Az elmúlt hónap befektetéseit jelentős mértékben megcsapolva, összesen 2,9 milliárd dollárt vontak ki amerikai befektetési és pénzügyi alapok a kínai tőzsdéről, mivel komolyan aggódnak a távol-keleti ország gyengülő növekedési kilátásai, és a kínai árukra kivetett amerikai védővámok miatt – írja a Financial Times internetes kiadása.
Ez volt az egyik legjelentősebb amerikai kivonulás a kínai börze „A” részvénypiacáról 2017 óta; az év eleje óta pedig az amerikai befektetési alapok összesen 5,9 milliárd dollárnyi pénzt vontak ki a távol-keleti ország részvénypiacáról.
A kínai termékekre kivetett amerikai védővámok, az egyre bizonytalanabb világpiaci kilátások és a meggyengült kínai valuta miatt a szabad pénzek egyre inkább a biztonságosabb befektetési formák, így az amerikai államkötvények felé indultak el.
Augusztusban egyfajta pánikhangulat lett úrrá a piacokon – nyilatkozta Michael Kelly, a PineBridge Investments befektetési alap nemzetközi igazgatója, hozzátéve, hogy az egyre bizonytalanabbá váló világgazdasági környezet a piacokra megtette a maga negatív hatását; nem véletlen, hogy ilyen mértékű pénzkivonást eredményezett a kínai börzén is.
Az ipari növekedés mértéke a kínai statisztikai hivatal júliusi adat szerint az egyik legalacsonyabb volt az elmúlt 17 évben, és a kínai valuta is jelentősen gyengült a dollárhoz képest.
Mindeközben jelentősen fokozódott az USA és Kína közötti kereskedelmi feszültség; a hónap elején jelentette be Donald Trump amerikai elnök, hogy szeptemberben hatályba lép az új, tíz százalékos illeték a 300 milliárd dolláros kínai árukra.Figyelemmel kísérjük a kínai tőzsdei mozgásokat, különösen a jelenleg folyamatokat – mondta Dave Chapman, a Legal & General Investment Management America befeketési alap portfólió kezelője, hozzátéve, hogy a gyengülő honi valuta és a kínai cégek jövedelmezőségének csökkenése komoly kockázatokat rejthetnek a jövőre nézve is.