Natalija Jaresko ukrán pénzügyminiszter az elmúlt két hétben körbejárta az európai és amerikai hitelezőket, mert 15,3 milliárd dollárnyi, a következő négy évben lejáró kötvény leírását szeretné elérni. A Reuters szerint vannak hitelezők, akik reménykedhetnek még abban, hogy visszanyerhetik befektetésük értékét – ez sikerült a görög kötvénytulajdonosok kis részének is azt követően, hogy 2012-ben ott is 50 százalékos leírást voltak kénytelenek elszenvedni. Ebből 3 milliárd dollárt Oroszország hitelezett még Viktor Janukovics elnöksége idején, és Moszkva ezt időről időre egy az egyben követeli vissza.
Jaresko szerint a hitelezők tisztában vannak a tárgyalások kritikus természetével, amely egy recesszió, korrupció és háború által sújtott gazdaság stabilizálását célozza. A pénzügyminiszter az IMF 17.5 milliárd dolláros kölcsöne mellé még további nyugati pénzügyi támogatást akar ebben a hónapban megszerezni. Szerdán az Európai Parlament hagyta jóvá a Bizottság javaslatát egy 1.8 milliárd eurós hitelt Kijev számára.
Közben a hét elején Ukrajna egy fokozatra került csupán az államcsődtől a Moody’s-nál. A hitelminősítő azzal indokolta mostani lépését, hogy a szuverén ukrán eurókötvény-kötelezettségek tervezett átalakítása során a külföldi magánbefektetők valószínűleg jelentős veszteségeket szenvednek. Csak most kezdődnek ugyan a tárgyalások az átstrukturálás mikéntjéről, a Moody’s – más elemzőkhöz hasonlóan – úgy látja, így is gyakorlatilag 100 százalék az esélye annak, hogy az átrendezés értékvesztéssel végrehajtott kötvénycsere-tranzakció (distressed exchange) formában valósul meg, ami hitelminősítési szempontból az államadósság-kötelezettségek törlesztési csődjének felel meg.
Az S&P Capital IQ londoni piaci adatszolgáltató cég kimutatása szerint az ukrán államadósság-törlesztési kockázatra kínált fedezeti ügyletek (CDS) középárfolyama a keddi londoni zárásban hatalmas, 365 pontos napi emelkedéssel 4900 bázispont felett mozgott az irányadó ötéves lejáratra. Ez az önálló ukrán államiság kezdete óta mért eddigi rekord CDS-díjszabás.
Le kell verni a kiskirályokat!
A reformok felgyorsítása és a Csák Máték leverése segítheti Kijevet abban, hogy az IMF hitelén túl több nyugati támogatást vonjon be. Ez egyben segítheti az ukrán államiság megmaradását, amit Moszkva alá akar ásni.
Ezen kibontakozó kampány keretében Petro Porosenko elnök felmentette tisztségéből Dnyepropetrovszk megye milliárdos kormányzóját. Az ország második leggazdagabbjának tartott Igor Kolomojszkij távozása hivatalosan ugyan a milliárdos kérésére történt, valójában azonban a kettejük között fokozódó küzdelem újabb felvonását jelenti. Az olajfeldolgozásban, fémiparban, pénzügyi szektorban és tömegtájékoztatásban is nagy érdekeltségekkel rendelkező Kolomojszkij teljes félresöprése azonban nem lesz egyszerű feladat. Porosenko környezete és nyugati megfigyelők szerint az elbocsátás valójában az elnök keresztes harcának kezdetét jelenti az oligarchákkal szemben.
Kolomojszkij, csakúgy mint a többi oligarcha a Szovjetunió szétesését követő úgynevezett „piszkos privatizáció” keretében szedték meg magukat. Akárcsak a teljes poszt-szovjet térségben, Kijevben is főként a kommunista állambiztonság berkeiből és azon kapcsolati hálót felhasználva emelkedtek ki az oligarchák, amelyek a mai napig behálózzák és trombotizálják az ország gazdasági fejlődését, valamint politikai megtisztulását.
A Euronews nemrég közölt összeállításában azt nézhetjük végig, ahogy Ukrajnában a kormány ülésén, élő televíziós adásban vesznek őrizetbe két korrupcióval gyanúsított tisztviselőt:
Káncz Csaba jegyzete