A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint az ipari termelés volumene 4,7 százalékkal elmaradt júliusban az egy évvel korábbit. A munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,1 százalékkal mérséklődött, az idén júliusban kettővel kevesebb volt a munkanapok száma, mint egy évvel korábban. Részletek >>>>
Az előző havi gyenge adat után azt mondjuk, hogy a pozitív trend megtörni látszik - mondja az adatot kommentálva Virovácz Péter, az ING szenior makroelemzője. Ezt az állításukat csak erősíti a júliusi mutató. A szakember szerint a nyers és a kiigazított éves növekedési mutató közötti igen erőteljes eltérést az okozza, hogy idén júliusban két munkanappal kevesebb volt, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
"A piaci várakozásokat messze alulmúló adat miatt azonban még nem érdemes elkezdeni temetni az ipart vagy a második fél év gazdasági növekedését. Nyáron jellemzően komolyabb visszaesések mutatkoznak az iparban a szabadságolások és nyári leállások miatt. Az ilyen jellegű ingadozások a jövőben egyre csak erősödnek majd a nagy termelővállalatok ágazatban betöltött súlyának emelkedésével".
Idén is 4 százalék körüli ipari növekedésre számítanak az év egészét tekintve, de ehhez is jelentősebb felfutásra lenne szükség az ősszel - véli az elemző.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is úgy látja, meglepetésre esett vissza az ipari termelés, amit részben az okozott, hogy júliusban két munkanappal volt kevesebb, mint egy éve.
"A várakozásnál lényegesen nagyobb jobban, 14 százalékkal zuhant a cseh ipari termelés, amit a Skoda nyári szünete okozott, ami feltehetően a hazai beszállítókra is hatással lehetett. A következő hónapokban visszatérhet az ipari termelés növekedése, amit a viszonylag magas, és növekedést tükröző ipari bizalmi indexek és a beszerzési menedzser index is tükröz. Az év eddigi gyenge teljesítménye miatt azonban az ipari termelés idei növekedése elmaradhat a 3 százaléktól, azonban jövőre az idei alacsony bázis miatt a növekedés meghaladhatja az 5 százalékot" - írta kommentárjában Suppan.