5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A deflációs hullám végére és felívelő piaci teljesítményre számítanak az elemzők.

A fejlett gazdaságok derekasan helytálltak a feltörekvő gazdaságokból kiindult, legutóbbi deflációs hullámmal szemben, melynek hatására volumen- és ársokk alakult ki. Ez viszont alaposan rányomta a bélyegét a globális kereskedelem és termelőipar teljesítményére is - véli Dominic Rossi, a Fidelity International szakértője.

Az erős dollár végső soron katalizátorként hatott az égetően szükséges jegybanki koordinációs folyamatra, melynek hatására a pénzügyi környezet végre javuló tendenciát mutat. Az USA-t fenyegető recessziótól való korábbi félelmek ma már túlzónak tűnnek, a szakértő pedig arra számít, hogy az USA részvényeire jellemző bikapiaci trendben újabb felfelé ívelő szakasz fog bekövetkezni.

Hibáztak a jegybankok?

Az elmúlt hónapok során a jegybankok lépéseit több oldalról is jogosan bírálták. A kialakult helyzetben a kommunikációs hibák felesleges módon rontották a pénzügyi környezetet, és fokozták a részvénypiaci volatilitást is. Rossi szerint a Fed túl határozottan jelezte, hogy a pénzpiacok alulbecsülik a 2016-os kamatláb-emelkedéseket.

Az erős dollár volt a fő mozgatórugója annak, hogy a globális pénzügyi feltételek az elmúlt évek során egyre kedvezőtlenebbé váltak. Amióta a világ pénz- és nyersanyagpiacain dollárban számolnak, a dollár árfolyam-emelkedése nyomán az erősebb dollárban meghatározott árú eszközök értéke törvényszerűen csökkent. Bár a dollár árfolyam-emelkedésének számos oka van, ezért a jelenség nem írható kizárólag a Fed számlájára, de mivel csak a Fed tud dollárt nyomtatni, végső soron az ő felelőssége gondoskodni arról, hogy a zöldhasú ne váljon a piaci aktivitás korlátjává.

A FOMC résztvevői 2016-ra visszafogott irányadó kamatlábat várnak a Fed-től. Forrás: Fidelity

Sajnos, ahogy a dollár erősödött, nehéz időszakon mentünk át, melynek során a jegybankok lényegében saját, belföldi programjuk megvalósításán dolgoztak. Rossi ezt hibának látja, de szerencsére az illetékesek végre felismerték, hogy az egymástól független jegybanki működés eredője, pontosabban akadálytalanul érvényesülő következménye volt, hogy a dollár árfolyama a pénzügyi stabilitást is veszélybe sodró magasságokba emelkedett. A jegybankok közelmúltban végrehajtott intézkedései a devizákkal kapcsolatban folytatott, eddiginél komolyabb szintű koordinációra utalnak. Bár olyasmiről szó sincs, mint az 1980-as években aláírt Plaza- és Louvre-egyezmény, úgy tűnik, a nagyobb jegybankok mára felismerték, hogy a dollár további árfolyam-emelkedése immár senkinek nem használ.

Mi lesz a kamatvágásokkal?

A kínai jegybank (PBOC) egyértelműen kijelentette, hogy a renminbit nem fogja leértékelni, és a PBOC külföldi devizapiacokon tanúsított magatartása egyértelműen alá is támasztja ezt. Európában az EKB mennyiségi lazítási programjának kibővítése arra enged következtetni, hogy Mario Draghi nem fogja eszközként felhasználni a devizákat. Egyértelműen attól tartott, hogy a lazítást és a negatív kamatlábak bevezetését sokan az euró shortolására akarnák kihasználni. Emiatt egy sajtótájékoztatón egészen határozottan bejelentette, hogy „nem lesz több kamatvágás”. Ezzel el is érte, amit akart: megállította az euró gyengülését.

Eközben a Fednek is visszakoznia kellett a kamatemelések kapcsán decemberben kitűzött – és túlzott lendülettel megkezdett – úton. Módosított álláspontja (ebben a naptári évben négy kamatemelés helyett csak kettőt fog végrehajtani) immár egybecseng a piaci várakozásokkal, és eredményeképpen a dollár árfolyama meg is indult lefelé.

Dominic Rossi nem gondolja, hogy az USA dollárnak a Fed ülése utáni árfolyamcsökkenése bármifajta érdemi leértékelődési trend kezdetét jelentené, azt viszont igen, hogy az elmúlt két évben (és főleg 2014 közepe óta) tapasztalt dollár-felértékelődés véget ért. Ez azonnal kedvezőbbé tette a pénzügyi körülményeket, és várhatóan azt is lehetővé teszi, hogy a pénzpiacokon tapaszalt, fokozott volatilitás is alábbhagyjon.

Derű a piacokon

A pénzügyi körülmények kedvezőbbre fordulásával párhuzamosan egyre jobban látszik, hogy a fejlett országok valójában meglehetősen jól ellenálltak a harmadik deflációs hullám hatásainak. Bár a tőzsdei nyersanyagok és az ipari termelés terén sor került egy volumen- és ársokkra, de az USA belföldi gazdasága folyamatosan jó teljesítményt nyújtott, és az eurózóna, valamint az Egyesült Királyság sem sínylette meg különösebben a fejleményeket. Azok a félelmek, melyeket az USA gazdasági recesszióba süllyedésével kapcsolatban még néhány héttel ezelőtt is tapasztaltunk, erősen eltúlzottak voltak.” – tette hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International magyarországi értékesítési vezetője.

Egy korszak vége: Az USA dollár külkereskedelmi forgalommal súlyozott értéke a főbb devizákhoz képest. Forrás: Fidelity

Inkább stabil növekedésre és kedvező pénzügyi környezetre számít a Fidelity, így a piaci szegmensben – újból az USA részvénypiacának vezetésével – megindulhatnak felfelé a részvényárfolyamok. Egy esetleges kínai valutaleértékelés keresztülhúzhatná a számításokat, mivel akár újabb deflációs hullámot is kiválthatna, de ennek kockázata a jelek szerint sokkal kisebb, mint korábban.

A feltörekvő piacok és a nyersanyagok a közelmúltban visszakapaszkodtak a korábbi kétségbeejtő szintről, de ez a helyzet valószínűleg nem lesz tartós, mert mindkét terület továbbra is égető strukturális kihívásokkal néz szembe, melyek megoldása éveket vesz majd igénybe. A vezető szerepet azok a területek fogják átvenni, melyeket a legkevésbé érintettek a közelmúlt eseményei, és melyekben magas az immateriális eszközök és a szellemi tulajdon aránya, például az informatika és az egészségügy.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG