A rendezvény ajánlója úgy fogalmaz, hogy a világ borászatába a hetvenes években üstökösként süvített be az Egyesült Államok, de ehhez hozzátartozik, hogy már vagy 100 éve az USA mindegyik államában készítenek bort, például Washingtonban és New Yorkban is, jóllehet, e nevekről inkább a felhőkarcolók, a Capitolium vagy a Broadway jut eszünkbe.
Kaliforniai álom - és valóság
Kalifornia vezet, de Oregon is nagy nevekkel érkezik Budára, két standon, három állam legjobb tételei sorakoznak fel, olyan pincészetek és szőlőbirtokok, mint a Stag’s Leap, a Chateau Ste. Michelle, a Kendall-Jackson, vagy a La Crema.
A híres, filmekben is gyakran visszaköszönő Napa-völgyi borvidék – emlékszünk ugye Keanu Reeves ügyetlenkedésére a szőlőtőkék között a Pár lépés a mennyország című filmben? - mellett lehetőség lesz most Budán a többi kaliforniai régióval is ismeretséget kötni.
A hűvösebb klíma tételeit is meg lehet majd kóstolni, amelyek a nyugati parton, Kanada határát súrolja Washington államban teremnek, ez jellemző az Oregon államban készített borokra is. Izgalmas lehet összehasonlítani a két, teljesen eltérő klimatikus adottsággal rendelkező állam, főképpen francia szőlőfajtákból készített nedűit.
Az Újvilágba természetesen a régiből érkeztek anno a borászok, az úttörők fillérekért vásárolták fel a legszebb földeket. A spanyol, olasz és francia szakemberek mellett magyarok is voltak az indiánoktól földet szerzők között.
Az amerikai bortermesztés atyja magyar volt
A leghíresebb közöttük Haraszthy Ágoston. Egyes források születési helyeként a vajdasági Futakot jelölik meg, míg az életrajzát író Brian McGinty szerint Pesten született. McGinty 1995-ben megvizsgálta Haraszthy születés anyakönyvi kivonatát, és keresztlevelét, amelyet ma is a Terézváros Plébániatemplomban őriznek.
Gyermekkorát Pesten töltötte. Jogot kezdett el tanulni, de megszakította tanulmányait, és 1830-ban, 18 évesen csatlakozott I. Ferenc királyi testőrségéhez, majd József nádor magántitkára lett. 1833. január 6-án feleségül vette Dedinsky Eleonórát, akitől hat gyereke született. Herkulesfürdőn 1839-ben megismerkedett és barátságot kötött egy angol hajóskapitánnyal és két amerikai utazóval.
Vendégei meghívták Amerikába, és ajánlólevelet adtak neki, amelyekkel nemcsak az országba léphetett be könnyebben, de vezető politikusok is fogadták. New Yorkban csak villámlátogatást tett, igazából a földrész ismeretlen vidékei érdekelték. A városok hihetetlenül gyors terjeszkedése is ámulatba ejtette: amikor a Michigan-tó nyugati oldalán lévő Wisconsin államba és Milwaukee-be érkezett, megdöbbent a város hihetetlenül gyors építkezései láttán – foglalja össze amerikai karrierje indulását a Wikipedia.
Az 1850-es években érdeklődése egyre inkább a bortermelés felé irányult. Képviselősége idején sokat utazgatott a San Franciscó-i öböl környékén, alkalmas bortermő vidéket keresve. Ezen utazásai során először 210 holdat vásárolt, amit később megtoldott további 650 holddal. A ciklus végén felszámolta San Diegó-i érdekeltségeit, és San Franciscóba költözött. 1857-ben látogatást tett a mára a Napa völgyhöz hasonlóan legendássá vált Sonoma-völgyben, ahol rögtön felismerte a vidék kiváló adottságait, és újabb földterületeket vásárolt. Borászatát Buena Vistának keresztelte.
Washington, Oregon és New York is élen jár a bortermelésben
Haraszthy hitte, hogy azon a vidéken olyan minőségű borokat lehet termelni, amelyek a legnevesebb európai borokkal is versenyre tudnak kelni. 1861-ben újabb látogatást tett Magyarországon és más európai bortermelő országokban, és több, mint 300 szőlőfajtával tért vissza, bár a Wikipedia szerint magyar szőlőfajta nem volt ezek között.
Európában még ma sincs igazán rangja az amerikai boroknak, - talán mert ezek többsége nem is jut el a kontinensre – jóllehet, az USA mind az 50 államában folyik szőlőtermesztés. A megismertetésben most szerepet vállal a budavári borfesztivál is, bár nem tudni, az itt szereplő tételek közül melyeket lehet majd Magyarországon kapni.
Az Egyesült Államok bortermelésének mintegy 90 százalékát adja Kalifornia, de ma már nemcsak a mennyiség miatt jelentős, hanem kiemelkedő minőségű tételei miatt is. De például az északi partvidék Chardonnay, valamint Pinot Noir borai is kiemelkedők. Olyan szőlőfajta is otthonra talált itt, mint a Zinfandel.
Két leghíresebb és legjelentősebb szőlőtermő helye kétségtelenül a Napa és a Sonoma völgy. Előbbi Cabernet Sauvignon-jairól híres, Sonoma főleg a burgundiai fajták, vagyis a Chardonnay és a Pinot Noir ideális termőhelye, köszönhetően az óceánhoz közeli, kicsit hűvösebb klímának. Kalifornia után a második legjelentősebb állam borok tekintetében Washington. Itt a bordeaux-i fajták jellemzők. Szőlőtermesztés és borkészítés szempontjából szintén fontos régiója az USA-nak New York állam.
Sikk lett a borról olvasni, beszélni
A szakemberek szerint Észak-Amerikában egészen a 19. századig nem lehetett komoly boriparról beszélni, mivel az ott őshonos fajták erre nem voltak alkalmasak, ugyanakkor pusztított a filoxéra is. A hatvanas évekig Kaliforniában inkább olcsó borok készültek, de ma már világviszonylatban is élen jár e téren – minőségben is - az USA boripara. Ami a piacot illeti, milliók soha nem vásárolnak mást, mint könnyen megfizethető hazai italt, megint sok millió ember sikknek tartja, ha európait vásárol, de az igazán hozzáértők már az otthoni kínálatban is a magas minőséget keresik, főleg ami a Cabernet sauvignont illeti.
A borral foglalkozó szaklapok, magazinok, könyvek száma szinte végtelen, aki ad magára, akárcsak divatból, vásárol ilyet, minden gasztronómiai műsorban megszólalnak sommelier-k, bloggerek tucatjai írnak naponta kóstolási élményeikről, - összehasonlítva az ausztrál és dél-.afrikai kínálattal az amerikait - tájékoztatásban tehát nincs hiány.