Miközben a tüntetők tegnap szétverték Hamburg néhány utcáját, ma reggeli német tudósítások szerint a G20-tanácskozáson megegyeztek egy közös nyilatkozat kiadásában. Egy magát meg nem nevező EU-vezető szerint mind a 20 államnak sikerült megegyeznie a kereskedelmet érintő kérdésekben, ám a klímaváltozással kapcsolatos nézeteltéréseket nem sikerült megoldani.
Úgy tudni, a tervezett zárónyilatkozatban világosan állást foglalnak majd a protekcionizmus (kereskedelmi korlátozások, vámok – a szerk.) ellen. Ez engedmény lenne az USA részéről. (Ahol Donald Trump elnök választási programjának része volt az USA kereskedelmi partnereinek egyfajta megregulázása, az országa számára előnyösebb feltételek kikényszerítése.)
Az acélipar a kulcs?
Ám ezen kívül hangsúlyoznák a kereskedelmi kapcsolatok kölcsönösségének, reciprocitásának elvét is, ez inkább a kínaiak részéről tekinthető engedménynek. Ezen kívül az acélipari többletkapacitások ellen is fellépnének. A névtelenségbe burkolózó vezető szerint a német G20-elnökség jó kompromisszumot dolgozott ki.
Háttérként említik azt a félelmet, hogy az USA minden fogadkozás ellenére büntetővámokat vethet ki az acélimportra. Egyrészt azért, mert szerinte dömpingárakon érkezik az import, másrészt azért, mert az import veszélyezteti a nemzetbiztonságot.
Különmegállapodás a britekkel
Egy másik német lap azonban más megfogalmazást használ: eszerint a kereskedelemben a záródokumentum elismerné a „legitim védelmi eszközök” használatát – tehát valószínűleg egyes protekcionista intézkedéseket elfogadhatónak tartana. Valószínűleg ez is az USA-nak szól, megakadályozva, hogy teljesen kimaradjon a megállapodásból.
Donald Trump pedig állítólag úgy nyilatkozott, hogy Nagy-Britanniával nemsokára tető alá hoznak egy kétoldalú kereskedelmi megállapodást. Ez a Brexit miatt, az EU-ból kiválni készülő országban különösen fontos lenne. A Süddeutsche megjegyzi, hogy eközben az EU és az USA között megkötni tervezett TTIP-megállapodás teljesen lekerült a napirendről.
Egy híján húsz
A klímaegyezményekkel kapcsolatban az valószínű, hogy mind a 20 ország aláír egy nyilatkozatot, amely szerint az üvegház-hatású gázok mennyiségének csökkentésére törekszenek. Ezek után megállapítják, hogy az USA a korábbi párizsi klímaegyezményből ki kíván szállni. A maradék 19 ország pedig aláírja, hogy ennek ellenére kitartanak a párizsi vállalások mellett.
A sérült rendőrök száma szombat délelőtti jelentés szerint elérte a 213-at, ugyanakkor a hatóságok már a takarítással vannak elfoglalva. A német rendőrség pedig azzal, hogy megvédje álláspontját, miért volt szükség kemény fellépésre az agresszív tüntetők ellen.