Piaci elemzők szerint a kínai ingatlanpiacon és az ahhoz szorosan kacsolodó finanszírozási piaconaz elmúlt hónapban lezajlott események évtizedes kilábalást szükségeltetnek. Egyúttal elmondható, hogy Kína globális gazdasági súlyából adódóan ezt mindenhol meg fogják érezni.
"Mindezek továbbra is a fejemben vannak, megszilárdítjuk és erősítjük a gazdasági fellendülés lendületét". - mondta Hszi Csin-ping államelnök a sajtónak a CNN beszámolója szerint.
Órákkal Hszi Csin-ping beszéde előtt a Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) közölte havi beszerzési menedzserindex (BMI) felmérését, amely azt mutatta, hogy a gyártás decemberben hat hónapja a legalacsonyabb szintre csökkent. A hivatalos feldolgozóipari BMI a múlt hónapban 49-re csökkent a novemberi 49,4-es értékről - olvasható az NBS közleményében. Az 50 feletti BMI-érték bővülést jelez, míg az 50 alatti értékek zsugorodást jelentenek. A decemberi volt a harmadik egymást követő hónap, amikor a feldolgozóipari BMI csökkent.
Súlyosbodó bajok az ingatlanszektorban
A kínai ingatlanszektor bajai évek óta ismertek, a kilábalás pedig akár 10 évet is igénybe vehet. Az ázsiai ország két legnagyobb fejlesztője, a Country Gardens és az Evergrande lényegében csődben van, több más kisebb fejlesztő cégnek is fájhat a feje.
A kínai gazdaságnak nagyjából 30 százalékát adja az ingatlanszektor, épp ezért aggasztó, hogy az iparág összerogyott, és kétséges, hogy akárcsak közép távon is képes lesz-e visszapattanni. A CNBC által megszólaltatott szakértők ezért is vélekednek úgy, hogy akár egy évtizedig tartó kikecmergésre is fel kell készülni a korábban túlfűtöttségbe futó szektorban, míg annak egyáltalán esélye lesz egyensúlyba kerülni.
Mérgezett bankszektor
Kína abban feltétlenül hasonlít Magyarországra, hogy nagy az igény a saját tulajdonú ingatlanvagyonra, és az ebből adódó biztos lakhatásra. Ez is az alapvetése annak, hogy ennyire fel tudott futni az ingatlanfejlesztésre nagyban támaszkodó árnyékbankok rendszere.
Itt olyan pénzintézetekről van szó, amelyekről az állam tud, megtűri, de nem szabályozza. Gyakran kedvezőbb feltételekkel juthatnak a lakásra vágyó ügyfelek, mint egy felügyelt banknál, cserébe nincs semmilyen hatósági védettségük. Ezzel a mostani ingatlanfejlesztési összeomlásnál sokan pórul is jártak.
Globális gondok
Kína belső gazdasági problémái arra jönnek többletként, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei, így az Európai Unió vissza akarják nyomni a geopolitikai érdekszerzéshez is szükséges gazdasági fejlődését. Itt olyan ügyekre kell gondolni, mint amikor Kína hatósági vizsgálatot indít az Európából importált brandy kapcsán, vagy amikor az ASML, elismerten az egyik legismertebb holland csipgyártó kijelenti, hogy nem szállít többet Kínába.
Miközben az USA és Kína gazdasági fronton vetekszik, számos más ország szorosan kötődik Kínához, így nekik is komoly károkat okozna, ha megbicsaklana a hatalmas ázsiai ország gazdasági növekedése.