5p

Ukrajna elfoglalása fontos Putyinnak, de nem csak azért, mert vissza akarja állítani az egykori orosz birodalmat. A másik célpont az USA globális dominanciája, és ez ellen akar Kínával, Iránnal és Észak-Koreával szövetségben hosszú hadjáratot folytatni. Káncz Csaba jegyzete.

A norvég külügyminisztérium a múlt héten bejelentette, hogy az ország idén szakít a fegyverexportra vonatkozó évtizedes korlátozásokkal, mivel Ukrajna hosszú háború elé nézhet Oroszországgal. Oslo engedélyezi, hogy védelmi ipara közvetlenül Ukrajnának adjon el, ezzel kivételt teremtett a háborús területekre történő fegyver- és lőszereladás 1959-es tilalma alól.

A Kreml elhúzódó háborút szeretne

Közel 2 évvel a háború kezdete után a Kreml úgy látja, hogy a nyíltan despotikus, agresszív és birodalmi Oroszország pozitív visszhangra talál az orosz emberek nagy részében. Közel két évvel Ukrajna lerohanása után Putyin és környezete azt akarja, hogy a háború minél tovább tartson, kisebb-nagyobb intenzitással, esetleg időnkénti fegyverszünetekkel megszakítva.

Ukrajna elfoglalása fontos Putyinnak, de nem csak azért, mert vissza akarja állítani az egykori orosz birodalmat. A másik célpont az USA globális dominanciája, és ez ellen akar szövetségeseivel együtt harcolni: Kínával, Iránnal és Észak-Koreával.

Nem lenne túlzás azt állítani, hogy Putyin némileg elégedett azzal, ahogyan a dolgok Ukrajnában és globálisan alakulnak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának már nincs jelentősége és értéke. Oroszország még mindig kereskedik az olajjal, és még mindig tudja finanszírozni nemcsak a háborút, hanem szponzorálja az orosz uralkodó osztályt is.

Putyin azt akarja, hogy a világ lássa, hogy Amerika többé nem tekinthető megbízható partnernek, és hogy Amerika többé nem tudja megvédeni szövetségeseit. Ez a stratégia működik a bizonytalan európai NATO-tagok körében és mindenekelőtt Ukrajnában.

Így tervezget az orosz elnök. Fotó: MTI/EPA
Így tervezget az orosz elnök. Fotó: MTI/EPA

Az elit érdekei

A Putyintól és terveitől mélyen függő orosz elit szintén nem akarja igazán a békét és az ukrajnai háború befejezését. Nyugaton mindent elvesztettek, és kénytelenek Putyinhoz hűek maradni, bármi történjék is. A putyinizmus összeomlásával a körülötte lévő emberek megtorlással szembesülnének, vagy legalábbis elveszítenék az orosz természeti erőforrások birtoklásának jogát.

A nyugati vezetők viszont tisztában vannak egy elhúzódó háború és egy esetleges ukrajnai orosz győzelem veszélyeivel. Amikor diktátorok és autokraták engedik, hogy Európában garázdálkodjanak - jegyezte meg nemrégiben Joe Biden amerikai elnök -, akkor megnő a kockázata annak, hogy az Egyesült Államok közvetlenül belekeveredik, és ennek következményei az egész világra visszahatnak.

Konkrétan - jegyezte meg korábban -, ha Putyin megtámad egy NATO-szövetségest, "olyasmit kapunk, amire nem törekszünk: amerikai csapatok harcolnának orosz csapatok ellen". Hasonlóképpen, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nemrég arra figyelmeztetett, hogy ha Putyin győz Ukrajnában, akkor fennáll a valós veszélye annak, hogy agressziója nem ér véget.

Nyugati lefáradás

Márpedig az USA nem tudja teljesíteni az Ukrajnának ígért 61 milliárd dolláros segélyt, és az EU sem tudta eddig teljesíteni az 50 milliárd eurós ígéretét. Mivel ezek a kudarcok kizárólag a belpolitikában gyökereznek, Zelenszkij elnök karizmája és meggyőző ereje, illetve a Valerij Zaluzsnij tábornok vezetésével harcoló katonák bátorsága és kitartása nem sokat változtathat a helyzeten.

Elegendő fegyver és lőszer nélkül Ukrajna hadserege végül kénytelen lehet kapitulálni Oroszország előtt. Ahogy viszont Simon Kuper, a Financial Times szakírója nemrég rámutatott, Oroszország már eddig is "tömeges kivégzéseket, kasztrálásokat, nemi erőszakot, kínzásokat és gyermekrablásokat" hajtott végre Ukrajnában, jó okunk van azt gondolni, hogy egy ilyen megadás nem vetne véget az ottani erőszaknak. Putyin erői - amelyek nagyrészt volt fegyencekből és kiképzetlen katonákból állnak - szörnyű "győztes igazságszolgáltatást" alkalmazhatnak, mivel Ukrajna teljes területét elfoglalják.

Az orosz megszállás nem feltétlenül vezetne teljes megszálláshoz és annektáláshoz, ahogyan az a Krím, majd a részben megszállt Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon esetében történt. Putyin ehelyett dönthet úgy, hogy bábkormányt állít fel, és azt állíthatja, hogy elérte a "demilitarizált", és "semleges" Ukrajnát, amelyre mindvégig törekedett.

Európa pedig még inkább elgondolkodhat egy múlt heti figyelmeztetésen. A NATO katonai főnökök bizottságának vezetője szerdai brüsszeli ülésén arra szólította fel a szövetség tagjait, hogy "számítsanak a váratlanra", és figyelmeztetett, hogy "a hatalom tektonikus lemezei elmozdulnak". "Kollektív védelmünk megerősítése érdekében... az egész társadalmat átfogó megközelítésre van szükségünk" - mondta Rob Bauer holland tengernagy.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG