Marin a világ legfiatalabb megválasztott miniszterelnöke lett azzal, hogy 34 évesen lett Finnország vezetője, egyúttal egy olyan karrierpolitikus, aki a finn balközépbe tartozó szociáldemokrata párt soraiból emelkedett fel villámgyorsan.
27 évesen még az ország harmadik legnagyobb városa, Tampere városi tanácsának élén állt, amikor kiszivárgott a nagysebességű villamosra vonatkozó javaslatáról szóló szürreális, 10 órás vitáról készült videó. (A kitartó vita után a villamosprojekt végül elbukott.)
Amikor Antti Rinne volt miniszterelnök 2019 decemberében lemondott a postai dolgozók sztrájkkezelése miatt, Marin közlekedési és kommunikációs miniszteri pozícióját hátrahagyva vette át az ország vezetését, és elkerülhetetlen volt a ráirányuló nemzetközi figyelem: Marin egy ötpárti koalíció élére állt, amelyben minden vezető nő volt, méghozzá a legtöbb 40 év alatti.
A közösségi médiában ismert és jártas Marinra úgy tekintett a pártja, mint egy régóta vágyott vérfrissítésre, aki magához vonzza a kellően fiatalabb szavazókat. Akik kötődni tudtak például Marin szoptatós szelfijéhez, vagy ahhoz, hogy kiposztolta a szerény, retró stílusú lakásának fotóit, amelyet férjével, Markus Räikkönennel osztott meg, mielőtt miniszterelnökké vált volna.
A finn kormányfő hatékony, jól kommunikál, akiből hiányzik Bill Clinton vagy Tony Blair vad karizmája, hiszen vezetési stílusában és döntéshozatalaiban nem feltétlenül az egyértelmű, de bizonyítékokon alapuló megközelítést részesíti előnyben – mutat rá a The Guardian, amely hátteret ad cikkével az elmúlt hetekben kereszttűz alá került Sanna Marinról.
Marin ügyesnek bizonyult például a finnországi koalíciós politikára jellemző, bonyolult párton belüli kapcsolatok kezelésében, mely eredményeként koalíciója 2021 áprilisában, feszült tárgyalások után megállapodott az új költségvetésről.
Aztán dicséreteket kapott a Covid-19 világjárvány idején végzett gyors, határozott döntéseiért, és amiatt is, hogy a közelmúltban sokak megkönnyebbülésére - akik attól tartottak, hogy Oroszország területi ambíciói Finnország határáig is elérhetnek -, biztosította országa csatlakozását a NATO-hoz.
Baloldali pártjában Marin szenvedélyesen rajong a környezetvédelmi kérdésekért és a nők jogaiért. Ígéretet tett arra, hogy Finnország szén-dioxid-semleges, majd nem sokkal ezután szén-negatív lesz 2035-re, és javította az ország amúgy is nagyvonalú szülői szabadságának rendszerét mind az anyák, mind az apák számára. Lánya, Emma 2018-as születése után Marin és Räikkönen egyenlő arányban vette ki szülői szabadságát, és sokat beszélt arról, miért tartotta olyan fontosnak, hogy mindketten egyforma időt töltsenek otthon a gyermekükkel.
Marin szinte mindig higgadt, jól felkészült, és összeszedett, csak nagy ritkán merev, akkor viszont képes némi tapintatlanságra is – írja kritikusan a brit lap.
Közismert, hogy az interjúk során személyesen ad át az újságíróknak tájékoztató dokumentumokat, amelyek felvázolják a legfontosabb érdeklődési területeit és az általa vélt legégetőbb problémákat, azt várva, hogy arra reagáljanak.
Ez a munkamorál a gyerekkorából fakad: Marin szülei elváltak, és szűkös anyagi körülmények között nőtt fel. Egy pékségben dolgozott, hogy kiegészítse édesanyja jövedelmét, majd később pénztárosként, hogy el tudja magát tartani az egyetemi évei alatt. Ő volt az első a családjában, aki diplomát szerzett. Nem véletlen, hogy az LMBTQ-jogok büszke támogatója is: édesanyja, miután elvált az apjától, azonos nemű párkapcsolatban élt.
Ironikus módon Marinnak épp az az oldala árthat, amelyet a legmagasabb állami tisztségeket betöltők ritkán szoktak a nyilvánosság előtt felvállalni: hogy társaságkedvelő, laza és nyitott.
2021 decemberében már sor került egy bocsánatkérésre, amiért egy helsinki éjszakai klubba ellátogatott a barátaival, miközben ki volt téve a Covid-19 fertőzésnek. Sőt, a hivatalos telefonja nélkül ment el szórakozni, és csak azután kapta meg az üzenetet, hogy biztosítani kell a biztonságát, miután hazaért.
A múlt héten Marin drogtesztet csináltatott (ami negatív eredményt hozott), miután olyan felvételek jelentek meg róla egy Helsinkiben található éjszakai klubban, hogy a zenészekből, modellekből és influenszerekből álló baráti körével táncol és iszik egy zártkörű bulin. Marin kezdetben megvédte magát, mondván, joga van a munkaidőn kívüli társasági élethez, és kijelentette, hogy alig ivott, s másnap reggel már ott ült az íróasztalánál. Később azonban bocsánatot kért, miután az internetre olyan fotók szivárogtak ki, amelyeken barátai félmeztelenül pózolnak a rezidenciáján.
Marin támogatói azzal érvelnek, hogy a személye elleni támadásokat a nőgyűlölet táplálja, miközben az is igaz, hogy a szexizmus kikezdte Marin kormányát.
Davosban 2020-ban, röviddel azután, hogy vezetői beosztásba került, egy beszélgetés moderátora megkérdezte Marint, hogyan működik a kormánya, amire udvarias, de megdöbbentő választ adott: „Úgy működik, mint minden kormány. Nem egy női öltöző, ahol tereferélgetünk.”
Még ugyanabban az évben Marint amiatt kritizálták, hogy egy magazin fotózásán a fekete blézere alatt nem viselt melltartót. A kritikusok azt mondják, úgy tűnik, hogy Marin a társadalom szegényebb rétegeiből álló társasággal tart kapcsolatot, és azon töprengenek, hogy felhasználhatják-e a miniszterelnök népszerűségét azok, akik a médiában akarják népszerűsíteni magukat általa.
Felvetik azt is, bölcs dolog-e, hogy hagyja magát videózni bulikon olyan emberekkel, akikben nem feltétlenül bízhat. Az időzítés sem volt megfelelő: Marin pártja lemaradt a jobbközép Nemzeti Koalíció mögött, és valószínűnek tűnik, hogy a 2023-as általános választások után már nem ő lesz a miniszterelnök.
Ugyanakkor Marint hatalmas népszerűség is övezi a videó óta, különösen a finn nők részéről, akik videókat osztottak meg magukról #solidaritywithsanna hashtag alatt, ahogy a megszorongatott miniszterelnökük melletti támogatásként buliznak. Voltaképpen ez a bulizásról szóló vita a lényege annak, hogy mi teszi Marint olyan vonzó, de időnként megosztó vezetővé.
Ugyanis miután miniszterelnök lett, Marin bejelentette, hogy esze ágában sincs higgadt robotüzemmódban működő politikus lenni.
Kezdetben továbbra is a magánlakásában élt, és a helyi szupermarketben vásárolt, de aztán kénytelen volt beköltözni hivatalos lakhelyére, Kesärantába, hogy jobban kezelje a Covid-helyzetet. A saját hitelességhez való ragaszkodása vezérelte Marint abban is, hogy normális társasági életet tartson fenn, még akkor is, ha az veszélyes az ő pozíciójában.
„Csak őszinte akarok lenni, és önazonos” – jelentette ki a brit Vogue-nak adott 2020-as interjújában, amivel kapcsolatban előfordulhat, hogy egyeseknek meg kell birkóznia azzal a gondolattal, a világ vezetői is élhetnek úgy, mint az átlagpolgárok, s attól még lehetnek rendes emberek.
Ám nem csak a bulizás miatt főhet Sanna Marin feje: a finn állami többségű cég, a Fortum legalább 2800 milliárd forintos mínuszba került, német leányvállalata ugyanis túl drágán vásárolt gázt, amikor csökkent az orosz szállítás. Szakértők szerint ez a legnagyobb gazdasági katasztrófahelyzet, már ami egy finn állami vállalatot érintett. Az ügy kipattanásakor Marin nyaralni ment, és nem volt hajlandó lerövidíteni vakációját emiatt, ami szintén sokaknál kiverte a biztosítékot.