4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfő este Mateusz Morawiecki kapott kormányalakítási megbízást Lengyelországban. A regnáló kormányfő pártjának azonban nincs többsége a parlamentben, és egyetlen párt sem kíván összefogni vele. Ha elbukik, akkor az Orbán-kormány legfontosabb uniós szövetségesét veszíti el.

A jelenlegi kormányfőnek, Mateusz Morawieckinek adott megbízást kormányalakításra Andrzej Duda hétfő este Lengyelországban.

Mission impossible

A lengyel államfő döntése előtt konzultált a parlamentbe bekerült pártok vezetőivel is. Alapvetően a szokásjogot követte, hiszen általában a választásokon nyertes párt kap először lehetőséget a kormányalakításra, márpedig az októberi parlamenti választásokon a Morawiecki vezette, konzervatív-nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) kapta a legtöbb voksot.

Morawieckinek azonban nincs oka az ünneplésre, mivel jelen állás szerint nem lesz képes kormányzóképes többséget elérni a parlament alsóházában, a Szejmben. Ehhez 231 képviselőre lenne szükség, márpedig a PiS-nek mindössze 194 képviselője van, a többi parlamenti párt közül pedig egyik sem kíván koalícióra lépni vele.

A centrista-baloldali ellenzék ugyanakkor képes lenne kormányt alakítani: a Donald Tusk által vezetett Polgári Koalíciónak (157 képviselő), a Harmadik Útnak (65 képviselő) és az Új Baloldalnak (26 képviselő) összesen 248 képviselője, azaz kényelmes többsége van.

A jelenlegi kormánypárt még bízik abban, hogy sikerül tető alá hoznia valamilyen együttműködést.

„Az elnök, Andrzej Duda által adott megbízás nagy megtiszteltetés, ugyanakkor kihívás is. Köszönöm az elnök bizalmát. Együttműködésre kérek minden parlamenti képviselőt, akinek Lengyelország a legfontosabb” – írta Morawiecki Twitter üzenetében.

Még nem adta fel Morawiecki. Fotó: Twitter/Kancelaria Premiera
Még nem adta fel Morawiecki. Fotó: Twitter/Kancelaria Premiera

“Nagyon kicsi, de nem nulla az esély arra, hogy többségünk lesz a parlamentben”, mondta ezzel párhuzamosan Pawel Jablonski külügyminiszter-helyettes a The Guardian szerint.

Lengyel sajtóhírek szerint a PiS megpróbálja “megfűzni” a Harmadik Út koalíció egyik tagját, a mérsékelten jobboldali Lengyel Néppártot (PSL). Morawiecki a hétvégén utalt arra, hogy akár a kormányfői posztot is hajlandó lenne átengedni a PSL vezérének, Vladiszlav Kosziniak-Kamysznak. A PSL azonban jelezte, hogy az ellenzéki pártokkal szeretne kormányozni.

A parlamentbe bekerült még a radikális jobboldali Szabadság és Függetlenség Konföderáció is, azonban még vele együtt sem lenne többsége a PiS-nek.  

Tusk már készülődik

A parlament legközelebb hétfőn ül össze, és 14 napja van arra, hogy szavazzon az új kormányról. Ha az nem kap többséget, akkor a parlament nevez meg majd egy új miniszterelnök-jelöltet, aki valószínűleg a legnagyobb ellenzéki erő vezére, Donald Tusk lesz.

Tusk, aki 2007 és 2014 között Lengyelország miniszterelnöke, 2014 és 2019 között pedig az Európai Tanács elnöke volt, már készül a kormányzásra: az elmúlt hetekben egyeztetett a potenciális partnerek vezetőivel a koalíciós megállapodásról, valamint a minisztériumok és a fontos pozíciók elosztásáról.

„A koalíció minden részletét véglegesítettük, és remélem, hogy ezt az elnök is hallja” – jelentette ki hétfőn.

Duda jelezte, hogy ha Morawieckinek nem sikerül kormányt alakítania, a parlament pedig saját miniszterelnökjelöltet fog választani, akkor ezt tiszteletben fogja tartani, és az új jelöltet azonnal ki fogja nevezni miniszterelnökké.

Tusk a kampányban azt hangoztatta, hogy ez a választás az utolsó lehetőség a demokrácia megmentésére. Jogi felelősségre vonást helyezett kilátásba azok számára, akik visszaéltek hatalmukkal a PiS kormányzása alatt, és megígérte azt is, hogy „depolitizálja” azokat az állami intézményeket, amelyek élére a PiS-hez lojális vezetők kerültek az elmúlt években.            

A kormányzásra készülő ellenzék javítaná az EU-val fennálló, hosszú évek óta konfliktusokkal terhelt kapcsolatokat is.

Ennek érdekében törölnék például a Brüsszel által vitatott igazságügyi reformot, hogy hozzájussanak az uniós Helyreállítási Alap Lengyelországnak járó, de továbbra is befagyasztott pénzeihez. Ígéreteik között szerepel a sajtószabadság garantálása és annak az abortusztörvénynek a liberalizálása, amely 2021-ben szinte teljesen betiltotta a terhességmegszakítást.

A kormányalakítási megbízás ellenére tehát minden abba az irányba mutat, hogy nyolc év után kiesik a hatalomból az EU-szkeptikus PiS, és EU-barát, centrista erők veszik át Lengyelország irányítását. Ez pedig kifejezetten rossz hír az Orbán-kormány számára, hiszen ezáltal legfontosabb (és csaknem egyetlen) szövetségesét fogja elveszíteni kormányzati szinten az EU-ban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG