negyedévet.
Pénzügyi szektor
Robbanni fog az Otthon Start: jövőre a lakáshitelek 60 százaléka támogatott lehet
Herman Bernadett | 2025. augusztus 6. 12:34
Az ATM-ek telepítése visszaveti a versenyképességet, a lakáshitelpiacot pedig eláraszthatják a támogatott hitelek – hangzott el az Erste Bank féléves eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.
Pénzügyi szektor
Gigantikus terhek alatt nyög az OTP, mégis fut a szekere
Herman Bernadett | 2025. augusztus 5. 13:28
Fél év alatt már 199 milliárd forintnyi kormányzati tehet sújtotta az OTP-t, de a hitelfelvétel pörög, ezért jól megy a banknak. És persze a külföldi leányok is hozzák a pénzt. A magyar gazdasággal kapcsolatban viszont egyre borúlátóbbak a bank elemzői.
Pénzügyi szektor
Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor
Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor
Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor
Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor
Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor
Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor
Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Heti top
- Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére? 2025. augusztus 5. 09:08
- Orbán Viktor megállapodást kötött a világ egyik legkorruptabb államával 2025. augusztus 6. 08:37
- Putyin nem akárkit hívott fel 2025. augusztus 8. 13:36
- Olyan választ kapott Donald Trump Samuel L. Jacksontól, hogy a fal adja a másikat 2025. augusztus 3. 13:29
Havi top
- Csendben beadta a derekát Brüsszelben a magyar kormány? 2025. július 15. 11:14
- Hétfőtől újra szembejön a valóság a magyar kormánnyal 2025. július 13. 08:34
- Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába 2025. július 21. 05:43
- Átlépett egy határt a forint 2025. július 14. 18:38
A privátbankár ajánlja
Friss
Nemzetközi
Ukrajnának továbbra is szabad országnak kell maradnia
Ezt mondta a cseh külügyminiszter.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Drogügyi kormánybiztos: Lépni kell, ezt nem hagyhatjuk ennyiben. És lépni is fogunk
11:31
-
Ismét használhatóak a digitális közigazgatási felületek
08:49
-
15 év kormányzás után a másfél éves ellenzékinek kellene megfelelnie
19:09
-
Hűsölés, négyszínfestés és politikai stand-up – az MKKP Egerben akciózott
15:31
-
Tömegesen pusztulnak a gólyák Hatvan környékén
11:29
legolvasottabb
-
Csendben beadta a derekát Brüsszelben a magyar kormány?
2025. július 15. 11:14
-
Hétfőtől újra szembejön a valóság a magyar kormánnyal
2025. július 13. 08:34
-
Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
2025. július 21. 05:43
-
Átlépett egy határt a forint
2025. július 14. 18:38
-
Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére?
2025. augusztus 5. 09:08
top 24
-
Trump elárulná Ukrajnát
2025. augusztus 10. 10:28
-
Ezt a levelet írta a gigacég igazgatója azoknak, akik nem akarnak visszamenni az irodába
2025. augusztus 9. 14:11
-
Ellentámadást indítanak a bankok a kormány szuperfegyverével szemben
2025. augusztus 10. 08:57
-
Újabb számsor láttán bosszankodhat Orbán Viktor
2025. augusztus 10. 08:42
-
Éles bevetésen voltak a magyar Gripenek
2025. augusztus 9. 16:15
