Három éve az amerikai nagypolitika figyelmének középpontjába került Tedros Adhanom Ghebreyesus, aki a WHO főigazgatójaként 2020 első hónapjaiban folyamatosan áradozott a kínai Covid-19 intézkedésekről és a pekingi vezetés nyíltságáról – miközben bizonyított tény volt Peking több hetes elhallgatása 2019 decemberében. A főigazgató lemondását egy globális petíció keretében 720 ezren követelték, miközben Martha McSally republikánus szenátor is a „kommunista főigazgató” azonnali kirúgására szólított fel. A WHO azzal is a kritikák kereszttüzébe került, hogy csak 2020 március közepén hirdette ki a globális járványt, amikor az már több, mint 100 országban jelen volt.
Kína töltötte be 2020 márciusában az ENSz Biztonsági Tanácsának soros elnöki székét és a koronavírus témáját nem tekintette biztonsági kérdésnek. Holott március végére a megerősített halottak száma már globális szinten átlépte a 40 ezret és António Guterres, az ENSz főtitkára leszögezte: a járvány világszerte fokozza az instabilitást, a felkeléseket és a konfliktusokat.
Kína újra elhallgat mindent?
December 7-e óta Kínában drámaian megugrott a Covid-19 fertőzöttek és halálozások száma. Ezen a napon a pekingi rezsim hirtelen felhagyott a „zéró-Covid” politikájával. Ezzel egyidejűleg feloldották az ezzel kapcsolatos drákói mozgáskorlátozásokat, és jelentősen lazították az országon belüli tevékenységek ellenőrzését.
A megrázó fejleményekre válaszul a Kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság december közepén leállította az új Covid-19 fertőzések és halálozások napi összesített számának közzétételét. A jövőben az alacsonyabb besorolású Kínai Betegségellenőrzési Központ (CCDC) "referencia és kutatási célokra" fog Covid-19-statisztikát szolgáltatni.
Ezt követően a CCDC bejelentette, hogy december 24-én Kínában országszerte mindössze 2940 új fertőzést és nulla halálesetet tapasztaltak a Covid-19 miatt. Eközben a Shanghai melletti Zhejiang tartományi kormány azt közölte, hogy naponta nagyjából egymillió új Covid-19 fertőzést regisztrálnak el. Hozzátették: a tisztviselők arra számítanak, hogy a napi fertőzöttek száma hamarosan eléri a csúcsot, mintegy kétmillió körüli fertőzöttségnél.
A tartományi kormányzat számai és a Peking által bejelentett számok közötti megdöbbentő ellentét azt jelenti, hogy a központi kormányzat által közzétett számok teljesen hiteltelenek.
Az elmúlt napokban Kínában felhalmozódtak az emberek otthonaiban a hamvasztási foglalásokra váró holttestek, miközben a temetkezési irodák újabb személyzetet toboroztak a halottak szállítására a koronavírus-járvány országos kitörése közepette a járványügyi korlátozások feloldása óta. Pekingben a hetek óta hamvasztásra váró holttestek miatt beteltek a halottasházak.
A Covid előtti kapituláció és megugró halálozás aláássa Hszi elnök támogatottságát a párt vezető köreiben. A Kommunista Párt láthatóan pánik üzemmódban van és újra hazugságba menekül.
Pontos adatok a nemzeti és a globális egészségügy számára
Egy fertőző betegség esetében rendkívül fontos, hogy tényszerűen lejelentett, pontos szám legyen a fertőzésekről és az ebből eredő halálozásokról. E nélkül az érintett ország, más országok, nemzetközi ügynökségek, valamint magánszemélyek nem tehetnek megfelelő ellenintézkedéseket.
Három év telt el azóta, hogy az új koronavírus-járvány először megjelent a közép-kínai Vuhan városában, mielőtt az egész világon elterjedt. A kezdeti járvány kitörése idején a kínai kormány nem fedte fel megfelelően az információkat.
A késedelem káoszhoz vezetett Kína és más országok kezdeti reakcióiban a fertőzésmegelőzés és a Covid-19 terjedésének megállítása terén a nemzeti határokon. A kínai kormány mostani lépései ismét feltárják a kommunista rezsim hibáit.
Washington már figyelmeztet
Ned Price, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője a napokban arra figyelmeztetett, hogy ha a vírus tovább terjed Kínában, akkor megvan a lehetősége, hogy mutációt okoz.
Márpedig a Bloomberg hírügynökség névtelen források és a kínai nemzeti egészségügyi bizottság belső jegyzőkönyvei alapján azt állítja, hogy december első 20 napjában összesen mintegy 248 millió (!!) kínai lett Covid-fertőzött.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) december 29-n közölte, hogy az USA negatív Covid-19-teszt benyújtását követeli meg a Kínából érkező utazóktól. Január 5-től kezdődően minden 2 éves vagy annál idősebb Kínából érkező utasnak negatív PCR- vagy antigén-öntesztet kell kapnia legkésőbb 2 nappal a Kínából, Hongkongból vagy Makaóból történő indulás előtt. Az Egyesült Királyság szintén január 5-el vezeti be ezt a lépést.
Olaszország, Franciaország és Spanyolország már most Covid-teszt benyújtását követeli meg a Kínából érkező utasoktól, mivel egyre nagyobb aggodalomra ad okot a vírus újbóli terjedése.
A zéró-Covid vége
Összességében logikus volt, hogy Kína végre feladja a zéró Covid-politikáját. A jelenlegi súlyos helyzet azonban azért alakult ki, mert a kínai kormány nem készítette elő a politikai változással összhangban lévő megfelelő ellenintézkedéseket.
Kínában továbbra is alacsony a legidősebb állampolgárok immunizálási aránya. A saját gyártású vakcinák pedig közel sem hoznak olyan jó eredményeket, mint a Nyugaton gyártottak. A kínai hatóságok a jelek szerint magukévá teszik a "vakcina nacionalizmust" pusztán azért, hogy bebizonyítsák a kommunista rendszer állítólagos felsőbbrendűségét.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)