Egy friss kormányhatározat értelmében 3,9 milliárd forintot biztosítanak a központi költségvetésből a Liget Budapest Projekten belül a Néprajzi Múzeum, valamint a Magyar Zene Háza épületei környezetének parkfejlesztésére. A pénzt azonnal rendelkezésre kell bocsátania a pénzügyminiszternek, tehát sürgős lehet a feladat - ami így, télvíz idején nem tűnik magától értetődőnek, bár az enyhe időjárás vélhetően nem akadályozná a munkát.
A nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszternek - vagyis Mager Andreának - a fent említett forrás biztosítását követően pedig arról kell gondoskodnia, hogy megtörténjen a Városliget Ingatlanfejlesztő Zártkörűen Működő Részvénytársasággal fennálló, a projekt megvalósítására irányuló támogatási szerződés módosítása.
Messze nem ez a legnagyobb tétel azonban a tegnapi Magyar Közlönyben, amit megmozgat a kormány.
Egy másik döntésével ugyanis 31,39 milliárd forintot csoportosít át a költségvetésen belül.
Ebből 19,7 milliárdot az amúgy csontszáraz gazdaságvédelmi alapból szórnak ki, 6,66 milliárdot pedig a Központi Maradványelszámolási Alapból. Utóbbi - tehát az év végére felhalmozódó maradványok - elköltése egyébként minden decemberben megtörténik, így juttatva némi kiegészítő bevételhez a költségvetési intézményeket karácsony táján.
További 5 milliárd forint forrása a Külgazdasági és Külügyminisztérium tulajdonosi joggyakorlással összefüggő bevételeinek és kiadásainak kerete, konkrétan a MANEVI Zrt. tőekeemelésére szánt összeg. A cég azzal került be a hírekbe évekkel ezelőtt, hogy megvett egy szállodát Szatmárnémetiben. A társaság egyébként alapvetően a határon túli gazdaságfejlesztéssel foglalkozik, és még idén szeptember végén született döntés az 5 milliárd forintos tőkeemeléséről.
Ami pedig az átcsoportosítások nyerteseit illeti, van itt minden, mint a búcsúban.
- Vasúthálózat fejlesztésére például 2,49 milliárd forintot kap az innovációs tárca, s bár a konkrét célt nem nevesíti a határozat, de nem lennénk meglepve, ha a Budapest- Belgrád vasútvonal érintett lenne a pénzosztásban.
- További 2,13 milliárd forint megy el a közúthálózat fejlesztésére, kerékpáros létesítmények fejlesztésére pedig 1,15 milliárd.
- Szikszó és térsége fejlesztése 3,39 milliárd forintot igényel, a nemzeti sportközpontok beruházásaira 3,66 milliárdot különítenek el.
- A koronavírus miatt szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásokra 2,5 milliárdot csoportosít át a kormány.
- Végül, de nem utolsósorban az Emberi Erőforrások Minisztériumának fejezetén belül létrejön a Munkahelymegőrző közfeladatok támogatása kassza, amit 1 milliárd forinttal töltenek fel, hogy csak néhány jelentősebb tételt emeljünk ki.