4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A NATO-főtitkár szerint az atlanti katonai szervezetnek együtt kell működnie Ausztráliával, Új-Zélanddal, Dél-Koreával és Japánnal. Ausztrália „nagy hatótávolságú csapásmérő képességek” beszerzését tervezi, amelyek már elérik a kínai szárazföldet. Káncz Csaba jegyzete.

A Kínai Kommunista Párt szócsöve tegnap dicsérőleg szólt Brüsszelről és Berlinről, amiért azok Washington nyomása ellenére nem sodorják válságba kapcsolataikat Pekinggel. A pártlap szerint Kína nem veszélyezteti a világrendet, csupán az USA aggódik túlságosan saját versenyképességének csökkenése miatt. A Global Times kifejezte meggyőződését, hogy az Egyesült Államok a maga szélsőséges Kína-ellenes politikájához nem fog tudni elég szövetségest maga mellé állítani.

A NATO Ázsiában

Márpedig pont ezt célozta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár tegnapi interjúja, aki szerint az atlanti katonai szervezetnek együtt kell működnie Ausztráliával, Új-Zélanddal, Dél-Koreával és Japánnal. Kínára utalva hozzátette, hogy a globális erőegyensúly eltolódott és a NATO-nak meg kell őriznie a technológiai előnyét. Az EU kommunikációs hálózataiban szerepet vállaló kínai vállalatokkal kapcsolatban kiemelte, hogy a NATO-nak erősenie kell a kapcsolatát az Európai Unióval, hogy felmérjék a kockázatokat.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (Fotó: MTI/EPA/Pool/Francois Lenoir)
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (Fotó: MTI/EPA/Pool/Francois Lenoir)

Stoltenberg a múlt héten tárgyalt Sydneyben, ahol találkozott az ausztrál miniszterelnökkel és a külügyminiszterrel. Linda Reynolds védelmi miniszterrel pedig az HMAS Hobart romboló fedélzetén mélyebb katonai együttműködésről írtak alá egyezményt. Scott Morrison miniszterelnök a hónap elején jelentette be, hogy az egyre mélyebb ausztrál recesszió ellenére az elkövetkező évtizedben 40 százalékkal kívánják emelni a katonai kiadásokat, beleértve „nagy hatótávolságú csapásmérő képességek” beszerzését.

Ez magában foglalja a Washington által már 800 millió dollárért jóváhagyott 200 darab AGM-158C típusú, lopakodó, nagy hatótávolságú hajók elleni rakéták beszerzését, amelyek ezer kilométer hatótávolságúak. Az ausztrál biztonságpolitikai agytröszt, a Lowy Intézet óvatosan kommentálta a kormány terveit: „a hosszú távú csapásmérésre koncentrálás aggasztó fejlemény. Ha azt tervezzük, hogy képesek legyünk csapást mérni kínai területre, akkor számolnunk kell azzal, hogy sokkal nagyobb csapásokat kapunk viszonzásként.”

A haditengerészet blokádja

Morrison szerint az Indo-Pacifikus térség a stratégiai geopolitikai vetélkedés „epicentruma lett, hozzátéve, hogy a második világháború előestéje óta nem volt hazája olyan veszélyes helyzetben, mint napjainkban. Sajtójelentések szerint India még ezen a héten hivatalos meghívót küld Ausztráliának, hogy csatlakozzon az úgynevezett Malabar haditengerészeti gyakorlathoz. Ezt a Kína feltartóztatását szolgáló hadgyakorlatot még Washington és Új-Delhi kezdeményezte 1992-ben, amihez aztán 2015-ben Tokió is csatlakozott.

Ázsiában egy esetleges katonai konfliktus esetén Indiára és Ausztráliára jutna a feladat, hogy blokád alá vegye a Kínát ellátó déli tengeri szállítási útvonalakat, amelyen keresztül az ország létfontosságú olajkereskedelme zajlik. A kulcsfontosságú, szűk Malakkai-szoros – Szingapúr és Malajzia között –, amelyen keresztül Kína tengeri kereskedelmének 80 százaléka bonyolítódik, szintén lezárásra kerülne.

Peking ezt ellensúlyozandó 2015 áprilisban bejelentett egy nagyszabású gyorsút-vasút-olajvezeték folyosó építését (China-Pakistan Economic Corridor) Nyugat-Kínából Pakisztánba, Gwadra új kikötőjébe. Emellett két éve Peking stratégiai bombázókat telepített a Dél-kínai-tengeren elhelyezkedő, vitatott státuszú Spratley-szigetekre. A H-6K típusú nagy hatótávolságú bombázók 3500 kilométeres akció rádiusszal bírnak, így képesek elérni a Malakkai-szorost is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az EU zéró toleranciát hirdetett az orosz energiára
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 17:14
Az Európai Unió megszünteti a függését az orosz energiától, ezért leállítja az orosz gáz és kőolaj behozatalát, és folyamatosan kivezeti az orosz eredetű atomenergiát is, jelentette be az Európai Bizottság. 
Makro / Külgazdaság A kínai elektromos járműeladások egyelőre megingathatatlanok
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 13:31
A vezető kínai elektromos járműgyártók, a BYD, a Nio, az XPeng, a Li Auto és a Xiaomi növelték járműeladásaikat áprilisban éves összevetésben – áll a cégek jelentésében.
Makro / Külgazdaság Mosószer, tusfürdő, mosogatószer: jöhet az újabb árrésstop
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 12:54
Rengeteg terméket érinthet.
Makro / Külgazdaság Rossz híreket kapott Lázár János – de ennek Orbán Viktor sem örülhet
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 08:30
Viszonylag alacsonyabb súlya miatt ugyan az idei növekedési terveket nem zúzza szét teljesen, de jelzésértékű, hogy tovább tart a lakásépítési szektor szenvedése.
Makro / Külgazdaság Trump lépése Orbán Viktort is sarokba szoríthatja
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 07:43
Donald Trump szigorú szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt várja Magyarországtól: itt az ideje hátat fordítani az oroszoknak?
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 06:20
Megjelent a GKI elemzése az energiafüggőségről.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hírt kapott Trump
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 19:36
Nem valami szívderítő adat érkezett az amerikai gazdaságról.
Makro / Külgazdaság Tényleg kitiltaná az orosz gázt Európa: megvan, mikor jöhet a javaslat
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:59
Már a következő hónapban érkezhet az uniós javaslat az orosz gáz betiltására.
Makro / Külgazdaság Újabb sokkoló bejelentések érkezhetnek az állami hivataltól?
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:04
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában annak kapcsán, hogy a múlt heti gyászos GDP-mutató után a héten több fontos makrogazdasági adat (kiskereskedelem, ipar, infláció) érkezik.
Makro / Külgazdaság Már kevésbé rettegnek Európában a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 13:32
Pozitív számok érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG