1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Economist rendkívüli visszhangot kiváltó cikkében azt írta, hogy Franciaország egy időzített bomba, Európa talán legsúlyosabb betege. Michel Martinez, a Societe Generale vezető közgazdásza az alapblog.hu-nak adott interjúban bár nem utasítja vissza teljesen a kritikákat, de cáfolja, hogy ilyen nagy lenne a baj.

Az Economist szerint - és ebben több komoly német politikus és közgazdász is egyetért -, Franciaországnak idejétmúlt és rugalmatlan a struktúrája, centralizált kormányzati rendszerét pedig olyan tehernek nevezte a cikk, amely az egyik legsúlyosabb akadályát képezi az európai politikai egységesedésnek, konkrétan pedig az euróövezet mindenáron történő megmentésének. Az alapblog.hu Michel Martinezzel, a Societe Generale vezető közgazdászával készített interjút erről.

Nincs akut veszélyben Franciaország, de drasztikus kiadáscsökkentésre van szükség

Michel Martinez, a Societe Generale
közgazdásza

Az alapblog.hu francia interjúalanya nem ismeri el ugyan, hogy Franciaországot akut veszély fenyegeti, de a politikai unió megvalósulása érdekében ő is elengedhetetlennek véli az Economist által sürgetett drasztikus kiadáscsökkentéseket, a nyugdíjkorhatár nyugat-európai szintre emelését és végül, de nem utolsósorban a munkaerőpiac ugyanolyan reformját, mint amit a németek elvártak (és meg is kaptak) Olaszországtól, Spanyolországtól és Görögországtól. Ha ezeket a reformokat a francia elnök elodázná, akkor Franciaország iszonyú, egész Európát sújtó válságba zuhan – mondja Michel Martinez.

Időzített bombáról beszélni, vagy arról írni, hogy súlyos krízis fenyegeti Franciaországot, azonban felelőtlenség, mert ezek a megállapítások - legalábbis rövid távra vonatkoztatva – teljesen alaptalanok - véli Michel Martinez. A Financial Times szerint például a dél-európai országok bármelyike súlyosabb helyzetben van, mint Franciaország - mondta a vezető francia makrogazdasági elemző az alapblog.hunak.

Kellenek a reformok, de Franciaország e tekintetben nem csinált jószerével semmit

Az Economistnak éppúgy, mint minden kül-, és belföldi bírálónak igaza van abban, hogy Franciaország nem úszhatja meg a következő tíz évet nagyon komoly, átfogó reformok nélkül. A túlzottan drámai megközelítés azonban félrevezető, Franciaország itt és most nem szenved akut betegségben - mondta az elemző. Mindenképpen lejjebb kell szorítani az államadósságszintet komoly kiadáscsökkentésekkel, át kell alakítani a jóléti rendszereket. Mindenekelőtt a nyugdíjszisztémát és a munkaerőpiacot kell sokkalta rugalmasabbá átalakítani.

A helyzet az, hogy míg Németország korábban, Olaszország, különösen pedig Spanyolország mostanában impozáns változtatásokat tudott végrehajtani ezeken a területeken pár hónap leforgása alatt, addig Franciaország e tekintetben nem csinált jószerével semmit - mondta az alapblog.hu-nak.

Teljesen jogos a nettó befizetők elvárása

Az elemzők szerint ha a francia kormány nem cselekszik sürgősen, akkor veszélybe sodródik az Európai Unió hosszú távú stratégiája, a politikai egységesedés. Ezzel a kritikával Michel Martinez is egyetért: teljesen jogos az a kérdés, hogy „miért osztozzanak a német polgárok a francia adósságokon, ha egyszer ez az adósságprobléma a nyugdíjrendszerben lévő differenciából is fakad". Egy német ugyebár hamarosan nem mehet nyugdíjba 67 éves kora előtt, míg egy francia (egyelőre) bizonyos lehet benne, hogy 60-62 évesen visszavonul.

Az is nagyon legitim kérdés egy német, egy holland, vagy egy finn polgár részéről, hogy – ellentétben vele – miért érezheti magát teljes biztonságban egy francia gyári, vagy hivatali alkalmazott, hiszen tulajdonképpen nem rúghatják ki állásából, vagy ha mégis, akkor esetleges elbocsátását követően, akár öt évvel később is perelheti volt munkaadóját...

A megszorítások ellen tiltakozni fognak, a mélyülő integrációt nem akarják a franciák

Azért került nyomás alá tehát Franciaország, mert a reformok hiánya jövőben tervezett integrációs lépéseket hátráltatja. Bár a franciák többsége nem támogatná az Európai Unió politikai egységgé alakulását, de nem fogják őket megkérdezni róla, és a megszorítások sem lesznek népszerűek, de ezeket az intézkedéseket keresztül lehet majd vinni a stabil politikai rendszer miatt. Az elnök hatalma és mozgástere – más európai országokhoz képest – egészen kiemelkedő és a nép által elismert, továbbá Hollande olyan kivételes helyzetben elnököl, amikor a parlamentben és a szenátusban is kényelmes többséget élveznek a szocialisták.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – Miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG