Ausztriában, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök korábban Magyarország laboratóriumának nevezett a koronavírus-járvány kezelésével összefüggésben, nyár vége óta emelkedik jelentős mértékben a regisztrált fertőzöttek száma.
Míg augusztus végén – hétnapos átlagot tekintve – még csak alig több mint 250 új esetet regisztráltak naponta, addig szeptember végén már 700-at, október végén több mint 3 ezret, november közepén pedig csaknem 7500-at. (Az esetszámokat ugyanakkor számos tényező, például a tesztek száma is befolyásolhatja.)
Itt a fordulat?
A növekedés november 14-ig töretlen volt, azóta viszont csaknem folyamatosan csökken az esetszám – tegnapig a hétnapos átlag 6 ezer közelébe mérséklődött.
Ma reggeli adatok szerint az elmúlt 24 órában már csak alig több mint háromezer fertőzöttet találtak, ami csaknem egy hónapos mélypont. (A regisztrált új fertőzöttek száma Magyarországon is negyedik napja csökken.)
Az elhunytak napi száma ugyanakkor továbbra is csúcson van Ausztriában. Míg augusztusban a koronavírussal összefüggő halálesetek napi átlaga kevesebb volt egynél, addig október végén már 15-en hunytak el naponta, tegnap pedig már 75 volt ez a mutató – ez csaknem négyszer több, mint a tavaszi csúcsérték.
A fenti ábrán megfigyelhető az is, hogy Ausztriát – az áldozatok számát tekintve – tavasszal korábban érte el a járvány, mint Magyarországot, az némileg súlyosabb volt az itthoninál, ugyanakkor korábban és gyorsabban csengett le.
A második hullám ugyanakkor egyértelműen hazánkat kapta el jobban: a napi elhalálozások száma itthon jóval magasabb, mint nyugati szomszédunknál.
Szigorítás két lépésben
Ami a történések hátterét illeti, az osztrák kormány november elején léptetett életbe szigorú korlátozásokat – éjszakai kijárási tilalom, éttermek és sportlétesítmények bezárása, rendezvények betiltása, távoktatás bevezetése közép- és felsőfokon –, a regisztrált fertőzések száma mintegy két héttel ezt követően kezdett csökkenni. (A magyar kormány szinte ugyanezeket a korlátozásokat lépte meg nyolc nappal később.)
Ausztria ugyanakkor nem volt elégedett a november első felében elért eredményekkel, ezért a hónap közepén tovább szigorított:
bezártak az iskolák (digitális oktatásra álltak át), az üzletek (kivéve a létfontosságú árucikkekkel kereskedő üzletek), a kozmetikusok, a masszőrök és a fodrászok. Emellett egész napra kiterjesztették az éjjeli kijárási tilalmat.
Az emberek múlt kedd óta csak meghatározott célból hagyhatják el otthonukat: ide tartozik a munkavégzés, az alapvető szükségletek ellátása (bevásárlás), a lelki-testi kikapcsolódás (sport, séta), a közvetlen veszély elhárítása, a rászorulók ápolása, a halaszthatatlan ügyintézés, valamint a részvétel választáson vagy egyes eseményeken.
Szabadtéri maszkviselési kötelezettség viszont – Magyarországgal ellentétben – továbbra sincs.
Sebastian Kurz kancellár egyúttal azt kérte az osztrákoktól, hogy lehetőség szerint legfeljebb egy emberrel találkozzanak.
Az osztrák állam a kereskedők bevételkiesésének 20-60 százalékát kompenzálja ágazattól függően. A szigorítások egyelőre december 6-ig érvényesek.
Fontos két hét jön
Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter szerint a fő számok még mindig drámaian magasak, ugyanakkor a november eleji intézkedéseknek már érződnek az első hatásai. Hozzátette: most minden a következő két héttől függ.
Alexander Dworzak, a Wiener Zeitung szerkesztője lapunknak korábban azt mondta:
a kormány most főleg az esetszámokat akarja csökkenteni, és meg akarja védeni a kórházakat a túlterheléstől.
Ez, úgy néz ki, egyelőre sikerült: pénteki adatok szerint a koronavírusosos betegeknek fenntartott „normál“ kórházi ágyak 54, az intenzívosztályon lévő Covid-ágyaknak pedig 58 százaléka foglalt.
A csaknem 9 millió lakosú Ausztriában a ma reggel elérhető adatok szerint 2459-en hunytak el (nálunk 3891-en), több mint 4500-an vannak kórházban (nálunk mintegy 7500-an), és 685-en fekszenek intenzívosztályon (nálunk 627-en vannak lélegeztetőgépen).
Az aktív diagnosztizált fertőzöttek száma Ausztriában mintegy 72 ezer, Magyarországon 130 ezer.
Globális helyzet
Ami Európa többi részét illeti, a legtöbben, mintegy 55 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a vírussal összefüggésben; Olaszországban csaknem 50 ezren, Franciaországban csaknem 49 ezren, Spanyolországban 42,5 ezren, a különutas, de a közelmúltban szigorító Svédországban mintegy 6400-an vesztették életüket.
Stefan Löfven svéd miniszterelnök tegnap televíziós beszédben figyelmeztette a svédeket a járvány terjedésének veszélyére – az elmúlt hetekben a skandináv országban is emelkedésnek indult a napi halálos áldozatok száma –, valamint kérte őket az ajánlások és szabályok betartására. Szerinte ősszel sokan nem vették figyelembe ezeket.
A világon a legtöbb áldozatot, csaknem 257 ezret az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan csaknem 59 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük csaknem 1,4 millióan vesztették életüket, 37,5 millióan meggyógyultak.