3p
Szerdán este az amerikai jegybank szerepét betöltő FED ülésén meglepő fordulat történt. Míg korábban arról volt szó, hogy az eszközvásárlások befejezése után még sokáig nem lesz kamatemelés, most csak annyit mondtak, hogy nem lesznek türelmetlenek a lépéssel. Ebből a piac arra következtet, hogy az első kamatemelés már a vártnál korábban, akár már a jövő év közepén megtörténhet.

Rég nem volt ilyen

Ez lényeges változás az eddigiekhez képest. A kamat ugyanis már 6 éve gyakorlatilag 0, és ehhez a piac teljesen hozzá is szokott. Tulajdonképpen lassan alig emlékszünk már rá, milyen is volt az, amikor értékelhető kamatszintek voltak. Ha tényleg sor kerül az emelésre jövőre, nagyon érdekes lesz megfigyelni, mi a piaci hatás. Nemcsak a kamat extrém alacsony már 6 éve, hanem a részvénypiaci emelkedő trend is majdnem ugyanennyi idős. A kettő nyilvánvalóan összefügg: az olcsó pénz hajtotta fel a piacokat soha nem látott magasságba.

A hatás szempontjából persze döntő, hogy csak egyszeri kamatemelésre kerül sor, és aztán annak hatását hosszasan vizsgálja-e a FED, vagy egy kamatemelési ciklus jön, melynek során akár 2-3 százalékig is felmehet a kamatszint 1-2 éves időszak alatt. Utóbbi már komolyabban csökkenti a pénzkínálatot, és az elapadó pénz hiányában egy rég nem látott korrekció, vagy akár medvepiac is kialakulhat.

Eltérő jegybanki irányok

A helyzetet viszont érdekesebbé teszi, hogy a világ nagy jegybankjainál elkülönül egymástól a monetáris ciklus. Míg a FED már befejezte az eszközvásárlásokat és kamatemelésre készül, addig Japán bátrabb, az Európai Központ Bank szerényebb eszközvásárlásokba kezdett, a svájci jegybank pedig épp most fordította a kamatszintet negatív tartományba.

Elméletileg az eltérő irányú monetáris politikák semlegesíthetnék egymás hatását, vagyis úgy tekinthetnénk, mintha minden változatlan maradna. A gyakorlatban azonban nem egyformák az említett jegybanki műveletek következményei, és ami még fontosabb, a részvénypiacokra gyakorolt hatásuk. Európában és Japánban konzervatívabb a bankrendszer, és a pénzek áramlása sem olyan „forró”, mint Amerikában. Szigorúbb a szabályozás, kisebbek a lehetőségek, kisebb a spekuláció. Így érthetően a tőzsdékre gyakorolt hatás is kisebb, amit az is mutat, hogy a Japánban és az euró-zónában a közelmúltban elindított eszközvásárlások csak mérsékelt részvénypiaci emelkedést váltottak ki.

Amerika a döntő

Amerikában szabadabb a piac, nagyobb a pénzmozgás, a többlet likviditás sokkal könnyebben utat talál magának minden elérhető befektetési termék felé. Nem véletlen, hogy az utóbbi években nem csak a részvénytőzsdékre, hanem egyidejűleg aranyba, nyersanyagokba (olaj stb.) is áramlott a pénz, miközben normál körülmények között ez gyakran fordítva zajlik. Ráadásul az amerikai tőzsdéken sokkal nagyobb a forgalom, sokkal nagyobb a piac jelentősége a világ tőkepiacai közt, mint bármely más tőzsdének.

Ezek alapján egyértelmű, hogy a FED monetáris politikája a döntő. Így ha valóban megindul a kamatemelési ciklus Amerikában, akkor nehezen elképzelhető, hogy a piacok úgy emelkedhetnének tovább, ahogy ezt 2009 márciusa óta tették.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG