1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világban az Egyesült Államoktól kezdve Európán keresztül Japánig mindenhol jelentős monetáris élénkítés zajlik. Az egyetlen kivétel Kína, ahol a várakozásokkal ellentétben nem indult még el a bankóprés, a pénzkínálat növekedési üteme a historikusan alacsonynak számító 13 százalékos szinten tanyázik – vélekedik elemzésében Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfolió-menedzsere.
Shanghai (Fotó: Wikimedia Commons)

Mi az oka, hogy a Kínaiak még nem kezdték el a monetáris élénkítést? A kínai kormányzat 2008 végén a globális recessziót ellensúlyozandó hatalmas fiskális és monetáris élénkítésbe kezdett, 2009-ben a bankrendszer zöld lámpát kapott a hatalmas mértékű hitelkihelyezésekre és a pénzkínálat növekedésének üteme megközelítette az évi 30 százalékot. Ezeket az adminisztratív eszközökkel inspirált hiteleket– finoman fogalmazva – valószínűleg nem a leghatékonyabban allokálták, a pénzeső jelentős részét a tartományi vezetők kétes megtérülésű projektekbe fektették.

Ezeket a jövőben várhatóan nem teljesítővé váló hiteleket persze a piacok már beárazzák, nem véletlen, hogy a kínai pénzügyi szektor árazása historikus mélyponton van. A hirtelen megnövekedett pénzkínálat másik hatása az emelkedő infláció volt, különösen az átlagemberek számára legfontosabb élelmiszerárak váltottak meredek emelkedésbe: 2011 közepén az élelmiszerárak növekedési üteme elérte a 15 százalékot.

A kínai vezetők érzékelték a túlhevüléssel járó veszélyt, 2010 elejétől folyamatosan növelték a kötelező tartalékrátát, ezzel is mérsékelve a hitelkihelyezés növekedését. Azonban 2011-re a gazdasági döntéshozók csapdahelyzetbe kerültek, az infláció éppen a tetőponton volt, ugyanakkor az egyre romló világgazdasági helyzet és az ezzel járó recesszió réme újabb monetáris lazításért kiáltott.

A döntés végül a kivárás lett. Bár a várakozások egyre inkább fokozódnak, a startpisztoly még nem dördült el, csak nagyon enyhe lépések történtek a lazítás irányába, sőt a hivatalos gazdasági előrejelzést is a bűvös nyolc százalék alá csökkentették a 2012-es évre, a növekedést némileg feláldozva a stabilitásért. Közben viszont az infláció alakulása örvendetes fordulatot vett, a legutolsó adat szerint a februári (éves) élelmiszerár emelkedés 6,2 százalékra esett vissza, de az általános infláció is 3,2 százalékra szelídült.

Ez nagyon jó hír a részvénypiacoknak: azt jelzi, hogy kibővült a kínai mozgástér, és ha a helyzet megkívánja, ismét bele tudnak kezdeni egy monetáris élénkítő programba. Hogy mikor, az továbbra is kérdés, de érdemes figyelni a jeleket – írja az OTP Alapkezelő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG