2021. július 7-én Jacob Zuma volt dél-afrikai elnök letartóztatása az erőszakos tiltakozások és fosztogatások új hullámába sodorta az országot. Legalább 200 ember vesztette életét, és 50 000 vállalkozást, kis üzletet rongáltak meg a tüntetők.
A zavargásoknak csak részben volt közvetlen köze a velejéig korrupt Zumához. Annál inkább az általa létrehozott rendszerhez, hiszen alatta az állam gyakorlatilag működésképtelenné vált. A titkosszolgálatok, a rendőrség, a rendfenntartó szervek vezetését a mamelukok foglalták el. Magát az elnököt pedig beszőtte egy oligarcha család, amely négy éve sietősen távozott az országból.
A Gupták fénykora
Dél-Afrika legkeresettebb fehérgalléros bűnözői gondosan választották ki száműzetésük helyét. A három indiai származású Gupta fivér évekig fosztogatta a dél-afrikai államkasszát Jacob Zuma volt elnök politikai segítségével.
Amikor 2018-ban végül le kellett mondania, és már nem tudta aláásni az igazságszolgáltatást, a Gupták az Egyesült Arab Emírségekbe (UAE) menekültek a kisíbolt milliárd dolláros vagyonukkal. A legfontosabb szempont az volt, hogy az Egyesült Arab Emírségeknek nincs kiadatási szerződése Dél-Afrikával.
Évekig úgy tűnt, hogy az önkéntes száműzetés bevált a Guptáknak – egészen múlt hétfőig, amikor a dél-afrikai "News24" azzal a hírrel lepte meg az országot, hogy a három keresett testvér közül kettőt letartóztattak Dubaiban. A dubaji rendőrség közölte, hogy megkapták az Interpol "vörös riasztását" a Gupta család négy tagjára vonatkozóan. A letartóztatást "dél-afrikai pénzmosás és büntetőjogi vádak miatt" hajtották végre. A két ország felveszi a kapcsolatot a kiadatás ügyében.
Laza törvények Dubaiban
Dél-Afrika tavaly kiadatási megállapodást kényszerített ki Dubajjal a Gupták szökése miatt. Az Egyesült Arab Emírségekre már amúgy is fokozódott a nemzetközi nyomás, hogy szigorítsák a laza pénzügyi bűncselekményekre vonatkozó törvényeiket. Az Ukrajna elleni támadás óta ráadásul Dubaj a Nyugat által szankcionált orosz oligarchák menedékévé vált.
Az amerikai szankciókkal is sújtott Gupták nyilvánvalóan nem számítottak letartóztatásukra. Majdnem egy évtizeden keresztül összekapcsolták vállalati hálózatukat Jacob Zuma korrupt rendszerével. Fia, Duduzane Zuma mintegy tucatnyi Gupta-társaság igazgatótanácsának és felügyelőbizottságának volt tagja. A Gupták befolyása odáig fajult, hogy beleszóltak a miniszteri posztok betöltésébe.
A katonaság is csavar volt a gépezetben
Szökésük után Dél-Afrika jelenlegi elnökének, Cyril Ramaphosanak a kormánya bejelentette, hogy Zuma uralkodása alatt mintegy 500 milliárd rúpiát loptak el - ez jelenleg 32 milliárd amerikai dollár értékű vagyon. Volt miből meríteni, hiszen Dél-Afrika végül is a világ 40 legnagyobb gazdaságának egyike és a G20-államok egyetlen afrikai tagja.
Az ország népe az évszázad bűntetteként tekint az ügyre. Az elsikkasztott összeg jelentős része az országot Dubajból gúnyoló Gupták számlájára került. Amikor 2018-ban az állami bűnözést („state capture”) vizsgáló bizottság - a ma is működő Zondo-bizottság - beidézte a testvéreket, azok „politikai indíttatású büntetőeljárás” veszélyére hivatkozva megtagadták a visszatérést.
Rendőri kísérettel az esküvőre
Dél-Afrikában nem felejtik, hogy az indiai származású család 2013-ban több mint 200 vendéget repített Pretoriába egy Gupta unokatestvér luxus esküvőjére. A nemzet megdöbbenésére a katonai repülőteret használták, és a társaságot rendőrök kísérték el az esküvőre.
A döntéshozók akkoriban az indiai nagykövetséget hibáztatták, amiért hamisan azt állította, hogy magas rangú politikusok is voltak a meghívottak között.
Kiadatási hercehurca jön
A két Gupta letartóztatása után jogi szakértők most azt gyanítják, hogy a kiadatás elhúzódhat. Zumának többször is sikerült elhúznia egy olyan folyamatot, amely több mint 20 éves korrupciós bűncselekményeket tartalmazott. Gupta ügyvédei vitatják a kiadatást, az országok közötti megállapodás egyértelmű bizonyítékokat igényel.
A dél-afrikai ügyészség egy nagyjából 1,6 millió dolláros csalási ügy alapján szerezte meg az Interpol riasztását, amelyet jelenleg egy bloemfonteini bíróság tárgyal. A Zondo vizsgáló-bizottság előtti számos terhelő vallomásra való tekintettel azonban feltételezhető, hogy Gupták fosztogatása sokkal nagyobb mértékben bizonyítható.
A kiadatás "jelentős áttörést jelentene az állam túszul ejtésével kapcsolatos felelősségre vonás terén" - mondta Karam Singh, a dél-afrikai polgárjogi szervezet, a Corruption Watch munkatársa a News24-nek. A Gupta fivérek Zumával együtt ennek „a tervnek az építészei voltak”.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)