5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Hszi Csinping elnököt egyrészt társadalmi, másrészt nemzetbiztonsági megfontolások késztetik az oktatási szektor reformjára.  Az egyetemeknek a kommunista párthoz hű, egyben szakmailag kompetens végzősöket kell produkálni – beleértve természetesen a Fudan Egyetemet is. Káncz Csaba jegyzete.

Peking monopol-ellenes hadjárata tavaly ősszel kezdődött.  A kínai állambiztonságiak tavaly októberben először Jack Ma milliárdosért mentek, aki kritizálni merészelte az állami bankfelügyeletet.  A milliárdosra aztán egy tekintélyes 2,8 milliárd dolláros trösztellenes büntetést szabtak ki - egyben megtiltották az Ant Group tőzsdére vitelét (az Alibaba birodalom részeként), amely a világ legnagyobb IPO-jának (nyilvános, elsődleges részvénykibocsátásnak) ígérkezett.

Pofonok sora jött 

Peking aztán májusban átfogó korlátozásokat vezetett be a kriptovalutákra, és megtiltotta a pénzintézeteknek, hogy kriptovaluta online tranzakciókat hajtsanak végre.  Júliusban Kína azzal sokkolta a befektetőket, hogy a DiDi autómegosztó alkalmazásának eltávolítására kötelezte a kínai internetes szoftveráruházakat. A cég nem sokkal korábban hajtott végre sikeres IPO-t az USA-ban, amelynek során mintegy 80 milliárd dollárra értékelték.

A kínai kormány szintén júliusban jelentette be, hogy alapos szabályozásnak vetik alá a magántanítási piacot: a Foreign Policy összefoglalója alapján többek között a korrepetálással és magánoktatással foglalkozó vállalatoknak nonprofittá kell válniuk, betiltották a vizsgákra felkészítő, a teljes tananyagot átvevő hétvégi és iskolai szünetekben zajló különoktatásokat, és megtiltották azt is, hogy a cégek online eszközök segítségével külföldi oktatókat vonjanak be a munkájukba. Azóta elkezdtek fellépni az ellen is, hogy az állami oktatásban dolgozó tanárok fizetett különórákat adjanak a tanítási idő után.

Márpedig a virtuális magántanítási piac Kína egyik leggyorsabban fejlődő üzlete volt, 2019 óta 27 IPO-t láthattunk ezen a területen. Tipikus volt az esete a „Zuojebang” nevű cégnek, amely 170 millió előfizetővel rendelkezett a házifeladatok megoldásának segítésére és már egy 500 millió dolláros IPO-t tervezett az Egyesült Államokban.

Nem véletlenül, hiszen a még mindig súlyos társadalmi egyenlőtlenségekkel terhelt ország oktatási rendszerében a legfontosabb esemény a híresen kemény és stresszes felvételi vizsga, a „gaokao”, melynek kimenetele egy egész életpályát befolyásolhat. A feltörekvő közép- és felsőközéposztály számára hatalmas jelentősége lett annak, hogy gyerekeik hogyan szerepelnek ezen a vizsgán, és éppen ennek köszönhetően nőhetett ekkorára a magánoktatási szektor.

A Kínai Kommunista Párt zászlaja körül a mentők jelmezét viselő szereplők a KKP megalapítása 100. évfordulójának alkalmából rendezett ünnepi előadáson Pekingben 2021. június 28-án. (Fotó: MTI/AP)
A Kínai Kommunista Párt zászlaja körül a mentők jelmezét viselő szereplők a KKP megalapítása 100. évfordulójának alkalmából rendezett ünnepi előadáson Pekingben 2021. június 28-án. (Fotó: MTI/AP)

A Foreign Policy már említett elemzése szerint ez a mostani intézkedés az igazán gazdag kínai családok ambícióit nem fogja letörni, ők már eddig is sokszor privát úton szerződtettek külföldi oktatókat a gyerekeik mellé, és ezt vélhetően ezután is meg tudják majd tenni, maximum a már eleve magas óradíjak fognak még tovább nőni. A szigorítás inkább a középosztályt célozza, de nem lehet megjósolni, hogy milyen eredménnyel. A lap emlékeztet rá, hogy Dél-Koreában a nyolcvanas évek óta kétszer is próbáltak fellépni a magánoktatási rendszer ellen, de csak korlátozott eredményeket értek el.

Mik a kurzusváltás motivációi?

A pekingi kommunista vezetést több megfontolás is vezérli a kurzusmódosításban. A 2020-as népszámlálás kimutatta, hogy a termékenységi ráta a népességben 1,3-on állt, holott 2,1-re van szükség a stabil népességszám fenntartásához. A csökkenő munkaképes népesség pedig visszaveti a hosszú távú növekedését az országnak.

Márpedig Jack Ma milliárdos vállalkozó a fiatal feltörekvők elé egy gyors gazdagodási pályát állított, az úgynevezett „9-9-6” modellt. Ez azt jelentette, hogy a hét 6 napján reggel 9-től este 9-ig kellett nála dolgozni, ezért pedig az Alibabánál milliomossá tette őket. Igen ám, de ezen fiatalok többsége egyszerűen elhalasztotta a családalapítást.

Hszi Csinping elnököt két további ok is az oktatási szektor reformjára készteti: egyrészt a szegénység csökkentése, másrészt nemzetbiztonsági megfontolások. A kommunista párt idén ünnepelte 100 éves megalapítását, és büszkén hirdette „850 millió ember” kiemelését a szegénységből. A gyorsan táguló jövedelmi különbségek azonban egyre jobban aggasztották a döntéshozókat. Márpedig a magánoktatás előnyben részesítette a gazdag szülőkkel rendelkező gyerekeket. Mindezt olyan statisztikák is alátámasztották, miszerint a vidéken élő gyerekeknek csupán a 0,3 százaléka jut be a vezető kínai egyetemek legfelső 1 százalékába.

A nemzetbiztonsági megfontolások is komoly súllyal estek latba a kurzusmódosításkor.  Hszi elnök azt akarja, hogy minden egyetem olyan legyen, mint ő saját alma matere, a pekingi Tsinghua Egyetem. Vagyis olyan végzősöket produkáljon, akik hűek a kommunista párthoz és egyben szakmailag is kompetensek. Halkan jegyezzük meg, hogy ez természetesen a Fudan Egyetemre is vonatkozik.

A techóriások befenyítése, illetve most a magánoktatási piac szabályozása megmutatta, hogy Kínában a nemzetstratégiai-nemzetbiztonsági-társadalompolitikai érdekek mostantól jóval fontosabbak lesznek, mint a kínai cégek nemzetközi teljesítménye.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG