6p
Kontinens-szerte folytatódnak a drasztikus intézkedések a járvány megfékezésére. Kijárási tilalom jön Franciaországban, Romániában is rendkívüli állapot van, a németeknek már belföldön se kéne utazgatniuk. Döntő hetek jönnek Olaszországban, a spanyoloknál már áll a határzár. De mire várnak még a britek?
Szájmaszkot viselő látogatók várakoznak a párizsi Louvre múzeum bejárata előtt, még 2020. március 2-án. Ilyesmi most egy darabig nem lesz: hétfőn este kijárási tilalmat jelentett be Emmanuel Macron elnök. MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

Zár alá kerül a schengeni övezet

Hétfői fejlemény, mellyel két cikkben is foglalkoztunk: az Európai Unió a schengeni övezet határainak harminc napos lezárása mellett döntött a koronavírus terjedésének megfékezése miatt. Az övezethez 22 uniós ország tartozik, valamint Izland, Norvégia, Svájc és Lichtenstein.

Elképzelhető, hogy az EU öt olyan országát (Írország, Ciprus, Horvátország, Románia és Bulgária) is meghívják, amelyek nem tagjai Schengennek, illetve Ursula von der Leyen bejelentése szerint a Brexittel együtt is az év végéig EU-s polgárnak számítanak az angol állampolgárok, így rájuk nem vonatkozik a tiltás.

Franciaország háborúban áll

Legalábbis így fogalmazott Emmanuel Macron elnök hétfő este, drámai hangvételű tévés beszédében. Macron ekkor bejelentette, hogy az országban kijárási tilalom jön kedd déltől, melyet 100 ezer rendőr utcára vezénylésével igyekeznek betartatni, miután a beszámolók szerint hétvégén a súlyos járványhelyzet ellenére a franciák kiözönlöttek a terekre, parkokba.

A schengeni övezet lezárását is ebben a tévés beszédben közölte az országgal Macron. Minderről bővebben itt.

Rendkívüli állapot Romániában

Rendkívüli állapotot vezettek be azonnali hatállyal 30 napra Romániában az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében, az erről szóló elnöki rendeletet hétfőn adta ki Klaus Iohannis államfő.

A rendkívüli állapot idejére felfüggesztik valamennyi oktatási intézmény tevékenységét, egyszerűsítik az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozzák az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja. Itt további részleteket is lehet olvasni az intézkedésekről.

Szerbia nem választ

A vasárnap foganatosított kemény intézkedések - határzár, bölcsődék, óvodák, iskolák és egyetemek bezárása, valamint sportrendezvények lefújása és a rendőrség, hadsereg készenlétbe helyezése - után Szerbia hétfő este végül ideiglenesen elköszönt az április 26-ra tervezett általános választásoktól is. A szerb választási bizottság a voksolás minden előkészületét leállította, ám az eddig elvégzett munkát, a támogatói aláírások gyűjtését, illetve a beadott és kihirdetett listákat nem nyilvánítja semmisnek. A testület közölte, hogy a szükségállapot visszavonását követően új határidőket szab a választási előkészületeknek, írja az MTI.

A nyugat-balkáni országban a kedd délelőtti állás szerint 57 fertőzöttet regisztráltak.

Mire várnak még a britek?

Nagy-Britanniában már 1543 beteg és 55 halott van, Boris Johnson mégsem tiltott be még semmit. A brit miniszterelnök egyelőre csak ajánlásokat fogalmaz meg, és arról beszél, mit nem támogat a kormány. Azt például bejelentette, hogy a továbbiakban nem támogatják a nagy tömegeket vonzó rendezvényeket - ez itt most azt jelenti, hogy a hatóságok keddtől nem biztosítják a sürgősségi szolgálatok jelenlétét ilyen rendezvényeken, mivel e kritikus fontosságú szolgálatoknak most a járványhelyzettel kell foglalkozniuk.

Rendőrségi és egészségügyi biztosítás nélkül persze a tömegrendezvények megtartása gyakorlatilag lehetetlenné válik, de hivatalosan még mindig nem tiltották be azokat. Az iskolákat sem zárták még be.

Johnson ezen felül egyelőre még azt javasolja, hogy aki az új koronavírusra jellemző tüneteket észleli magán, vagy hozzátartozójának vannak ilyen tünetei, családtagjaival együtt 14 napig ne hagyja el otthonát, lehetőség szerint még vásárlás céljával sem.

Ajánlás csak az is, hogy a következő hétvégétől a leginkább veszélyeztetett csoportba tartozók, vagyis a 70 éven felüliek, illetve azok, akik krónikus betegségekkel küszködnek, 12 hétre maradjanak otthon. Aki ki akar menni sportolni a szabadba, az megteheti, de tartsa a távolságot másoktól.

A brit miniszterelnök azt még kijelentette: a kormány tudományos tanácsadó testületének megítélése szerint Nagy-Britannia most már közelít ahhoz a szakaszhoz, amikor a megbetegedések számát jelző görbe gyors emelkedésnek indul. A kormányfő szerint drasztikus lépések nélkül a fertőzöttek száma 5-6 naponta megkétszereződhetne, áll az MTI összefoglalójában.

Németországban már a belföldi utazást is korlátozni kell

Angela Merkel kancellár hétfőn Berlinben bejelentette, hogy a szövetségi kormány és a 16 tartomány közös irányelveket dolgozott ki a vírus terjedésének megelőzésére, melynek része az is, hogy Németországban mostantól nem csak a határokon átnyúló, de a belföldi közlekedést is korlátozni kell. A szállodák csak a feltétlenül szükséges esetben fogadhatnak vendégeket, a csoportos buszos utazás pedig tilos.

A bajor kormány már katasztrófahelyzetet hirdetett a tartományra, így itt már érvényesülnek a közös irányelvek. Tehát a szórakozóhelyeket, kulturális intézményeket, sport- és szabadidős intézményeket, vallási intézményeket itt is be kell zárni, de a létfontosságú intézmények - élelmiszerüzletek, postahivatalok, újságosok - nyitva maradhatnak.

Döntő hetek előtt áll Olaszország

A betegségtől legsúlyosabban sújtott európai országban hétfő délelőtt 27 980 beteg és 2158 halott volt. Giuseppe Conte miniszterelnök egy hétfői interjúban úgy nyilatkozott, az olasz lakosság "döntő" hetek előtt áll. Kifejtette: a fertőzés Olaszországban még nem érte el a tetőzést.

Az olasz közegészségügyi hivatal elnöke, Franco Locatelli azt nyilatkozta, még hónapok kellenek a járvány olaszországi megállítására, de talán már a következő napokban sikerül megfékezni az új betegszám eddigi fokozatos emelkedését. Borrelli elismerte, ugyanakkor, hogy a polgári védelem még a kórházaknak is nehezen tud biztosítani elegendő szájmaszkot. Kínai nagyvállalatok eddig több mint félmillió szájmaszkot küldtek adományként Olaszországba.

Az olasz kormány huszonöt milliárd eurós gazdaságélénkítő csomagot indított el a koronavírus okozta gazdasági nehézségek ellensúlyozására. Az előirányzott összegből több mint tíz milliárd eurót a foglalkoztatottság fenntartására, további 3,5 milliárdot az egészségügyre és a polgári védelemre fordítanak.

Már áll a spanyol határzár

A spanyol belügyminiszter hétfői bejelentése nyomán keddtől lezárta szárazföldi határait Spanyolország. A hétfő délelőtti adatok szerint 9942 beteg van már náluk, és 342-en haltak bele az új típusú koronavírusba.

(via MTI)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG