A Standard&Poor's hitelminősítő az eddigi "BB+"-ról "BB" osztályzatra rontotta a hosszú futamú hazai és külső államadósságunk besorolását, stabil kilátással.
Az unortodoxia lesz az államadósság elleni harc veszte?
A hírre azonnal gyengülni kezdett a hazai deviza az euróval szemben. Részletek >>> |
A hitelminősítő indoklásában kiemeli, hogy a kormány által eszközölt unortodox gazdasági megoldások nagyban rontották a közép távú növekedési potenciált. A várt növekedés elmaradása pedig megnehezíti az államadósság csökkentését is, aláássa a kormány azon szándékot, hogy konszolidálja a költségvetést. Az S&P szerint rövid távon a kormány tudja tartani a költségvetési célokat, de a gazdaság gyengélkedésével ez egyre nehezebb lesz a számára.
A Matolcsy-csomagok miatt gyengék a gazdasági kilátások
A hitelminősítő szerint az elmúlt hónapokban hozott intézkedések, melyek főleg a pénzügyi szektort érintik, visszafogják a bankok hitelezési hajlandóságát és a vállalati beruházásokat sem ösztönzik a lépések. A távközlési és például az energiaszektort sújtó újabb különadók a beruházások mellett a munkahelyteremtést sem támogatják, bár az S&P riportja megjegyzi, a feldolgozóipart és a kkv-szektort a megszorítások nem érintik.
Ekkora növekedés mellett folyamatos kiigazítások kellenek majd
A banki tőkekivonás ugyanakkor Magyarországon a legmagasabb mértékű a régió országai közül, az S&P szerint középtávon a hitelkínálat nem is fog javulni. A hitelminősítő szerint a folyamatos kiigazítások, a kiszámíthatatlan adókörnyezet és a szigorú hitelfeltételek fogják vissza a gazdaságot. Idén 1,2%-kal eshet vissza a magyar GDP, de más európai országok gazdasága is jellemzően zsugorodik, jövőre azonban gyenge, 0,8%-os növekedésre számít. jövőre. Középtávon a magyar gazdaság éves szinten 1,7%-kal tud bővülni a S&P riportja szerint.
Ekkora növekedés mellett azonban csak folyamatos kiigazításokkal lehet csak csökkenő pályán tartani az államadósságot.
Az S&P szerint 2014-ig a kormány tudja tartani a deficitcélját, utána azonban nehézségekbe fog ütközni a növekedés alacsony volumene miatt.