4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump bejelentése megváltoztatja hazánk stratégiai környezetét és alaposan leszűkíti a magyar miniszterelnök kétkulacsos biztonságpolitikai játszmájának mozgásterét. Washingtont és Moszkvát is idegesíti, hogy Peking egyre növekvő nukleáris arzenálja éppen az INF egyezmény hatálya alá tartozó 500–5500 kilométeres hatótávolságú rakétákra koncentrálódik. Káncz Csaba jegyzete.
Donald Trump amerikai elnök egy választási kampányrendezvényen a Nevada állambeli Elkóban 2018. október 20-án. A félidős kongresszusi választásokat novemberben rendezik az Egyesült Államokban. Trump ezen a napon bejelentette, hogy az Egyesült Államok felmondja a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodást (INF), mivel Oroszország megsérti az 1987-ben aláírt egyezményt. MTI/AP/Carolyn Kaster

Trump elnök szombaton bejelentette, hogy az Egyesült Államok felmondja a rövid és közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodást (INF), mivel Oroszország megsérti az 1987-ben aláírt egyezményt, de további részleteket nem mondott. Az elmúlt órákban a magyar sajtóban – beleértve a jövőre már 92 600 millió forinttal gazdálkodó közmédiát - kísérlet sem történt arra, hogy ezt a történelmi súlyú lépést mélységében értelmezzék és európai keretbe helyezzék. Annak ellenére nem, hogy a bejelentés megváltoztatja hazánk stratégiai környezetét és alaposan leszűkíti a magyar miniszterelnök kétkulacsos biztonságpolitikai játszmájának mozgásterét.

Újra itt a hidegháború

Az amerikai hírszerzés 2008-ban jelentette, hogy Moszkva 9M729-es típusú (amerikai nevén SSC-8) cirkálórakétát fejlesztett ki és állított hadrendbe, amelyet az INF-szerződés megsértésének tekintettek Washingtonban. Moszkva ezt visszautasította és a Romániába, valamint Lengyelországba telepített amerikai rakétarendszerekre mutat, amelyek szerintük Oroszország ellen is bevethetőek. Az orosz rakétákat egyébként az a jekatyerinburgi Novatar cég állítja elő, amely a 3M14-es tengeri indítású cirkálórakétákat is előállítja és amelyet Moszkva eddig a szír ellenzék ellen vetett be.

Káncz Csaba

Trump bejelentésével az angolszász térség és az eurázsiai tengely között egyre eszkalálódó diplomáciai és katonai feszültség újabb mérföldkövéhez érkeztünk tehát, amellyel megnyílik az út az USA előtt új nukleáris rakéták gyártására és Európába telepítésére. Harminc év után visszatér Európába a hidegháborúból jól ismert nukleáris szembenállás kísértete. Akárcsak az 1980-as években a Pershing-II rakéta-telepítéseknél, Trump döntése újra fel fogja erősíteni a NATO-n belüli törésvonalakat egy olyan időszakban, amikor a Fehér Ház ura az elmúlt két évben következetlen álláspontokat kommunikált a szövetségesei felé az amerikai védelmi elkötelezettség ügyében. Térségünkben is erősödhetnek az ellentétek, hiszen a lengyel politikai vezetés már tavaly jelezte készségét az európai nukleáris erők megerősítésére.

Fél szemmel Kínára tekintve

Az orosz törvényhozók tegnap élesen elítélték Trump döntését, kiemelve, hogy az nem esik egybe Amerika európai szövetségeseinek érdekével. Szerintük Washington újra egy fegyverkezési versenybe akarja hajszolni Moszkvát, de ez szerintük nem fog sikerülni. Emlékeztettek egyben Putyin múlt heti – célzott időzítésű – kijelentésére, miszerint Moszkva csak válaszcsapásként vetne be nukleáris fegyvert.

Nemrég írtuk: Amerika és Kína heteken belül a katonai összecsapás szélére kerül

Egy Kína elleni katonai konfrontáció politikai előkészületei magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak. Emiatt Peking egy új kubai rakétaválság megismétlődését látja lehetségesnek jövő hónapban a Dél-kínai-tengeren. Részletek >>

Ezen a ponton érdemes emlékeztetni a New York Times múlt pénteki cikkére, amely szerint az INF egyezmény betartása megakadályozta volna Washingtont olyan új fegyverzetek telepítésében, amelyekkel ellensúlyozhatja Kínát. Valóban, Peking egyre növekvő nukleáris arzenálja éppen az INF egyezmény hatálya alá tartozó 500–5500 kilométeres hatótávolságú rakétákra koncentrálódik. Márpedig a színfalak mögött ez nemcsak Washingtont, hanem Moszkvát is zavarhatja. Robert M. Gates volt amerikai védelmi miniszter írta meg emlékirataiban, hogy a Kreml 2007-ben titokban az INF szerződés közös felmondását javasolta, hogy aztán közép-hatótávolságú ballisztikus rakétákat telepíthessen a déli határára „Kína és Pakisztán ellensúlyozására”. Washington akkor elutasította az orosz ajánlatot.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG