3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ausztrália összeakasztotta a bajszát Kínával a koronavírus-járvány idején. Peking büntetővámot vetett ki az ausztrál borra, ami kiütötte az exportot. Ez lehet a vége egy EU-Kína kereskedelmi háborúnak is.

Ha valaki kíváncsi arra, milyen következménye lehet annak, ha Kína büntetővámokat vezet be például egyes európai italokra, a sertéshúsra és más termékekre, akkor elég felidézni az ausztrál bor kínai exportjának történetét.

Figyelmeztető példa lehet az villanyautós vámháborúban az, hogy mi történt az ausztrál borral
Figyelmeztető példa lehet az villanyautós vámháborúban az, hogy mi történt az ausztrál borral
Fotó: wisa.org.au/

Az európai bortermelők ugyan nem részei a kibontakozó vitának, de a franca cognac volt az első olyan termék, amit a kínaiak büntetővámmal fenyegettek válaszul a Kínában készült elektromos autók európai vámemelésére. Az ausztrál kormány még a koronavírus-járvány idején vehemensen támogatta egy olyan ENSZ-vizsgálat indítását, amelynek az lett volna a célja, hogy kiderítse, hogyan indult el a kínai Vuhan városából világpusztító útjára az átkozott kórokozó. Ezt a Reuters szerint Peking annyira rossz néven vette, hogy importvámot vetett ki számos Ausztráliából származó termékre, köztük a borra.

Miközben a többi érintett iparág többsége talált más piacokat, bár az azokon eladott áru után általában kisebb profittal kellett beérnie, a bortermelők nem sok sikerrel jártak. A 218 százalékos büntetővámmal gyakorlatilag lezárultak kínai értékesítési lehetőségeik. Az olcsó vörös és drágább minőségi borairól ismert Ausztrália a világ ötödik legnagyobb borexportáló országa volt.

Nem tudták pótolni a kínai exportot

A barátságtalan kínai lépés azonban egy csapásra évi 800 millió dollár (294 milliárd forint) értékű kivitel előtt zárta be a kaput. Az ország exportja 2023-ban 34 százalékkal maradt el a 2019-estől – derült ki a
helyi kereskedelmi adatokból. Az ausztrál bor helyét Kínában helyi termelők és chilei exportőrök borai
vették át.

A legfontosabb lecke, amit megtanultak az volt, hogy nem szabad kiszolgáltatottnak lenni egyetlen piacnak – mondta a Reutersnek William Dong, a DMG Fine Wine vállalt vezérigazgatója. Nem mondtak le a kínai piacról, de soha többé nem akarnak annyira függeni tőle, mint korábban. A DMG részben az USA-ban, részben a délkelet-ázsiai országokban növelte eladásait, hogy pótolja a kínai kivitelt, de 30 százalékkal kevesebb árut ad el, mint 2020 előtt és kisebb a profitrátája is.

Európa ebből a történetből megtanulhatja azt, hogy Kína a mezőgazdasági termékek importjának korlátozásával fájdalmas bosszút állhat a villanyautóit sújtó uniós büntetővámért. A francia konyaknak (cognac) még az sem adhat egérutat, hogy máshol kezdik termelni, hiszen ez az ital csak Franciaország Cognac régióból érkezhet.

Persze, lehet más piacot keresni, de ez időbe telik – mondják az ausztrál bortermelők. Elkerülhetetlen a nemzeti kormány segítségének igénybevétele, amivel az a bökkenő, hogy az a pénz, amit a hazai ipar támogatására fordít, valahol máshol hiányozni fog.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG