A Kínai Kommunista Párt hivatalos lapja, a People's Daily és más állami médiumok a Sanghaj védelmében elért nagyszerű eredményekről írnak, és megerősítik a koronavírus teljes felszámolására irányuló ellentmondásos politika további támogatását, amely a rendkívül fertőző omikron-variáns miatt a korábbiaknál is szigorúbb lezárásokhoz vezetett.
A héten a város 27 millió lakosa közül a legtöbben elhagyhatják a karantént, miután a napi esetszám szerdán háromhavi mélypontra, 61-re csökkent, az áprilisi 30 ezres csúcsról. A sanghaji vezetés a korábban tervezett fokozatosság és átmeneti időszak helyett most a gazdaság azonnali újraindítását erőlteti.
Közgazdászok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a zéró covid-politika költségei egyre nőnek, miközben a tesztelési és karanténlétesítmények széles körű kiépítése tovább rontja a normális élethez való gyors visszatérés reményét.
Kína a világjárvány 2020-as kezdete óta először, három évtized alatt pedig mindössze másodszor kerülhet recesszióba az idei második negyedévben, miután az elsőben még 1,3 százalékkal növekedni tudott negyedéves alapon.
Alicia García-Herrero, a Natixis Bank vezető közgazdásza óva intett attól, hogy V-alakú fellendülést várjunk a világ második legnagyobb gazdaságától, abban az esetben, ha marad Hszi Csin-ping elnök zéró covid-politikája. „Közgazdászként azt gondoltam, hogy az emberek mostanra megtanulták, milyen költséges a zárlat” – nyilatkozta a Financial Times számára.
Az omikron esetek márciusi megugrására válaszul mintegy 345 millió embert érintő átfogó korlátozásokat vezettek be, és közel 50 városban teljes vagy részleges zárlatot rendeltek el. Az esetek száma mára ugyan visszaesett, a zárlat alatt álló emberek száma azonban 16 városban továbbra is eléri a 133 milliót. Ennek ellenére a pekingi vezetés a vírus és a korlátozások feletti győzelmet hirdeti.
A hivatalos adatok a kínai gazdaságot sújtó jelentős csapásokat mutattak ki a feldolgozóipar, a beruházások, a szolgáltatások és a fogyasztás, valamint az ingatlanszektor kritikus mutatóiban. A Natixis nem hivatalos tömegközlekedési adatai szerint, amelyek a városok közötti és a városokon belüli mobilitást mutatják, az aktivitás a legtöbb kínai tartományban még mindig messze elmarad a járvány előtti szinttől. Kínában 2020 februárjában a wuhani sokk után a mobilitás helyreállítása sokkal gyorsabb volt, mint ez alkalommal – mondta García-Herrero.
Az elmúlt hetekben Peking egy sor ösztönző intézkedést jelentett be a gazdasági csapás enyhítésére. Li Ko-csiang kínai miniszterelnök az Államtanács szerdai ülésén felszólította a tisztviselőket, hogy duplázzák meg erőfeszítéseiket az ösztönző politikák végrehajtásának felgyorsítására és a bénító ellátási fennakadások megszüntetésére. E felhívások azonban ellentétben állnak más magas rangú tisztviselők és az állami média figyelmeztetéseivel, miszerint bármilyen ismételt járványhullám több tízmillió idős kínai életét veszélyeztetné, akik közül sokan még három oltásadagot sem kaptak, az újabb hullám pedig túlterhelné az egészségügyi rendszert.
A 27 milliós Sanghaj nyolc új tünetmentes és öt tünetes koronavírusos esetet jelentett június 1-én.