6p
Barátságos hangulatban tartott beszédet egy budapesti rendezvényen az USA budapesti nagykövetségének ügyvivője és Magyarország kinevezett washingtoni nagykövete - nyoma sem volt ellentétnek. Az együttműködés jó a két ország között, bár a korrupción és a kiszámíthatóságon még van mit javítanunk az amerikaiak szerint. Magyarország a cseppfolyós földgáz importjával kacérkodik.
David Kostelancik, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője egy korábbi rendezvényen. MTI Fotó: Kovács Tamás

Kellett néhány népszerűtlen intézkedést hozni

Az AmCham (Amerikai Kereskedelmi Kamara Magyarországon) csütörtöki rendezvényén Szabó László, Magyarország nemrég kinevezett washingtoni nagykövete, külügyminiszter-helyettes elmondta: az AmChamnek nagy hatása volt az elmúlt években a magyar kormány gazdaságpolitikájára.

Elismerte, hogy a válság éveiben hozott unortodox intézkedések szokatlanok és váratlanok voltak, és sok vállalat nem értett egyet velük, de az akkori, Görögországénál is rosszabb helyzetből ezen intézkedések segítségével sikerült kivezetni az országot. Valóban rekordszintre kellett emelni kellett az áfát, de eközben csökkenteni lehetett a vállalati adókat, a foglalkoztatást terhelő adókat – Szabó László szerint ennek is következménye, hogy mostanra  sikerült  4,4 százalékra csökkenteni a munkanélküliséget 11 százalék fölötti szintekről.

Eközben Magyarország jobban integrálódott a fejlett világba, elismertsége nőtt, globálisan az egyik legvonzóbb hely lett a külföldi befektetők számára – véli a kinevezett nagykövet.

Az amerikai gáz csökkentheti az orosz függőségünket?

Magyarország Amerikából nézve talán jelentéktelennek tűnik, de Szabó László szerint igenis relevánssá válhat az amerikai partnerek számára. Példaként említette, hogy a Visegrádi Négyek elnökségét most Magyarország viszi, az időszak egyik legfontosabb témája az energiabiztonság kérdése – ebben pedig a kinevezett nagykövet szerint sok közös ügyünk lehet az amerikaiakkal.

Ha ugyanis Horvátországon keresztül tudunk cseppfolyós földgázt (LNG) importálni, az nagy jelentőségű lenne az energiafüggőségünk csökkentése, az orosz gáz részleges kiváltása szempontjából (a Washington és Berlin között zajló energiaháborúról és Magyarország növekvő LNG-iránti érdeklődéséről épp a napokban írtunk >>).

Kiderült, hogy mennyire fontosak nekünk az amerikaiak

Szabó László arról is beszélt: az USA a legnagyobb exportpatnerünk az EU-n kívül, Magyarország sikere pedig erősen függ az exporttól.  Megemlítette: az MNB nemrég módszertant váltott a külföldi befektetések értékelésénél, így kiderült: az új módszertannal a korábbi 8-9. hely helyett a 2. helyen áll az Egyesült Államok a befektetések volumene szempontjából.

Bár a Trump-adminisztráció jelszava a „Buy American, hire American” (Vegyél amerikait [termékeket], vegyél fel amerikait [munkaerőt]), Magyarország nagy reményekkel áll az együttműködés előtt,  sok kecsegtető lehetőséget lát - várják is az amerikai javaslatokat.

Szeretnek itt lenni az amerikai cégek

David J. Kostelancik ideiglenes ügyvivő, a budapesti Amerikai Nagykövetség vezetője beszédének elején elmondta: már nagyon várják, hogy megkezdje nagyköveti munkáját Szabó, arra számítanak, hogy előmozdítja a kereskedelmi ügyeket a két ország között. Az ügyvivő is a statisztikákat emlegette: közel 100 000 magyar dolgozik amerikai cégeknek, az USA a második legnagyobb külföldi befektető. Az amerikai cégek így nagyban hozzájárulnak a magyar gazdaság teljesítményéhez, munkahelyeket teremtenek.

Az amerikai cégek az üzletbarát modellt, a központi elhelyezkedést, a kormánnyal való jó együttműködést emelik ki a háttérbeszélgetéseken – mondta Kostelancik.

Rendben vagyunk Amerikával

A kétoldalú kapcsolatok jól alakulnak, pár példát is hozott: a héten tartották a 2. éves üzleti tanácsadói találkozó volt, két hete látogatta meg Magyarországot Indiana kormányzója, korábban Washingtonba utazott 23 magyar cég egy befektetési fórumra. Jól láthatóan van érdeklődés a kölcsönös üzleti lehetőségek iránt, ezek valóra váltásában örömmel segít az amerikai nagykövetség.

A befektetési döntésekre azonban más tényezők is hatással vannak. Az egyik a stabilitás, a másik a kétoldalú kapcsolatok erőssége. Ez utóbbi nagyon is megvan Kostelancik szerint; jól mutatja szerinte ezt az is, hogy a NATO-együttműködés keretében Magyarországon több hadgyakorlat is lesz a nyáron. Az uniós ügyekben is szoros az együttműködés, szeretnének új amerikai-európai szabadkereskedelmi megállapodást. Több más közös programot említett, többek között az 1995 óta működő Nemzetközi Rendészeti Akadémiát és kulturális programok támogatását. Számos program jelent forrást és energiát egy egészséges és jól működő kapcsolathoz - mondta.

Korrupció, átláthatóság, kiszámíthatóság - ebben még van hova fejlődnünk

A befektetési döntéseknél szintén fontos a befektetési klíma kérdése: az amerikai cégek rendszerint felteszik Magyarországgal kapcsolatban is azt a kérdést, hogy rendesen bánnak majd itt a cégemmel? A bíróságok megfelelően kezelnek?  A kormány intézkedései kiszámíthatóak? Milyen a korrupció helyzete? Van esélye a cégemnek a közbeszerzéseken? Ezzel kapcsolatban Kostelancik megemlítette: ma délután adják ki az üzleti klíma-jelentést, ebben mutatják be a magyarországi befektetések előnyeit és az ezeket övező kihívásokat – ez utóbbiak a korrupció, az átláthatóság, a kiszámíthatóság terén jelentkeznek az ügyvivő szavai szerint.

Az ügyvivő elmondta: ezekben is örömmel adnak javaslatokat a helyzet javítása érdekében; elkötelezettek, hogy nagykövetségként, kormányként növeljék az együttműködést, amihez adott a nagyon erős alap. Őszintének, konstruktívnak kell lennünk – ebben az USA partnerként áll Magyarországhoz, mondta Kostelancik

Hogy áll a CEU ügye?

Kostelancik korábban több nyilatkozatban is kiállt a CEU mellett illetve a CEU ellehetetlenítését célzó törvény ellen, beszédében azonban most nem említette a témát. Az ügy állásáról egyébként most annyit tudni, hogy folynak a tárgyalások a felek között - de nem az Egyesült Államok kormányával, ahogy a magyar kormány szerette volna, hanem a valódi illetékessel, New York állammal - magyarán jelen állás szerint nem írják át az amerikai alkotmányt a magyar kormány kedvéért.

Az ügyvivő alig 10 napja adott ki közleményt a magyar kormány civil szervezeteket sújtó törvényéről, ám most erről sem volt szó az üzleti rendezvényen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG