Rakétaroncsdarabok várható becsapódása miatt a dél-kínai Fucsien tartomány tengerbiztonsági hivatala figyelmeztetést adott ki csütörtökön a Tajvantól északkeletre elterülő vizekre, megtiltotta mindenféle vízi jármű belépését oda április 16-án, 9 és 15 óra között. Egy téglalap alakú területről van szó a Kelet-kínai-tengeren.
Tajvan előző nap azt közölte, hogy figyelmeztetést kapott a kínai polgári légiforgalmi hatóságtól arra vonatkozóan, hogy Tajvantól északra korlátozni fogják a légi forgalmat, de ennek okát nem árulta el a kínai hatóság.
Dél-Korea viszont csütörtökön közölte, hogy egy szállítórakéta roncsainak becsapódására lehet számítani a területen.
A kínai intézkedés előzménye, hogy Kína nagyszabású figyelmeztető hadgyakorlatot tartott Tajvan körül, miután Caj Jing-ven tajvani elnök a múlt héten az Egyesült Államokban találkozott Kevin McCarthyval, a washingtoni képviselőház elnökével.
Kína Tajvant saját területének tekinti, és ellenez a tajvani vezetés és külföldi tisztségviselők közötti bármilyen kommunikációt. Tajvan viszont elutasítja Kína szuverenitási követeléseit.
Német figyelmeztetés
Óva intette pénteken pekingi hivatalos látogatásán Annalena Baerbock német külügyminiszter Kínát attól, hogy erőt alkalmazzon Tajvannal szemben.
"A konfliktusokat békés úton kell rendezni" - fogalmazott a német tárcavezető, miután tárgyalt kínai kollégájával, Csin Kanggal.
"A status quo egyoldalú, erőszakos megváltoztatása elfogadhatatlan volna nekünk, európaiaknak"
- tette hozzá Baerbock, kiemelve, hogy Németország aggodalommal figyeli a Tajvani-szorosban megnövekedett feszültséget.
Csin Kang leszögezte, hogy Kína kész együtt dolgozni Németországgal. "A két ország egymás partnere és nem ellenfele" - mondta Csin Kang a közös sajtótájékoztatón.
A kínai külügyminiszter Ukrajnával kapcsolatban kijelentette: Peking kész arra, hogy továbbra is a békéért dolgozzon, és abban bízik, hogy minden fél objektív marad, megőrzi hidegvérét és együttműködik egymással.
(via MTI)