(Fotó: Kormany.hu) |
Ahogy arról már korábban írtunk, mozgalmas hét elébe nézünk a jövő héten, így már a hétfő is tartogat majd izgalmakat: egyebek mellett ekkor rendezik meg immár negyedszer a Lámfalussy Lectures konferenciát. Az MNB fórumán idén is az európai integráció válságának problémái és megoldási lehetőségei állnak a tanácskozás fókuszában, mondta el az esemény kapcsán Matolcsy György. A jegybankelnök elmondása szerint a közös Európa „csapdahelyzetbe került, bátor és mélyreható reformokra volna szükség, de ezek végrehajtásához hiányzik a társadalmi és politikai támogatás”.
Megfordult a „globális sakktábla”
A tavalyi év nem szűkölködött gazdasági és politikai eseményekben, a Brexit mellett az amerikai elnökválasztás és Kína fokozatos térnyerése is borzolta a diplomáciai kedélyeket. Az idei év ennek az átalakulásnak a folyatása lesz Matolcsy szerint, ő a geopolitikai kockázatok felfokozódására és az európai politika megosztottságának terjedésére számít 2017-ben.
Európai Unió zászlók előtt a Berlaymont épület (Európai Bizottság), Brüsszel, Belgium. |
A jegybankelnök úgy véli, a Kína által meghirdetett „Egy övezet, egy út” kezdeményezés különösen sok lehetőséget rejt (ez mondhatni a Selyemút modern megfelelője lenne, amennyiben megépül), mivel ez alkalmas lehet az érintett országok növekedésének felgyorsítására. Ennek gerincét alkotná Kelet-Közép-Európa, Magyarország pedig központi, mondhatni híd-szerepet tölthetne be Kelet és Nyugat között.
Mit jelent ez a jegybankoknak?
Matolcsy György szerint a jegybankok elsődleges feladatai közé tartozik az árstabilitás fenntartása, ez többek között nálunk is az inflációs cél fenntartását és elérését jelenti. A jegybankok ráadásul egyre változatosabb eszközökkel és egyre aktívabban avatkoztak bele a folyamatokba. A jegybankelnök véleménye szerint egyébként enélkül bár átvészeltük volna a 2008-as válság utáni időszakot, de az európai országok sokkal nagyobb károkat szenvedtek volna.
A fentieket figyelembe véve egy ilyen környezetben Matolcsy szerint kiemelten fontosak lesznek Magyarország számára azok a tényezők, amelyekre az elmúlt időszakban az MNB is nagy hangsúlyt fektetett: az óvatos monetáris politika, a pénzügyi stabilitás erősítése, a sérülékenység csökkentése és a versenyképesség fejlesztése.