A szíriai Aleppó keleti városrészének lakói az utcán a rommá lőtt negyedben 2016. december 14-én. Fotó: MTI/EPA |
Irán, Törökország és Oroszország legfelsőbb szintű képviselői ma tanácskozást tartottak Idlib szíriai tartomány jövőjéről Teheránban – jelentette a Reuters. Eközben a szíriai és az orosz légierő már napok óta bombázásokkal készítik elő a terepet egy offenzíva előtt.
Idlib tartományt a szíriai felkelők utolsó fellegvárának nevezik, ennek elfoglalása az utolsó nagyobb csata lehet a szíriai polgárháborúban. A terület Törökországhoz van közel, és amennyiben itt súlyos harcok lesznek, újabb menekülthullám indulhat meg. Erre figyelmeztetett már az ENSZ is, amelynek Biztonsági Tanácsa is ma ül össze a konfliktus kapcsán.
Vlagyimir Putyin orosz, Recep Tayyip Erdogan török és Hassan Rouhani iráni elnökök, akik közül az orosz és az iráni az Asszad-rezsim támogatói, most eldöntheti a hét éve tartó, a Reuters szerint félmillió alottat és 11 millió menekültet eredményező háború befejezésének módját. “Három ember tárgyal hárommillió sorsáról” – írta a Der Spiegel Online.
A németek, ha kell, segítenek
Irán és Törökország erősítheti befolyását a térségben, ha segítségükkel a tartományt sikerül visszajuttatni az Asszad-rezsimnek. Törökország viszont inkább a békés konszolidálódásban lenne érdekelt, mert egy újabb menekülthullám érzékenyen érintené.
Németország is kiemelt figyelemmel kíséri az eseményeket, ahogy általában mindig Törökországot és a menekültkérdést. A külügyminiszter már célzott rá, hogy készek további segítséget nyújtani, ha a menekültek száma tovább nőne.
A törökök türelme elfogyott
Egy offenzíva esetén újabb százezrek menekülhetnek el Szíriából – írta a német N-Tv.de. Idlibet iszlamista csoportok uralják, de hárommillió civil is él ott, és ha tarthatatlanná válik a helyzetük, a legközelebbi menekülési útvonal Törökország felé vezet. (Az archív térképen a tartomány északon, zölddel.)
A Szíriát uraló erők területei. Forrás: liveumap.com |
Korábban a törökök muszlim kötelességüknek érezték a szíriai menekültek befogadását, de a hangulat, az ország romló gazdasági helyzetétől talán nem függetlenül, megváltozni látszik. A német lap idéz egy felmérést, amely szerint az AKP, Erdogan elnök pártja tagjainak nyolcvan százaléka szerint az elnöküknek haza kéne küldenie a szíriaiakat.
Erdogan két tűz között
Törökország a határ mentén korábban falat épített, és az utóbbi időben állítólag újabb csapatokat küld a határvidékre, így nem biztos, hogy Erdogan beengedi egyáltalán az új menekülteket. Két tűz közé került, mert ha beengedi őket, az a belpolitikában kellemetlen, ha nem, az a külföld felé. Márpedig a külfölddel való viszonya már így is problémás.
Putyinnál van a kulcs?
Törökország még korábban küldött Idlib tartományba csapatokat, amelyek ott afféle békefenntartó, szétválasztó funkciót töltenek be a felkelők és a szíriai kormánycsapatok között. Egy török lap már azt is felvetette, nem lesz-e hivatalos háború Törökország és Szíria között. A lényeg azonban a német lap szerint az, mit csinál Oroszország.
Kísértenek a halottak, Asszad lezárná a tömegsírokat Az Asszad-rezsim a háború alatt több tízezer ellenfelét végeztette ki, sokukról éveken keresztül semmi híre nem volt a hozzátartozóknak – írta a német N-Tv.de. Most a nyilvántartások frissítését és a hozzátartozók szűkszavú értesítését kezdték meg, állítólag a szíriai titkosszolgálatok szállítják az adatokat hozzá. Sok áldozatnál egyszerűen csak “szívleállás” és egy dátum szerepel az értesítésben, pedig minden bizonnyal politikai kivégzésekről van szó. A feltételezések szerint a rezsim ezzel is próbálja lezárni a háborús időszakot, a múltat, eltüntetni saját nyomait. Emberi jogi szervezetek becslései szerint 80 ezren tűnhettek el örökre a rezsim börtöneiben, mások ezt százezerre teszik. Az egyik szervezet a világ legnagyobb terroristáinak nevezte Asszadot és az embereit. A brit The Guardian 2015-ben egy szír katonai fotóssal készített interjút az ottani borzalmakról, “Caesar” álnéven, aki megkínzott emberek holttesteit fényképezte éveken keresztül. Mintegy 50 ezer ilyen fotót sikerült kicsempésznie az országból, bizonyítékaként annak, ami ott folyik. A Wikipedián egyébként külön szócikk szól a szíriai mészárlásokról, az 1982-es "Hama mészárlás" áldozatainak számát például 10 ezer és 40 ezer közé teszik. Ennél a szíriai kormány számolt le iszlamista ellenségeivel, romba döntve közben egy egész várost. |