3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A washingtoni nemzetbiztonsági és politikai kampány fényében komoly figyelmet kapott egy jelentés, miszerint bár Moszkva évtizedek óta avatkozik be külföldi választásokba, ezek csak elenyésző arányban nevezhetők eredményesnek. A szerzők szerint az Egyesült Államokban egyenesen visszafele sült el, hiszen nagyban hozzájárult a Moszkva elleni szankciós rezsim meghosszabbításához.
Fotó: EPA/Guillaume Horcajuelo

Washingtonban gőzerővel folyik a feltételezett globális orosz információs hadviselés elleni kampány. H.R. McMaster amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó szerint Moszkva online kampányt indított a július elsején tartandó mexikói általános választás befolyásolása érdekében. Washington szerint a cél a jelenlegi felmérések szerint az elnökjelölti versenyben vezető Andrés Obrador támogatása, miután ő az ország olajipari liberalizációját ellenzi, ez pedig segítheti az olajpiac kínálati oldalának kordában tartását. Mike Pompeo CIA-vezér szerint pedig a novemberi amerikai kongresszusi választások esetében is várható orosz és más befolyásolási kísérlet - az utóbbi alatt ki nem mondva Kínát érthette. Mueller különleges ügyész eközben a friss hírek szerint már közvetlenül Trump elnököt is meg akarja kérdezni kampány-csapatának kapcsolatáról a Kreml képviselőivel.

Mit talált a két kutató?

A washingtoni nemzetbiztonsági és politikai kampány fényében komoly figyelmet kapott két amerikai kutató jelentése a Washington Postban, miszerint bár Moszkva évtizedek óta avatkozik be külföldi választásokba, ezek csak elenyésző arányban nevezhetők eredményesnek.

A kutatók állítása szerint 1991 óta 27 esetben avatkozott be a Kreml külföldi választásba. A beavatkozások két hullámban történtek, az első hullám 2014-ig tartott és kizárólag poszt-szovjet utódállamokat érintett. A második szakaszban - az utóbbi három évben - aztán nyugati demokráciák is célkeresztbe kerültek.

Két hullám

A Szovjetunió 1991-es összeomlása után a kutatók állítása szerint Moszkva sorra avatkozott be az utódállamok választásaiba. Bár korábban többen amellett érveltek, hogy Moszkva meg akarta akadályozni a demokrácia terjedését, a friss anyag szerint az elsődleges cél az orosz-párti jelöltek támogatása volt. Mindenesetre a 11 feljegyzett intervencióból csupán 4 bizonyult sikeresnek. Az 1994-es ukrán választásoknál ráadásul a Kreml akaratlanul a pluralizmus megerősödéséhez járult hozzá azzal, hogy oroszellenes autokratákat próbált ellehetetleníteni.

Káncz Csaba

A kutatók szerint az elmúlt három évben az orosz beavatkozás olyan országokat is elért, mint az Egyesült Államok, Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság. A szerzők nem teszik hozzá, de mi tegyük meg: a Kreml álláspontja szerint 2014-ben Kijevben az amerikai, a lengyel és a német titkosszolgálatok ’színes forradalmat’ akartak végrehajtani, ami egyfajta magyarázat lehet az orosz dinamikára. A kutatók kiemelik, hogy számos európai országban a Kreml szélsőjobboldali pártokat finanszírozott, így például a Nemzeti Frontot Franciaországban a tavalyi elnökválasztás során.

Az USÁ-ban hamis Facebook címekről terjesztettek dezinformációkat, amelyek 126 millió amerikait értek el. Mindenesetre a kutatók konklúziója az, hogy bár Moszkva 16 választást próbált befolyásolni az elmúlt három évben ez csupán két esetben, a 2016-os Brexitnél és a tavalyi cseh választásoknál sikerült, hét esetben pedig csupán részsikert hozott a Kreml számára. A szerzők szerint az Egyesült Államokban egyenesen visszafele sült el, hiszen nagyban hozzájárult a Moszkva elleni szankciós rezsim meghosszabbításához.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG