3p
Az Európai Bizottság mélyreható vizsgálatot indított a tervezett paksi beruházás kapcsán, amelynek álláspontjával kapcsolatban fejtette ki véleményét az Energiaklub.
Fotó: atomeromu.hu

Az álláspont szerint

2015 novemberében döntött úgy az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatósága, hogy mélyreható vizsgálatot indít a tervezett paksi beruházással kapcsoltban. Az uniós testület szerint a kormány a valóságban egyoldalú, a többi piaci szereplő számára nem elérhető előnyt nyújt a Paks II projektnek azáltal, hogy a finanszírozás tényleges terheit magára vállalja. Ezzel pedig nem csupán a magyar energiapiacot torzítja el érzékelhetően, hanem az egész európai árampiacot is. A Bizottság részletes álláspontja január elején lett nyilvános, ehhez várták múlt péntekig az észrevételeket.

Az Energiaklub véleménye: csak állami támogatással tud működni

A magyar állam nem bizonyította a projekt megtérülését, nem végzett a döntés meghozatala előtt erre vonatkozóan részletes vizsgálatokat, nem számolt megfelelően a kockázatokkal, nem elemezte Paks II piaci hatásait és nem foglalkozott a lehetséges alternatívákkal – áll az Energiaklub véleményében, amelyet az Európai Bizottságnak küldtek. Ebben fenntartják álláspontjukat, amelyet a 2014 júniusában beadott panaszukban részleteztek, miszerint a Paks II. atomerőmű-beruházás az állami támogatás kritériumai közül mindet teljesíti.

Az Energiaklub szerint az adófizetőknek már önmagában a beruházás finanszírozása és az orosz hitel törlesztése is komoly terhet jelentene. Számításaik szerint a támogatás nem korlátozódna a beruházás megvalósítására, hanem kiterjedne a működésére is, azaz az erőmű működése alatt is nagy összegű állami költségvetési pénzeket kell a beruházásra költeni.  – mondta Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub szakértője.

Szakmailag megalapozatlan döntés Paks II

Az Energiaklub álláspontja szerint az összeegyeztethetőség feltételei sem teljesülnek, a támogatás több ponton sérti az európai uniós jogszabályokat, így nem engedélyezhető, azaz tiltott állami támogatás. Amennyiben a Bizottság azt állapítja meg, hogy állami támogatás áll fenn, meg kell vizsgálnia, hogy az összeegyeztethető a belső piaccal. Ezt a tagállamnak kell bizonyítania, amelyet a magyar fél mindezidáig nem tett meg.

Az összeegyeztethetőség egyik kritériuma, hogy a tagállam igazolja: számos forgatókönyvet megvizsgálva Paks II megépítése szolgálja a jövőben a legjobban a magyar energiaellátást. A magyar GDP legalább 10%-át kitevő beruházás indokoltságát a lehető legrészletesebben alá kell támasztani. Ilyen vizsgálatokat azonban a magyar kormány mindezidáig nem tudott felmutatni.

Az osztrákok is felnyomtak minket

Az osztrák állam "megengedhetetlen állami finanszírozás miatt" kifogásolja a Paks II. beruházási terveket. Ausztria fellép az atomerőművek létesítésének bármilyen fajta támogatásával, valamint a nukleáris energia előállításával szemben. Az atomenergia nem része a fenntartható energiaellátásnak, és nem megtérülő módja a klímaváltozás elleni küzdelemnek - mondta gazdasági miniszter.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG