Ha valaki kíváncsi arra, milyen következménye lehet annak, ha Kína büntetővámokat vezet be például egyes európai italokra, a sertéshúsra és más termékekre, akkor elég felidézni az ausztrál bor kínai exportjának történetét.
Az európai bortermelők ugyan nem részei a kibontakozó vitának, de a franca cognac volt az első olyan termék, amit a kínaiak büntetővámmal fenyegettek válaszul a Kínában készült elektromos autók európai vámemelésére. Az ausztrál kormány még a koronavírus-járvány idején vehemensen támogatta egy olyan ENSZ-vizsgálat indítását, amelynek az lett volna a célja, hogy kiderítse, hogyan indult el a kínai Vuhan városából világpusztító útjára az átkozott kórokozó. Ezt a Reuters szerint Peking annyira rossz néven vette, hogy importvámot vetett ki számos Ausztráliából származó termékre, köztük a borra.
Miközben a többi érintett iparág többsége talált más piacokat, bár az azokon eladott áru után általában kisebb profittal kellett beérnie, a bortermelők nem sok sikerrel jártak. A 218 százalékos büntetővámmal gyakorlatilag lezárultak kínai értékesítési lehetőségeik. Az olcsó vörös és drágább minőségi borairól ismert Ausztrália a világ ötödik legnagyobb borexportáló országa volt.
Nem tudták pótolni a kínai exportot
A barátságtalan kínai lépés azonban egy csapásra évi 800 millió dollár (294 milliárd forint) értékű kivitel előtt zárta be a kaput. Az ország exportja 2023-ban 34 százalékkal maradt el a 2019-estől – derült ki a
helyi kereskedelmi adatokból. Az ausztrál bor helyét Kínában helyi termelők és chilei exportőrök borai
vették át.
A legfontosabb lecke, amit megtanultak az volt, hogy nem szabad kiszolgáltatottnak lenni egyetlen piacnak – mondta a Reutersnek William Dong, a DMG Fine Wine vállalt vezérigazgatója. Nem mondtak le a kínai piacról, de soha többé nem akarnak annyira függeni tőle, mint korábban. A DMG részben az USA-ban, részben a délkelet-ázsiai országokban növelte eladásait, hogy pótolja a kínai kivitelt, de 30 százalékkal kevesebb árut ad el, mint 2020 előtt és kisebb a profitrátája is.
Európa ebből a történetből megtanulhatja azt, hogy Kína a mezőgazdasági termékek importjának korlátozásával fájdalmas bosszút állhat a villanyautóit sújtó uniós büntetővámért. A francia konyaknak (cognac) még az sem adhat egérutat, hogy máshol kezdik termelni, hiszen ez az ital csak Franciaország Cognac régióból érkezhet.
Persze, lehet más piacot keresni, de ez időbe telik – mondják az ausztrál bortermelők. Elkerülhetetlen a nemzeti kormány segítségének igénybevétele, amivel az a bökkenő, hogy az a pénz, amit a hazai ipar támogatására fordít, valahol máshol hiányozni fog.