Ha nem vezetnek eredményre az Erasmus-ösztöndíjjal kapcsolatos tárgyalások az Európai Unióval, akkor a kormány kifizeti az ösztöndíjak költségét - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten a Kormányinfón. Gulyás Gergely elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezte azt, ami ebben az ügyben történik, megjegyezve, hosszan lehetne sorolni azokat a nyugat-európai egyetemeket, ahol aktív politikusok ülnek a kuratóriumokban, a fenntartó testületekben.
A miniszter hangsúlyozta: amikor az Európai Bizottsággal megállapodtak, az összeférhetetlenségi szabályok esetében úgy járt el a magyar kormány, ahogy azt Brüsszel kérte. Közölte: Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter egyeztetni fog, remélik, hogy csak félreértésről van szó, és gyorsan tisztázható a kérdés. Ha nem sikerülne megállapodni, akkor a kormány kifizeti a jövő évi Erasmus-ösztöndíjak költségét - mondta Gulyás Gergely, jelezve azt is: ha nem találnak megoldást, Magyarország pert fog indítani az Európai Unió Bíróságán a programot felfüggesztő határozat miatt - írja az MTI.
Tényleg csak 3 nappal ezelőtt hallottak erről először?
Az mfor.hu élő közvetítéséből kiderül: magas rangú brüsszeli politikus által aláírt, "pecsétes papírt" szeretne Gulyás Gergely arról, hogy pontosan mit szeretne a Bizottság az egyetemi alapítványokkal kapcsolatban. A miniszter állította, hogy a kormány csak három nappal ezelőtt értesült az Erasmus-ösztöndíjak befagyasztásáról, hiába utalt erre már egy korábbi bizottsági végrehajtási határozat - ez Gulyás Gergely szerint nem volt egyértelmű. Többször felvetették az újságírók, hogy már tavaly ősszel jelezte a Bizottság az ezzel kapcsolatos igényét - a miniszter azonban tagadta, hogy a Bizottságnak világos elvárása lett volna a politikusok visszahívása az egyetemek vezetőségéből.
Az ügy előzménye, hogy nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. A kormány ezzel kapcsolatban azt közölte korábban: a döntés a jelenleg futó csereprogramokat nem érinti. A kormány a márciusi határidőig folyamatosan egyeztet a felsőoktatást érintő források további zavartalan biztosításáról - tették hozzá.
Az uniós forrásokért is felelős területfejlesztési miniszter, Navracsics Tibor azt mondta: nagyon reméli, hogy félreértés történt.
A nap folyamán a Budapesti Corvinus Egyetem is közleményt adott ki: az egyetem bízik az Erasmus+ és Horizont Európa források körül kialakult helyzet mielőbbi megnyugtató rendezésében, szükség szerint azonban, a fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány támogatásával, kész biztosítani a 2024/25-ös tanévre a hallgatói kiutazások költségeit.