A mainzi székhelyű Wermuth Asset Management alapító főtulajdonosa szerint törékeny a növekedés az eurózónában és az Európai Unióban is. Dieter Wermuth az alapblognak adott interjúban ezt azzal magyarázta, hogy az öt-hat évvel ezelőtti válság egyik legsúlyosabb öröksége az óriási kapacitás-túlkínálat. Az ipar, a mezőgazdaság, a szolgáltatási szektor rendelkezésére álló eszközök, technológiák jelentős hányada még mindig kihasználatlanul „hever”, miközben a fogyasztás lényegében stagnál.
A német piaci stratéga és alapkezelő deflációtól tart, szerinte az Európai Központi Bank kezéből könnyen kicsúszhat a folyamatok feletti ellenőrzés. Hogy ez ne így legyen, teljesen le kellene nullázni az irányadó központi banki kamatot - nyilatkozta Wermuth Asset, hangsúlyozva, ki kell kényszeríteni, hogy a bankok biztosan veszítsenek, ha csak tárolják a pénzeiket, ahelyett hogy kihelyeznék őket a gazdaságba. Ezenkívül ugyanolyan quantitative easingbe (mennyiségi lazítás – QE) kellene kezdeni Európában, mint amit az amerikaiak csináltak, véli a szakértő.
Mi a baj a rezsicsökkentéssel?
Asset az energiaárakról is beszélt. Azt mondta: a vállalatokat és a lakossági fogyasztókat a magas energiaárak takarékosságra, illetve a termelés racionalizálására kényszerítik, és arra, hogy a befektetések mind nagyobb része vándoroljon át az új munkahelyeket teremtő, a technológiai és infrastrukturális modernizációt serkentő megújuló energiaforrások és azok felhasználása irányába. A rezsicsökkentéssel szerinte elkényelmesedik a lakosságot, több energiafogyasztásra biztatják az embereket, akadályozva az energiaszektor gazdaságserkentő megújulását. Az interjú teljes terjedelmében itt olvashatja.