Trump elnök az elmúlt két évben az ENSz, és az USA szövetségeseinek megkérdezése nélkül Izraelnek „ajándékozta” a Golán-fennsíkot, Jeruzsálemet nevezte ki Izrael fővárosának, leminősítette a palesztin diplomáciai képviseletet Washingtonban, minimálisra vágta az amerikai segélyeket a palesztinoknak és a hivatalos amerikai iratokban megszüntette a „megszállt területek” kifejezés használatát. Joe Biden viszont egy „életképes” palesztin állam megteremtését tűzte ki célul és terveiben kimondottan ellenez bármifajta „egyoldalú cselekvést”.
Szeptember 15-én, a Fehér Ház gyepén írták alá az úgynevezett „Ábrahám Egyezményt” az USA, Izrael, az Egyesült Arab Emirátusok és Bahrein között. Az Egyezmény keretében Izrael ígéretet tett arra, hogy eredeti tervei ellenére nem annektálja a megszállt Ciszjordánia területének 30 százalékát. De kihasználva a világ figyelmének elfordulását és tartva Biden elnökségétől, Izrael az amerikai elnökválasztás napján ledózerolt egy teljes palesztin falut Ciszjordániában.
Európai felháborodás
Az EU diplomáciai képviselői pénteken utaztak a helyszínre, hogy benyomást szerezzenek a beduin állattartók településének elpusztításáról és segítséget nyújtsanak. Simon Coveney ír külügyminiszter megdöbbenésének adott hangot, egyben leszögezve, hogy családok elüldözését egyértelműen tiltja a nemzetközi jog.
Brüsszel is élesen kritizálta az izraeli hatóságok eljárását, leszögezve, hogy ez hátráltaja a kétállami megoldás. A közlemény egyben kiemelte, hogy Izrael egy olyan palesztin iskolát is lerombolással fenyeget, amelyet az EU és egyes tagállamainak társfinanszírozásával építettek föl.
A falu november 3-i lerombolásának eredményeképpen 73 ember - köztük 41 kiskorú – lett földönfutóvá. Az izraeli hadsereg egyben megsemmisített 30 tonna takarmányt és elkobzott 2 traktort is. Yvonne Helle, az ENSZ megszállt palesztin területekért felelős humanitárius koordinátora szerint idén eddig 700 létesítményt romboltak le az izraeli hatóságok Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben.
A kisajátítások menete
Az izraeli balliberális Haaretz ezt írta az eset kapcsán: „Izrael jól kihasználta a Trump elnökségének 4 évét a palesztinok kisemmizésére és a zsidó telepek kiterjesztésére”. A lap szerint az izraeli hatóságok folyamatos zaklatással rémálommá változtatják a megszerzendő területen élők életét.
A befolyásos lap hozzáteszi: csaknem a teljes izraeli politikai spektrum egyetért ezzel a céllal és ha van is kis vita, az csak a kisajátítás idejét, módszerét, ürügyét és kiterjedését érinti. A Haaretz szerint mindezen kisajátításokhoz olyan kollaboráns intézmények is kellenek, mint a Legfelsőbb Bíróság, amely sorra adja ki ezekre az engedélyeket.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)