Fotó: EPA / Andy Rain |
Az elnök nyilvánosan is beszélt arról, hogy Tim Cook, az Apple főnöke megkísérelte lebeszélni a Kína elleni büntetővámok kirovásáról. Cook többek között azzal érvelt, hogy vállalatának így nehéz lesz.
Trump, aki azt igényli, hogy az amerikai cégek – a nagy amerikai kereskedelmi deficit és a munkahelyek érdekében – vigyék haza a termelésüket, végül annyit engedett, hogy mobilok, laptopok, videojátékok és bizonyos ruházati cikkek után csak december 15-től lesz különadó. Az annál súlyosabban érinti az Apple-t, mivel az elmúlt évben tovább nőtt az az óriásvállalat függősége a kínai beszállítóktól és pótlásukra más országban nem látszik megfelelő kapacitás. Míg 2015-ben az Apple-beszállítók 45 százaléka volt Kínában, erre az évre az arány megközelítette a 48 százalékot. Azoktól származik a termékek váza, üvege, kábelezése, az elektronikus alkatrészeik. A vállalat indiai és brazíliai gyáraira is támaszkodik, de azok kisebbek, mint a kínaiak, emlékeztet a Reuters.
Miután Trump ragaszkodik döntéséhez, az Apple termelésének részleges áthelyezésére készül, például Vietnamba. A gond a kapacitás: szakértők szerint Kínán kívül kevés országnak van a világon olyan infrastruktúrája, amelynek segítségével napi 600.000 okostelefont tudnak gyártani. Emellett a sok kínai beszállító lehetővé teszi készülékek millióinak gyártását nagyobb raktárkészletek nélkül.